Z 13 książkami dookoła świata

LubimyCzytać LubimyCzytać
19.08.2016

Bez względu na to, czy często podróżujecie, czy wolicie spędzać czas w domu, czytając, możecie przemierzyć cały świat. Ogranicza Was tylko odpowiedź na pytanie „dokąd jechać?”. Polecamy 13 tytułów, z którymi zwiedzicie 11 krajów, nie ruszając się ze swojego wygodnego fotela.

Z 13 książkami dookoła świata

Indonezja itd. Studium nieprawdopodobnego kraju, Elizabeth Pisani
Indonezja to nie tylko jedno z największych państw świata, zwane azjatyckim tygrysem, ale także zapierająca dech w piersiach mozaika języków, ludów i tradycji. Rozrzucona na ponad 13 tysiącach wysp oszałamia turystów kolorytem, gościnnością, różnorodnością, ale przede wszystkim niezwykłym sposobem bycia Indonezyjczyków.
Elisabeth Pisani przez blisko 25 lat była dziennikarką Reutersa i prowadziła w Indonezji badania dotyczące epidemii HIV. Zdobywała informacje od ulicznych sprzedawców i transseksualistów, rozmawiała z członkami władz i elitami kraju. Przejechała ponad 26 tysięcy kilometrów, docierając do zapadłych wiosek, gdzie w cieniu drzew goździkowych wciąż wróży się z wnętrzności kur, gości zaprasza się na herbatę w towarzystwie zmarłej babci, a kobiety sprzedawane są mężowi za kilkanaście sztuk bydła.
Powstała fascynująca książka o jednym z najmniej znanych krajów świata.

Indie. Milion zbuntowanych, V. S. Naipaul
Podróżując przez kolejne indyjskie metropolie – Bombaj, Madras, Kalkutę i Delhi – Naipaul tworzy mieniący się niczym w kalejdoskopie, wielopłaszczyznowy obraz tego niezwykłego kraju, pędzącego ku zmianom, a jednocześnie zatrzymanego w czasie. Oddaje w ręce czytelników swój dziennik z podróży pełen refleksji i spostrzeżeń dotyczących religii, kast i klas w momencie, gdy idee wolnościowe wstrząsają dotychczasowym ładem. Genialność tej książki polega na decyzji Naipaula, by pokazać zachodzące zmiany z perspektywy ludzi – autor oddaje im głos, by z wielu indywidualnych opowieści na naszych oczach wyłoniły się współczesne Indie.

Maximum City. Bombaj, Suketu Mehta 
Już wkrótce więcej ludzi będzie mieszkać w Bombaju niż na kontynencie australijskim.
Suketu Mehta odkrywa przed nami Bombaj – swoje rodzinne miasto, do którego sam pragnie wrócić, by na nowo podjąć przerwane dorastanie. Od slamsów, nocnych barów, dzielnic czerwonych latarni, przez luksusowe apartamenty gwiazd Bollywood i gabinety polityków, po sale medytacyjne dźinijskich mnichów – kreśli poruszające portrety rzeczywistych bohaterów, których życie toczy się w ekstremum ludzkiego doświadczenia. Porywająca podróż w głąb tętniącej życiem metropolii będąca metaforą współczesnego człowieka i jego życia w tłumie.

Lituma w Andach, Mario Vargas Llosa
Najbardziej peruwiańska książka Llosy.
W małej indiańskiej wiosce położonej w Andach gwałt jest czymś codziennym. Porwania, zbrodnie i terror Świetlistego Szlaku rujnują kraj, choć rzekomo mają zbudować nowy, sprawiedliwy świat. Policjant Lituma wraz ze swoim pomocnikiem Tomasitem przebywają na posterunku w andyjskiej wiosce Naccos, stale zagrożeni napadem maoistowskich bojowników Świetlistego Szlaku. Usilnie starają się znaleźć odpowiedzialnych za śmierć trzech zaginionych w kopalni osób. Indiańskie wierzenia, wróżby z liści koki, pojawiający się groźny pishtaco i duch muki dodają kolorytu i komplikują śledztwo policjantów.

Cesarzowa Orchidea, Anchee Min
Oparta na faktach historycznych najnowsza powieść Min napisana w stylu słynnych Wyznań gejszy to opowieść o losach jednej z siedmiu oficjalnych żon cesarza Chin Xianfenga.
Choć współcześni uważają ją za despotkę, Min przedstawiała ją jako pełną wdzięku i uczuć kobietę, głęboko kochającą kraj i męża, ale nie umiejącą odnaleźć się w świecie coraz bardziej ulegającym wpływom obcych kultur.

Cyklon jest najsilniejszy na obrzeżach. Wichura jest tak silna, że unosi w powietrze krowy i wozy, po czym ciska nimi w ziemię. Ale w centrum, czyli w oku cyklonu, jest spokojnie. Względnie spokojnie. Tam właśnie powinniśmy się znaleźć. Musisz unikać pewnych ścieżek, gdzie, jak wiesz, możliwości są niewielkie, i skoncentrować się na tworzeniu nowych ścieżek, po których jeszcze nikt nie stąpał i gdzie zarośla są na pozór gęste. Tylko obierając niepowtarzalny kierunek, możesz odzyskać nadzieję.

Złoty chłopak, szmaragdowa dziewczyna, Yiyun Li
„Wszyscy troje byli samotni, smutni i bez szans na to, że choć trochę nawzajem się pocieszą, mogli jednak z wielkim staraniem stworzyć świat, w którym znalazłoby się miejsce na ich samotność” – w kolejnym tomie opowiadań Yiyun Li w niedościgniony sposób odkrywa zakamarki ludzkiej duszy. Bohaterowie mierzą się z przeznaczeniem, niedopasowaniem, niechęcią do ulegania opresyjnemu chińskiemu społeczeństwu. To ciche, niemal niedostrzegalne tragedie ludzi, którzy wydają się tylko statystami w rozgrywce losu.
Proza Yiyun Li przywodzi na myśl dzieła Czechowa i Nabokowa. Zostaje w niej miejsce na ciszę, która buzuje od niewypowiedzianych emocji. A szczerość i melancholia bohaterów jest przesiąknięta bliskim fatalizmowi stoicyzmem. 
Tom „Złoty chłopiec, szmaragdowa dziewczyna” przeszedł do finału Międzynarodowej Nagrody im. Franka O’Connora dla najlepszego tomu opowiadań. Prestiżowy magazyn „The New Yorker” umieścił autorkę na liście „20 under 40”, czyli dwudziestu młodych pisarzy, którzy w opinii redaktorów są lub będą głosami swojego pokolenia.

Powrót do Missing, Abraham Verghese
Osieroceni przez matkę, hinduską zakonnicę, i porzuceni przez ojca, brytyjskiego chirurga, bliźniacy Marion i Shiva, wychowują się w misyjnym szpitalu w Addis Abebie. Połączeni niezwykłą więzią nie tylko dzielą tę samą fascynację medycyną, ale zatracają się w miłości do jednej kobiety. To niszczy ich szczególną relację i wygania Marion do dalekiej Ameryki, gdzie wkrótce będzie musiał powierzyć swoje życie ludziom, którzy go najbardziej skrzywdzili. Ta niezwykle oczyszczająca, przepełniona emocjami powieść o Afryce, miłości, cudach medycyny, wygnaniu i domu długo nie pozwoli o sobie zapomnieć.

Oddech, oczy, pamięć, Edwidge Danticat
Autorka ukazuje syntetyczny obraz Haiti, nie pomijając przy tym ponurych akcentów, których historia Haitańczykom nie szczędziła. Obok radosnego życia wioski, codzienności wypełnionej zapachem duszonej czarnej fasoli, smażonych platanosów czy wonią dojrzałego mango bezustannie kłębi się tu mrok, gdzie łatwa śmierć przychodzi pod postacią Tontons Macoutes, niewzruszonych siepaczy dyktatora.
W rodzinie Sophie Caco kobiety łączy ze sobą bardzo silna więź emocjonalna. Sophie wychowuje się u swojej kochającej ciotki w małym miasteczku na Haiti. Gdy ma dwanaście lat, jedzie do Nowego Jorku, by zamieszkać ze swoją matką. Obie noszą w sobie bolesne wspomnienia, które będą je dręczyć przez długie lata.

Połówka żółtego słońca, Chimamanda Ngozi Adichie
Lata 60. XX wieku. Kiedy etniczna mniejszość Igbo zakłada swe własne państwo, wybucha wojna domowa. W ogarniętym konfliktem kraju krzyżują się losy służącego Ugwu, pięknej Olanny, która porzuciła dostatnie życie w Lagos, aby zamieszkać ze swym ukochanym oraz Richarda, radykalnego Anglika, oczarowanego enigmatyczną siostrą bliźniaczką Olanny. Ogarnięci wstrząsającymi okropieństwami wojny starają się przetrwać w świecie konfliktów klasowych, religijnych, rasowych i ekonomicznych. Choć pisarkę inspirowała podobna rzeczywistość jak jej rodaka Bena Okriego, odrzuca ona magiczny realizm na rzecz bardziej naturalistycznych środków wyrazu. Na tle burzliwych wydarzeń politycznych zgłębia problemy odpowiedzialności moralnej, spuścizny epoki kolonializmu, lojalności wobec własnej grupy etnicznej i rodziny oraz ich wpływ na relacje międzyludzkie. Z myślą o międzynarodowej publiczności przedstawia nawet najdrobniejsze szczegóły z życia w Nigerii, czego efektem jest pasjonująca i szczera do bólu lektura.

