Poznaliśmy finalistów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2020

LubimyCzytać
26.06.2020

Członkowie jury ogłosili, które książki poetyckie znalazły się w finale Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS 2020. Poznaliśmy też nazwisko tegorocznego laureata Silesiusa za całokształt pracy twórczej – został nim Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki. Nagroda zostanie w tym roku wręczona 17 października, razem z Literacką Nagrodą Europy Środkowej ANGELUS.

Poznaliśmy finalistów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2020
Reklama

W tym roku tytuły nominowanych książek ogłoszono później niż zazwyczaj. Zmiana terminu ogłoszenia nominacji, jak i finału Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS 2020 jest związana z pandemią koronawirusa. Już w marcu Wrocławski Domu Literatury podjął decyzję o przeniesieniu ceremonii wręczenia tego poetyckiego wyróżnienia oraz towarzyszącej mu 5. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius na jesień. Wręczenie Silesiusa zostanie połączone w czasie z ceremonią przyznania innego ufundowanego przez Wrocław wyróżnienia literackiego – Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS. Tym samym w tym roku dojedzie do – skądinąd symbolicznego – połączenia dwóch najważniejszych miejskich nagród literackich, którym patronuje ten sam twórca – Johannes Scheffler, czyli właśnie Anioł Ślązak, Angelus Silesius.

SILESIUS 2020 - nominacje 

Jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS w składzie: Anna Kałuża, Tomasz Kunz, Karol Maliszewski, Joanna Orska, Adam Poprawa, Justyna Sobolewska i Andrzej Zawada (przewodniczący) podczas posiedzenia 25 czerwca 2020 dokonało wyboru pięciu tomików, które powalczą o Silesiusa w kategorii Książka roku oraz trzech, których autorzy ubiegać się będą o Silesiusa za najlepszy debiut. Poznaliśmy także nazwisko tegorocznego laureata nagrody za całokształt pracy twórczej – został nim Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki. Laureatów w pozostałych kategoriach poznamy 17 października, podczas wspólnej gali Silesiusa oraz Angelusa.

Lista finalistek i finalistów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius wygląda następująco:

Książka roku

Justyna Bargielska, „Dziecko z darów”, Wydawnictwo Wolno

Tomasz Bąk, „Bailout”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

Piotr Florczyk, „Dwa tysiące słów”, Instytut Mikołowski

Konrad Góra, „Kalendarz majów”, Biuro Literackie

Joanna Mueller, „Waruj”, il. Joanna Łańcucka, Biuro Literackie

Debiut

Joanna Lewandowska, „Trach”, Biblioteka Śląska w Katowicach

Kasper Pfeifer, „adblock”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Łódź

Jakub Pszoniak, „Chyba na pewno”, Biuro Literackie

 

Silesius za całokształt pracy twórczej dla Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego

Wybór Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego na laureata Silesiusa za całokształt nie powinien dziwić. Ten urodzony w 1962 roku pisarz poetycko zadebiutował w 1989, rok później wydał swój pierwszy tom „Nenia i inne wiersze”. Od tego momentu ukazało się kilkanaście książek jego autorstwa, za które otrzymał m.in. dwukrotnie Nagrodę Literacką Gdynia (w 2006 za tom „Dzieje rodzin polskich” i w 2009 za tom „Piosenka o zależnościach i uzależnieniach”), Nagrodę Literacką Nike (w 2009, znowu za tom „Piosenka o zależnościach i uzależnieniach”), a także Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius w kategorii Książka roku (2012, za tom „Imię i znamię”). Twórczość Dyckiego doczekała się licznych opracowań i analiz, w ogromnej większości entuzjastycznych, w których podkreślana jest oryginalność osadzonej we współczesności dykcji poetyckiej, która jednak czerpie m.in. z sarmackiego baroku, czy obfituje w kresowe zapożyczenia. Do fascynacji poezją Tkaczyszyna-Dyckiego przyznają lub przyznawali się w zasadzie przedstawiciele wszystkich pokoleń poetyckich, od autorów debiutujących w ostatnich latach po Czesława Miłosza.

Nagrody pieniężne już za nominacje

Tegoroczna edycja Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS będzie wyjątkowa jeszcze z jednego powodu. Już na początku roku ogłoszono rewolucyjne zmiany w regulaminie nagrody, których efektem jest zwiększenie puli nagród i liczby wyróżnionych, przede wszystkim dzięki ustanowieniu nagród finansowych dla wszystkich autorek i autorów, którzy znaleźli się w gronie finalistów. Laureatka lub laureat SIlesiusa za książkę roku dostanie – tak jak do tej pory – 50 tysięcy złotych, ale po 5 tysięcy złotych otrzymają również autorzy wszystkich książek zakwalifikowanych do finału. Natomiast zwycięzca w kategorii Debiut otrzyma nagrodę w wysokości 15 tysięcy złotych, a nominowani również po 5 tysięcy złotych.

- O zmianach w nagrodach miejskich, Angelusie i Silesiusie, myśleliśmy już od dawna. Jednak impulsem, który niejako przymusił nas do działania było prowokacyjne zachowanie trójki poetów nominowanych w ubiegłym roku do Silesiusa za debiut. Maciej Bobula, Michał Domagalski i Janek Rojewski, nie zważając na regulaminy, postanowili podzielić pomiędzy siebie nagrodę jeszcze przed poznaniem werdyktu jury, co ogłosili ze sceny – mówił Irek Grin podczas konferencji prasowej w styczniu tego roku.

W przypadku Angelusa zmiany wyglądają analogicznie, a szczegóły przypomnimy podczas ogłaszania nominacji 30 czerwca.

Reklama

Więcej o Silesiusie

Wrocławska Nagroda Poetycka SILESIUS, wręczana od 2008 roku, ma na celu wyróżnienie i promocję najważniejszych dzieł i twórców rodzimej poezji. Fundatorem nagrody jest miasto Wrocław, a jej nazwa pochodzi od śląskiego poety barokowego Angelusa Silesiusa. Od początku istnienia Nagroda Poetycka Silesius przyznawana jest w trzech kategoriach: za całokształt twórczości, książkę roku i debiut roku. W 2008 roku jako pierwsi statuetki Silesiusa otrzymali Tadeusz Różewicz (całokształt twórczości), Andrzej Sosnowski (Książka roku) oraz Julia Szychowiak (Debiut). Za całokształt pracy twórczej w kolejnych latach nagradzani byli także: Stanisław Barańczak (2009), Piotr Sommer (2010), Urszula Kozioł (2011), Marcin Świetlicki (2012), Krystyna Miłobędzka (2013), Darek Foks (2014), Jacek Podsiadło (2015), Julian Kornhauser (2016), Andrzej Sosnowski (2017), Bohdan Zadura (2018) i Ewa Lipska (2019).

Serwis lubimyczytać.pl objął patronat medialny nad Międzynarodowym Festiwalem Poezji Silesius oraz Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius i Literacką Nagrodą Europy Środkowej „Angelus”.

Reklama

komentarze [1]

Sortuj:
2646
4
26.06.2020 11:16

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd