Maximum City. Bombaj

Indie Bombaj socjologia literatura indyjska
Inne

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Może trochę za dużo szczegółowych opisów życia gangsterów i prostytutek, ale całość arcyciekawa. Trzeba mieć tylko na uwadze, że minęło prawie 20 lat od premiery tej książki. Np. liczba muzułmanów w Indiach już nie jest większa niż w Pakistanie. Mam nadzieję, że sporo rzeczy zmieniło się w Mumbaju na plus przez 20 lat.

Pół książki przeczytałam z zainteresowaniem i emocjami. Nie dotrwałam jednak do końca tego dzieła, zbyt drobiazgowe opisy każdej rozmowy sprawiały, że moja niechęć wzrastała z każdą kolejną próbą podjęcia tych tematów, które same w sobie ciężkie dłużyły się jeszcze okrutnie.

Bardzo ciekawe spojrzenie na miasto dzieciństwa oczami dorosłego mężczyzny. Mnie osobiście Bombaj fascynuje od ponad 30 lat. To taki Londyn opuszczony przez ludzi na 50 lat i ponownie zaludniony. Świetna pozycja dla tych którzy chcieliby wiedzieć więcej.

Na półkach: , , , ,

"Bombaj" to najlepsza "cegłówka" jaką czytałem w życiu. Wciągająca niczym dobry bollywoodzki film. Jest tu wszystko to, co znajduje się w produkcjach typu masala movie, łącznie z seksem, oczywiście w typowo indyjskim wydaniu, czyli żadnych intymnych szczegółów. Mamy historie kryminalne, i to oparte na faktach, jest love story, pokazane jest także codzienne życie mieszkańców. Suketu Mehta wykonał kawał dobrej roboty.
Autor wprowadza nas w miejsca, których nie zobaczylibyśmy jako turyści, ukazuje rzeczy, jakich biały człowiek nie ma szans dostrzec. OK, niektóre rozdziały, jak np. ten o kolesiu przebierającym się za kobietę były nieco nużące. Rozłożenie bombajskiego świata przestępczego na czynniki pierwsze przypominało mi opisywanie działania gangu pruszkowskiego w Polsce - w obu tych przypadkach w pewnym momencie się gubię w szczegółach, za dużo tego. Ale już np. unaocznienie czytelnikowi czym jest dla przeciętnego Bombajczyka (Mumbajczyka) dotarcie pociągiem do pracy wciągnęło mnie tak bardzo, że omal nie przejechałem metrem swojej stacji. Dodam, że jechałem wtedy w miarę luźnym wagonie i nie musiałem, tak jak mieszkańcy Bombaju, trzymać się swojej grupy wysiadających (inaczej w godzinach szczytu nie wyjdzie się z pociągu). Podobnie interesująca była historia początkującego aktora, Eishaana. Bardzo lubię kino bollywoodzkie, więc ukazanie mechanizmów powstawania filmów, a autor był przecież scenarzystą dostępnej i u nas "Misji Kaszmir", rozlało miód na moje serce.
Oczywiście nie byłbym sobą, gdybym trochę nie ponarzekał. Zabrakło mi rozdziału o Tamilach w Bombaju. Mieliśmy Gudżaratczyków, Biharczyków, dżinistów, handlarzy diamentów, muzułmańskich gangsterów. Natomiast Bombaj to również ziemia obiecana dla całej masy przybyszów z południa kraju, czyli Tamilów, ludności Telugu, Kannada czy Malajalam. O nich było tyle, co nic. Szkoda.
Zazwyczaj "cegłówki", czyli książki megagrubaśne, źle mi się kojarzą. Widzę od razu Orhana Pamuka i jego dzieła. Pisarz to dobry, może i nawet zasługujący na Nobla, którego dostał, ale jego dzieła są momentami po prostu nudne. W przypadku Suketu Mehty nie było o tym mowy, "Bombaj" pożera się tak szybko, jak to jest tylko możliwe w przypadku pozycji liczącej 636 stron.
Polecam nie tylko indiofilom.

Jedna z najlepszych ksiazek jakie bylo mi dane przeczytac w zyciu. Mimo ze nigdy nie interesowaly mnie Indie to tak przedstawiony przez autora obraz Bombaju pochlonał mnie bez reszty. Polecam kazdemu!

Kapitalna książka, niezwykle drapieżna, szczera i dająca do myślenia, dokąd zmierza współczesny świat.
Warto przeczytać, by zastanowić się, co mogłoby stać się z Europą, gdyby została zalana ludnością z Dalekiego Wschodu...

Na poły reportaż, na poły biografia. Sam nie wiem, czego w tej książce więcej.

Na pewno powinien ją przeczytać każdy, kto nie rozumie, że Trzeci Świat to wcale nie bieda, a ekstremalne kontrasty, które w Bombaju skupiają się jak w soczewce. Bombaj - miejsce, gdzie sprawiedliwość zapewniają gangi, gwiazdorzy Bollywood uwielbiani są na równi z bóstwami z hinduskiego panteonu, noc dyszy erotyzmem...

Warto zagłębić się w świat opowieści Suketu Mehty i lepiej poznać Indie, które dla większości z nas wciąż pozostają nieodgadnioną zagadką.

Na poły reportaż, na poły biografia. Sam nie wiem, czego w tej książce więcej.

W Bombaju jestem zakochana od pierwszego spotkania. Książkę przeczytałam pomiędzy kolejnymi wizytami w tym mieście. Zatem znałam już tło. Znałam ten zapach, dźwięki, smaki. To miasto jest właśnie takie, jakim je opisuje Mehta. Dzięki niemu zrozumiałam je odrobinę bardziej. Uzyskałam dostęp do warstw i miejsc niedostępnych białemu człowiekowi, bądź już należących do historii. Polecam!

Jedna z najlepszych książek o Mumbaju i Indiach, jakie czytałam. Myślałam, że sporo już wiem o tym mieście, ale Suketu pokazał mi miejsca i ludzi, o których istnieniu nie miałam pojęcia

Wspaniała. Jeden z najlepszych reportaży, jakie czytałem w życiu

Wspaniała. Jeden z najlepszych reportaży, jakie czytałem w życiu