Maria Panna Nilu, Scholastique Mukasonga
Powieść uhonorowana Nagrodą Renaudot, jedną z najważniejszych francuskich nagród literackich.
Rwanda, lata 70. XX wieku. W katolickim liceum im. Marii Panny Nilu, kształcącym żeńską elitę kraju, rozpoczyna się nowy rok szkolny. Większość uczennic należy do będącego u władzy plemienia Hutu. Veronica i Virginia, pochodzące z plemienia Tutsi, muszą zmierzyć się z niechęcią i prześladowaniami ze strony swoich koleżanek, które nie dają im zapomnieć, że dyplom Tutsi, to nie to samo co dyplom Hutu.
Pozorny spokój szkolnego życia mąci coraz bardziej nasilająca się atmosfera wzajemnej wrogości, walki politycznej i spisków. Veronica i Virginia poznają strażnika legendy Tutsi, który twierdzi, że Tutsi pochodzą od egipskich faraonów i wplątuje dziewczęta w tajemnicze obrzędy w cieniu królowej z zamierzchłych czasów. Jej kości zakopane pod czerwonym kwiatem koralokrzewu strzegą pytony. Kiedy dojdzie do tragedii jedyna droga ucieczki będzie prowadziła w góry, gdzie mieszkają goryle, które kiedyś były ludźmi.

Dziwna myśl w mej głowie, Orhan Pamuk
Dziwna myśl w mej głowie to historia wielopokoleniowej rodziny przybyłej do Stambułu z biednej wsi na prowincji, a zarazem drobiazgowa kronika życia w mieście nad Bosforem w latach 1969–2012. Wraz z Mevlutem, jego ojcem, wujostwem, kuzynami i pozostałymi członkami stopniowo powiększającej się rodziny obserwujemy Stambuł na przestrzeni kilku dziesięcioleci i jesteśmy świadkami fascynujących przemian, jakim podlegała metropolia. Śledzimy następujące po sobie pucze wojskowe, zamachy bombowe w redakcjach gazet, korupcję urzędników, przemiany obyczajowe, plotki, marzenia i lęki, którymi żyją stambulczycy i widzimy, jak w miejscu dawnych gecekondu, prowizorycznych chatek wzniesionych przez ubogich imigrantów bez pozwoleń budowlanych na bezprawnie zasiedlonych działkach wyrastają wielkie wieżowce, a szerokie aleje wypierają stare kamienice. Miasto umiera i odradza się, a żyjący w nim ludzie wypełniają je swoimi opowieściami – o nieodwzajemnionych miłościach, aranżowanych małżeństwach, rodzinach, które raz są szczęśliwe, a raz nie, marzeniach o lepszym życiu, przyjaźni i nienawiści.

Sprawa Tułajewa, Victor Serge
Rosja, czas Wielkiego Terroru. W kraju jest nędzna sytuacja gospodarcza: deficyt towarów, kolejki po żywność, bieda, biurokratyczna korupcja. Co więcej, panuje wszechobecny lęk o życie: ludzie tracą pracę, nie mogą wyjechać z kraju, są niewinnie aresztowani, niektórzy popełniają samobójstwa. Szukający sprawiedliwości Romaszkin kupuje na targu nielegalny rewolwer. Jednak nie jest w stanie go wykorzystać i oddaje go sąsiadowi Kostii. Ten pewnego dnia przypadkowo spotyka towarzysza Tułajewa, wysokiego urzędnika z Komitetu Centralnego. Obwiniając go o głód i nędzę, pod wpływem impulsu, zabija sprawcę masowych deportacji i czystek. Zabójstwo ważnego urzędnika jest okazją do eliminacji przeciwników politycznych Wodza. Rozpoczyna się śledztwo prowadzone na całym świecie od Moskwy, poprzez Barcelonę i Paryż do łagrów i więzień. Następują przesłuchania, oskarżenia, aresztowania, zeznania, tortury, procesy.
Victor Serge, bezpaństwowiec ścigany przez stalinowskich agentów, w swojej powieści dekonspiruje mechanizmy terroru w stalinowskiej Moskwie. Powieść składa się z 10 rozdziałów, w których przedstawiani są kolejni protagoniści. Brak głównego bohatera, zastąpiono głównym tematem, jakim są stalinowskie czystki, dokonywane po zabójstwie Tułajewa. Jest to powieść o państwie totalitarnym, która pokazuje jak radzili sobie z terrorem zwykli, szarzy ludzie.

