Dziewczyna o siedmiu imionach

Okładka książki Dziewczyna o siedmiu imionach
David JohnHyeonseo Lee Wydawnictwo: Prószyński i S-ka reportaż
Data 1. wydania:
2015-02-07
Julia Szajkowska
Korea Północna

Kilka razy podczas lektury musiałam przerywać ją na kilka dni, bo zatrzymywałam się na momencie, gdy bohaterka wpadła w tarapaty i trochę bałam się przekonać, co będzie dalej. Na szczęście narratorka zawsze wychodziła ze swoich kłopotów obronną ręką.
Książkę chwilami czyta się trudno, zwłaszcza ze świadomością, że to prawdziwa historia, ale na pewno warto ją poznać. Jestem naprawdę pod wrażeniem sprytu, odwagi i szczęścia Hyeonseo.

Niezwykle ciekawe spojrzenie na Koreę Północną oczami dziecka i młodej kobiety, która opuściła kraj z przypadku. Pomimo podstawowej wiedzy na temat reżimu rodu Kimów, nie da się podejść do tego tematu bez emocji. Pozostała część książki, to historia ucieczki/ucieczek. Dobrze, że wiemy o happy endzie, dobrze że wiemy że to historia prawdziwa, bo dla kogoś, kto nie lubi przygód byłoby nie do strawienia.
Dla Bohaterki mam ogromny szacunek.
Konstrukcja i język książki jasny i przyjazny czytelnikowi.
Niestety cały temat dla mnie bardzo ciężki, przeraża moja osobista bezradność, bezradność świata. (?) wobec kolejnych Kimów, którrzy rozPYCHAją swój żołądek kolejnymi zabójstwami, obszarami, układami.

To nie pierwsza książka tego typu, która wpadła mi w ręce, ale w porównaniu do innych, autorka jawi się jak wyjątkowo sprytna, mądra dziewczyna. A może mająca szczęście w nieszczęściu? Swoją opowieścią nie tylko otwiera nam oczy, ale pokazuje swoją siłę i hart ducha. Warto przeczytać.

Książka jest o tyle ciekawa, iż zawiera ułamek prawdy o tym, o czym tak mało wie świat, czyli o realiach z jakimi zmagają się mieszkańcy Korei Północnej. Nie jest doskonała literacko, bo nie mogła być, ale jest prawdziwa, momentami prosta, naiwna, a momentami wstrząsająca.

Tematyka Korei Północnej przyciąga jak magnes czytelników. Też się skusiłam. Niestety dla mnie autorka zbyt powierzchownie oddaje realia życia w tym kraju. Styl pisarki, prosty do bólu nie przysłużył się uznaniu książki za cenną czy też odkrywczą.

Świetna książka, która zmusza do refleksji...
Uświadamia jak wygląda życie człowieka żyjącego w totalnie abstrakcyjnej dla Europejczyków rzeczywistości.
Czyta się ją jednym tchem.

Świetna książka, która zmusza do refleksji...
Czyta się ją jednym tchem.

Historia dziewczyny o siedmiu imionach, która uciekła z Korei Północnej. Dziewczyny, która naprawdę miała siedem różnych imion, siedem różnych tożsamości, która przez kilka lat żyła w ciągłym strachu i napięciu, aż w końcu udało się jej odnaleźć szczęście i względny spokój. Historia dziewczyny, która swoim uporem, determinacją i odwagą zdołała zmienić swoje życie. Historia dziewczyny, która najpierw z czystej ciekawości, a potem już pełni świadoma chciała zmienić swoje życie. Hyeonseo Lee, urodzona i wychowana w Korei Północnej, w bogatej i szanowanej rodzinie, postanowiła przekroczyć granicę państwa i wyjechać do wujostwa do Chin. Najpierw chciała ich tylko odwiedzić. Oczywiście wszystko odbywało się nielegalnie - to przecież Korea Północna. Dopiero u wujostwa zaczęły do niej dochodzić skutki tej śmiałej decyzji. I dopiero tam zaczęło do niej docierać, że jej ojczyzna nie jest tak wspaniała, jak wpajano jej od dziecka. Świetnie czytało mi się ten reportaż, mimo że czasami miałam dość Hyeonseo i męczyła mnie (ale myślę, że nie nam oceniać jej zachowanie), a niektóre wątki były podobne do siebie, co momentami było nudne. Może na to też wpływać narracja, bo książkę się czyta naprawdę jak opowieść. Jakby Hyeonseo siedziała przed nami i nam wszystko opowiadała. A jest o czym opowiadać. Z tej historii wyłania się obraz nie tylko odważnej, zdeterminowanej dziewczyny, gotowej zrobić wszystko dla swojej rodziny, ale też obraz Korei Północnej - kraju zamkniętego, zindoktrynowanego, biednego, niesprawiedliwego, gdzie posiadanie własnego, odmiennego zdania jest zabronione. Gdzie nie można nikomu ufać, a za najdrobniejsze przewinienie może spotkać surowa kara. To historia budzącej się świadomości, budowania siebie na nowo, odnajdowanie siebie w zupełnie innej rzeczywistości. Mimo że wiemy, jaka sytuacja panuje w Korei, to jednak warto przeczytać ten reportaż. Ogromnym plusem jest również opisanie zasad panujących w Korei dotyczących różnych sfer życia: polityki, szkoły, rodziny. Można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Myślę, że o takich osobach powinno się czytać i dowiadywać jak najwięcej.

Hyeonseo Lee, urodzona i wychowana w Korei Północnej opisuje swoje przeżycia o walkę aby być wolną, ona i jej rodzina. Dobre się czyta, mocno mnie wciągnęła jej historia. Bardzo dobre napisana.

Fantastyczna książka. Nieczęsto czytam coś tak bardzo jednym tchem, jak tą pozycję!

Pasjonująca, często pełna napięcia i dramatyzmu historia dziewczyny, która uciekła z Korei Północnej. Lecz ucieczka z tego obozu koncentracyjnego to nie koniec kłopotów. Musi przez lata walczyć o swoją wolność, godność i to żeby nie być deportowaną , czyli o życie. Przemierza kawał Azji aby uciec z tego lokalnego raju Kimów. Nie wszyscy zdołalibyśmy przejść i wytrzymać co bohaterka.