Tysiąc wspaniałych słońc

A thousand splendid suns
literatura piękna
Anna Jęczmyk
Afganistan relacja matka-córka kobieta w Islamie

Cuuudowna :) czytanie tej książki to czytelnicza rozkosz :)

Piękna, wzruszająca powieść. Nie da się jej zapomnieć. Mam tylko uwagę do wydawnictwa - za dużo informacji dotyczących treści znajduje się na okładce. Wolałabym pewnych rzeczy nie wiedzieć przed przeczytaniem.

Dzieje dwóch kobiet z historią Afganistanu w tle. Historią burzliwą i trudną, gdy kolejne ugrupowania dewastują kraj walcząc o kontrolę. To też opowieść o ludzkiej determinacji i woli przetrwania w obliczu przeciwności losu. Główną wartością książki jest jednak to, że pozwala trochę lepiej zrozumieć afgańską kulturę oraz mentalność mieszkańców.

Piękna powieść, wciągająca, poruszająca, pouczająca- takie książki chcę czytać zawsze i wszędzie.

To zabawne, ale tę powieść czyta się jednocześnie dobrze i źle.
Dobrze, bo akcja toczy się wartko, historia nie zwalnia tempa, strony wertują się niemal same.
Żle, bo przez całą opowieść można mieć poczucie wiszącego nad bohaterami nieszczęścia. Wiadomo, że spadnie na nich cios, spotka ich jakaś druzgocąca krzywda - pytanie tylko kiedy i w jakiej formie.
Ja podczas lektury...

Na półkach: , , , , , ,

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Khaleda Hosseiniego. Historia przyjaźni dwóch kobiet, które zrządzeniem losu były żonami tego samego mężczyzny. Książka bardzo smutna i wzruszająca. Napisana pięknym językiem. Z przyjemnością sięgnę po kolejne powieści Hosseiniego.

Piękna. Czytanie to była czysta przyjemność.

Rewelacyjna książka. Po pierwsze styl i jezy pierwsza klasa. Po drugie historia Afganistanu świetnie przedstawiona. Autor ma świetne pióro i uwielbiam jego styl. A co do fabuły no cóż. Piekło na ziemi.

Na półkach: , , , ,

Wstrząsająca powieść. Afganistan pomiędzy 1964 a 2003 rokiem. Historia dwóch kobiet, wywodzących się z zupełnie innych środowisk, dwóch różnych części kraju i zupełnie odmiennie wychowywanych. Połączył je – na krótko – wspólny los. A tak naprawdę to tragiczna historia ostatnich 40 lat Afganistanu. W pewnym momencie w równym stopniu dotknęła wychowane w nędzy nieślubne...

Byłabym zachwycona gdyby narracja była pierwszoosobowa i jeszcze pisana z perspektywy kilku osób, tego mi właśnie brakowało.
Poza tym książka świetna. Uważam, że każdego poruszy do granic możliwości, wzrusza, ale także pokazuje kobiecą siłę. Tysiąc wspaniałych słońc ukazuje Afganistan jakiego większość z nas nie zna, historia tych dwóch kobiet to nie jedyny przypadek.
Nie...

Dyskusje