Siedem dobrych lat, Etgar Keret
Obraz współczesnego Izraela dla fanów filmów braci Coen, surrealizmu, pure nonsensu i… Etgara Kereta.
Krótkie, trafione w punkt opowiadania Kereta są pozornie autobiograficzne, lecz jego wyobraźnia nie daje mu poprzestawać wyłącznie na faktach. Opowieści o.nowo narodzonym synu pisarza, a także o jego ojcu, który nad kołyską wnuka już mu prawi o zakupionych dlań funduszach inwestycyjnych choć pozornie realistyczne, podszyte są surrealizmem i groteską. Co w sumie nie jest tak dalekie od rzeczywistości…

A z jakimi książkami Wy zaplanowalibyście swoją literacką podróż dookoła świata?


komentarze [11]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
konto usunięte
21.08.2016 09:34
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Mini267 22.08.2016 07:51
Czytelniczka

Dokładnie tak, masz 100% racji, po lekturach Dickensa, Doyla, Stokera spodziewałam się klimatycznego miasta osnutego mgłą i tajemnicą, z ciekawymi miejscami do odkrycia, a okazało się, że... cóż Londyn jest po prostu rozczarowujący. Dlatego trzymam się z dala od książek opisujących jakieś miejsce do puki sama go nie zobaczę i sięgam po nie już po wyrobieniu swojego zdania...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Tykk 20.08.2016 16:31
Czytelnik

Anaruk, chłopiec z Grenlandii

Japoński codziennik; Część druga

Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych. Tom I

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Anaruk, chłopiec z Grenlandii  Japoński codziennik; Część druga  Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych. Tom I
skinnylove 20.08.2016 14:41
Czytelniczka

- Korea Północna, Chiny:
Dziewczyna o siedmiu imionach

- Indie:
Lalki w ogniu. Opowieści z Indii

- Turcja:
Stambuł. Wspomnienia i miasto

Słodko-gorzka ojczyzna. Raport z serca Turcji

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Dziewczyna o siedmiu imionach  Lalki w ogniu. Opowieści z Indii  Stambuł. Wspomnienia i miasto  Słodko-gorzka ojczyzna. Raport z serca Turcji  Jedz, módl się, kochaj  Białe. Zimna wyspa Spitsbergen
Angel 20.08.2016 08:53
Czytelniczka

A moze podróż po XIX wiecznej Argentynie z książką "W krainie kolibrow" Sofii Caspari?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Eponine 19.08.2016 14:50
Czytelniczka

Oj, to zdecydowanie coś dla mnie, bo od lat lubuję się w tego typu literaturze, mam nawet na LC półkę opisaną jako "Państwa-miasta". W tym momencie mam na niej już 78 książek, a lista się cały czas powiększa :)

Najciekawsze tytuły, które zgromadziłam, to:
Pozdrowienia z Korei. Uczyłam dzieci północnokoreańskich elit

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Pozdrowienia z Korei. Uczyłam dzieci północnokoreańskich elit  Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta  Dzikie łabędzie. Trzy córy Chin  Tysiąc wspaniałych słońc  Japońska parasolka  Niepokorna córka
niaszka 19.08.2016 12:31
Czytelnik

Taak, "Wszystko, co lśni" polecam w 100%! "Gringo wśród dzikich plemion" - Amazonia, "Biała gorączka", "W rajskiej dolinie wśród zielska" i inne Hugo-Badra opowiadające o krajach wschodu, "Lalki w ogniu" o Indiach, "Japoński wachlarz" o Japonii... to moje ulubione, polecam :) Pewnie jeszcze bym wymyśliła, ale tak na pierwszą myśl te mi przychodzą...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Sylviaa7777 19.08.2016 11:57
Czytelniczka

"Shantaram" - Indie, "Małe życie" - USA, "Wszystko, co lśni" - Nowa Zelandia, "Rękopis znaleziony w Saragossie" - Hiszpania. Tak na szybko mi się skojarzyło.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Eponine 19.08.2016 15:01
Czytelniczka

Zaliczyłam nieudane niestety podejście do "Wszystko, co lśni". Nie wiem dlaczego, ta książka zanudziła mnie na śmierć i nie rozkręciła się przez 200 stron. Cały czas mnie to nurtuje, bo generalnie uwielbiam takie powieści. Może podeszłam do niej w złym momencie?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Sylviaa7777 19.08.2016 15:31
Czytelniczka

Bo to po prostu dobra książka jest, fakt że świetnie napisana ale w odbiorze tylko dobra. Pewnie nastawiłaś się na arcydzieło, i to mogło Cię zablokować. Faktem jest, ze ja też uległam tej nagonce na "wybitność" książki ale w porę się opamiętałam :) Doczytaj sobie na spokojnie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 18.08.2016 17:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post