Siedem dobrych lat

W.A.B.
2016-09-30
2014-10-08
Agnieszka Maciejowska, Maja Lavergne
Agnieszka Maciejowska Maja Lavergne opowiadania nowele opowiadanie hebrajskie literatura izraelska

Okładka książki Maleńkie królestwo Tami Bezaleli, Etgar Keret
Ocena 7,6
Maleńkie króle... Tami Bezaleli, Etga...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 9 (33) / wrzesień 2020 Agnieszka Glińska, Etgar Keret, Naomi Klein, Piotr Kofta, Zuzanna Kowalczyk, Berenika Kołomycka, Liana Langa, Karolina Lewestam, Krystyna Miłobędzka, Weronika Murek, Urszula Pieczek, Joanna Rudniańska, Marta Rybicka, Bartek Sabela, Małgorzata Sadowska, Anna Sańczuk, David Sedaris, Marta Staszewska, Marcin Wicha, Maga Ćwieluch
Ocena 7,3
Pismo. Magazyn... Agnieszka Glińska,&...

Błyskotliwe, słodko - gorzkie opowiadania, które przybierają dwuznacznych znaczeń w momencie, gdy mimochodem uwypukla się post trauma autora, związana z żydowsko/wojenną historią jego rodziny.

Na półkach: , , , ,

Keret w bardziej osobistej odsłonie wypada nie mniej dobrze niż w tej oderwanej od rzeczywistości. Świetnie pokazana jest czułość dla najbliższych i żadne intelektualne popisy, ironiczny humor ani inne sztuczki uprzyjemniające lekturę nie są w stanie tego ukryć przed czytelnikiem - oczywiście, jest to wielki plus tej książki.

Nie mogłam się oderwać od tej książki! Inteligencja i poczucie humoru autora, który opisuje sceny z własnego życia, wciągnęły mnie całkowicie.

agresywny żydowski humor, - opowiadania, które są perełkami

agresywny żydowski humor, - opowiadania, które są perełkami

Znakomite opowiadania!

I jak napisał sam autor: "...w ich tle leży próba wyjaśnienia mojemu synowi w nie mniejszym stopniu niż sobie samemu, dlaczego tak trudno być człowiekiem i dlaczego, niech to diabli, ciągle warto podejmować ten wysiłek."

Jest o wojnie, która zmusza matki 3 latków do rozważań czy ich dzieci pójdą do wojska jak dorosną.
O wspaniałym starszym bracie, poczuciu dumy i podziwu dla niego.
Jest też o Polsce: "Chociaż większość mojej rodziny zginęła w tym kraju w straszliwych okolicznościach, był to także kraj, w którym wcześniej żyli, i mój pociąg do miejsca i ludzi był niemal mistyczny."

Kereta dodaję do ulubionych :)

Znakomite opowiadania!

O wspaniałym starszym bracie,...

Dawno nie czytałam czegoś tak błyskotliwego, inteligentnego i groteskowego zarazem! To moje pierwsze spotkanie z tym autorem i od razu trafione! Etgar Keret poprawia humor i jednocześnie daje do myślenia. Bardzo warto!

Jest to książka wściekle inteligentna, dość ciepła, a do tego nasycona świetnym poczuciem humoru.

Po przeczytaniu lektury, mój głód związany z chęcią poznania Etgara Kereta zostaje zarazem nasycony i podsycony, jak przy zjedzeniu przepysznego ciasta, które zaskakuje wyważoną konsystencją, gorzkością, słodkością i pikanterią – ma się ochotę zjeść więcej. Tylko zdolny cukiernik, który ma do przekazania światu powszechność, będzie w stanie słodką otoczką wprawić w zadumę swojego konsumenta.

Keret świetnie opisuje codzienne momenty, w których uczestniczą on, jego rodzina i zwyczajni ludzie w Izraelu. Wiele tu o bombardowaniach wynikających z ciągłego konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Keret potrafi opisać te sytuacje w sposób niebanalny, ponieważ wplata w to historie z pierwszych siedmiu lat swojego syna i ubarwia je mądrymi żartami. Czyta się to niezwykle dobrze, chociaż mi w takich momentach na pewno nie byłoby do śmiechu. Spodobał mi się sposób pisania autora i mam nadzieje sięgnąć po następne jego książki.

Kilka razy zabierałem się za opowiadania Etgara Kereta, lecz zazwyczaj kończyło się na czytanych recenzjach, przeczytaniu kilkunastu stron i zapominałem, ostatecznie po kilku dobrych latach przebrnąłem przez tę pozycję. Wrażenia nie są najlepsze. Na pewno wiele brakuje tej literaturze. Nieskomplikowana forma, która przypomina dziennik. Sama zwięzła forma opowiadań mi nie przeszkadza, jednakże niekiedy byłem skonsternowany puentami. Możemy dowiedzieć się dużo o autorze, jak ktoś już zauważył, są widoczne u niego tendencje narcystyczne i niekiedy odpychają.
Na plus można zaliczyć delikatne naszkicowanie realiów życia w Izraelu. Możemy dowiedzieć się również, o co chodziło z tym najwęższym mieszkaniem autora w Warszawie.
Rozumiem jego względną popularność, ponieważ nie należy do wymagających twórców, bywa łatwo i przyjemnie. Książka w sam raz, by uprzykrzyć bądź umilić sobie podróż w komunikacji miejskiej.