Tysiąc wspaniałych słońc

A thousand splendid suns
literatura piękna
Anna Jęczmyk
Afganistan relacja matka-córka kobieta w Islamie

Piękna. Czytanie to była czysta przyjemność.

Rewelacyjna książka. Po pierwsze styl i jezy pierwsza klasa. Po drugie historia Afganistanu świetnie przedstawiona. Autor ma świetne pióro i uwielbiam jego styl. A co do fabuły no cóż. Piekło na ziemi.

Na półkach: , , , ,

Wstrząsająca powieść. Afganistan pomiędzy 1964 a 2003 rokiem. Historia dwóch kobiet, wywodzących się z zupełnie innych środowisk, dwóch różnych części kraju i zupełnie odmiennie wychowywanych. Połączył je – na krótko – wspólny los. A tak naprawdę to tragiczna historia ostatnich 40 lat Afganistanu. W pewnym momencie w równym stopniu dotknęła wychowane w nędzy nieślubne...

Byłabym zachwycona gdyby narracja była pierwszoosobowa i jeszcze pisana z perspektywy kilku osób, tego mi właśnie brakowało.
Poza tym książka świetna. Uważam, że każdego poruszy do granic możliwości, wzrusza, ale także pokazuje kobiecą siłę. Tysiąc wspaniałych słońc ukazuje Afganistan jakiego większość z nas nie zna, historia tych dwóch kobiet to nie jedyny przypadek.
Nie...

Piękna
Barwna
Smutna
Porywająca
Wzruszająca, taka która pozostaje w głowie.

Książka opowiada o przyjaźni dwóch kobiet w niełatwej dla nich sytuacji ale też trudnych czasach. Początki tej przyjaźni też nie należały do łatwych.
Często miewam fazy czytelnicze i swojego czasu przeczytałam dużo książek o muzułmańskich kobietach, zawsze nie mogę się nadziwić temu jakie mają...

Pierwsze dwie części były prawdę powiedziawszy nudne nawet chciałam te książkę odłożyć jednak ciekawość czym ludzie się tak zachwycają nie pozwoliła mi na to. Książka zaczyna być ciekawą od trzeciej części czyli w połowie książki. Suma sumarum historia fajna i warto przeczytać.

Świetna. Bardzo pruszająca. Zachwyciła tak samo jak "Chłopiec z latawcem".

Po lekturze „Chłopca z latawcem" wiedziałam, że Afganistan to istne piekło na ziemi, a po „ Tysiącu wspaniałych słońc” wiem, że dla kobiet (szczególnie niezamożnych) to piekło do kwadratu.
Jest to opowieść o dwóch kobietach, Mariam i Laili, które połączył wspólny okrutny mąż. Obie straciły rodziny, poczucie bezpieczeństwa, zostały bez środków do życia, są zależne od swego...

Najpiękniejsze w tej książce wydaje mi się to, że mimo przedstawionych w niej oczywistych okrucieństw jest też pokazane dużo dobra. Znajdziemy tam tyranów ale też dobrych kochających mężczyzn. Smutne zakończenia i pozytywne. Mimo swojego dramatu ta historia daje nadzieję:) a to najważniejsze.

Miewacie czytelnicze fazy? Ja tak! Czasami jest to wybrany motyw (jak na przykład sztuka, II ŚW, etc.) innym razem konkretny gatunek, autor czy region (Japonia, Hiszpania, Nowy Jork, itp.). I tak na fali fazy na historie związane z Bliskim Wschodem przeczytałam ostatnio "Tysiąc Wspaniałych Słońc", a na Netflix obejrzałam "Kalifat" i "Faudę". Powieść Hosseiniego jest w mojej...

Dyskusje

7 846