Złoty chłopak, szmaragdowa dziewczyna

Okładka książki Złoty chłopak, szmaragdowa dziewczyna
Yiyun Li Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią literatura piękna
2016-06-02
2016-06-02
Michał Kłobukowski
Michał Kłobukowski literatura chińska

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 3 (39) / marzec 2021 Patrycja Dołowy, Urszula Honek, Sławomir Hornik, Urszula Jabłońska, Dorota Kotas, Zuzanna Kowalczyk, Aleksandra Kozłowska, Yiyun Li, Ania Morawiec, Maciej Moskwa, Jarema Piekutowski, Justyna Piszczatowska, Mateusz Roesler, Filip Skrońc, Marcin Wicha, Karolina Wigura, Karolina Wigura, Jakub Wątor, Marta Zabłocka
Ocena 6,7
Pismo. Magazyn... Patrycja Dołowy, Ur...
Okładka książki Sex & Death Kevin Barry, Lynn Coady, Ceridwen Dovey, Damon Galgut, Petina Gappah, Sarah Hall, Yiyun Li, Alexander Macleod, Ben Marcus, Jon McGregor, Courttia Newland, Ali Smith, Wells Tower, Alan Warner
Ocena 7,0
Sex & Death Kevin Barry, Lynn C...

Oficjalne recenzje i

Kolory smutku

Link do recenzji

1916 14 296

Smutny i przygnębiający zbiór opowiadań. Sam styl autorki w dziwny sposób zachęca do zapoznania się z tymi historiami, choć z góry wiadomo że na happy end nie ma co liczyć. Jak dla mnie warte przeczytania

W tym cichym, samotnym świecie wszystko w swojej oszczędności jest trochę za bardzo. Za bardzo metaforycznie niedopowiedziane, za bardzo pretensjonalnie poetyckie, za bardzo osmolone wyobcowaniem. Ale i tak boleśnie dobrze przemyślane i delikatnie usnute, więc Yiyun Li chyba zawsze warto.

Smutne, przesiąknięte samotnością opowiadania. Trochę przygnębiające, bo bohaterowie są wycofani i zamknięci w sobie, ale w tle jest ciekawy obraz Chin.

Na półkach: , , , ,

Czytanie opowiadań Yiyun Li to przymierzanie samotności w jej rozlicznych krojach, paletach i deseniach, na półoficjalnie, na roboczo, na twardo i miękko, na gęsto i mniej, sztuki odszyte, egzemplarze podniszczone... Luksusem jest to, że nabyć nie trzeba, człowiek poprzegląda się w lustrze i odwiesi, bogatszy o jedno czy dwa niedowierzania, o nadzieję, że to tylko przebłysk.

Autorka bardzo ładnie opowiada i dobiera. Nie ma zdań ani scen niepotrzebnych. Kilka opowiadań może kończy się w pół gestu, i kiedyś pewnie by mi to przeszkadzało, ale z wiekiem nauczyłem się doceniać niedopowiedzenia. Taki manewr urzekł mnie szczególnie w jednym przypadku, kiedy to nagłe ucięcie poprzedziło jedno zdanie wywracające do góry nogami kwestię, kto był... głównym bohaterem opowiadania.

Fajny klimat, ciekawe spojrzenie na życie Chińczyków.
Choć pewnie niezbyt reprezentatywna osoba autorki.
Smutaska. Pewnie lepiej by było przetłumaczyć wesołą chińską książkę.
Tłumaczą samych smutasów typu Mo Yan, jakby specjalnie tworząc obraz biednych i słabych Chin.
Tymczasem sukces i przebojowość kraju oznaczają ,że różnorodność jest większa i istnieje zupełnie inna strona.

Fajny klimat, ciekawe spojrzenie na życie Chińczyków.
Choć pewnie niezbyt reprezentatywna osoba autorki.
Smutaska. Pewnie lepiej by było przetłumaczyć wesołą chińską książkę.

Bardzo przyjemna, stonowana lektura, po której pozostaje w pełni zgodzić się z tym, co napisano na zewnętrznej okładce - te opowiadania rzeczywiście wyciszają i wprowadzają spokój. Co prawda dominuje w nich potężny fatalizm, poddanie się losowi, zgoda na trudny świat, ale czasem warto się zastanowić, co w życiu ważniejsze: pogoń za szczęściem czy skromny spokój. Polecam zabieganym.

Na półkach: , , , , , , , , , , , ,

Jedno z największych tegorocznych zaskoczeń dla mnie. Niepozorna książeczka z dziewięcioma niepozornymi opowiadankami. I przez pierwsze, najdłuższe, prawie nie przebrnęłam. Yiyun Li w prosty sposób przekazuje najbardziej przerażając treści. Z każdej strony wyziera niesamowita dawka smutku, marazmu, samotności, nihilizmu, fatalizmu... Słowem szarości i ludzkiego nieszczęścia. Jednocześnie całość (bo nie potrafię rozpatrywać tych krótkich w większości utworów pojedynczo) wywołuje efekt katharsis: o ile w czasie lektury nie można powstrzymać się od przyrównywania własnego życia do losów bohaterów, to po zakończeniu lektury robi się jakoś lżej na sercu. (Więc odradzam popełnianie samobójstwa w połowie, bo zepsuje puentę). Po prostu genialne.

PS. Lubię to, jak bardzo przy małej ilości ocen ta moja wpływa na średnią. Ma się wtedy poczucie sensu w życiu ^^

Te opowiadania zmiotą uśmiech z każdej twarzy, zmyją resztki dobrego samopoczucia z najbardziej zatwardziałych optymistów. Ta lektura powinna być zakazana w zimowe wieczory, jesienne spleeny, wiosenne depresje. No to kiedy czytać te, niepozbawione piękna, ale bezbrzeżnie smutne, opowiadania? Nie mam pojęcia. Ich tematy: niespełnienie, emocjonalne pustka, zawiedzione nadzieje, a do tego zimny, niemal chirurgiczny styl Autorki zdołują każdego. Nie, bynajmniej wcale nie żałuję, że się za nie zabrałam, ale jeśli kiedyś najdzie mnie ochota na jeszcze jedną książkę Yiyun Li zaopatrzę się w odpowiednią dawkę Prozacu. Tylko dla prawdziwych emocjonalnych twardzieli!

Zapraszam do lektury całości recenzji na blogu Czepiam się książek

Jeśli chodzi o opowiadania ze zbioru Złoty chłopak, szmaragdowa dziewczyna, nie mogę przestać zadawać sobie pytania, co takiego w nich jest? Co tkwi w tych z pozoru banalnych historiach, że tak magnetyzują, pobudzają do refleksji i stawiania sobie pytań, na które znalezienie odpowiedzi jest niemal niemożliwe? Teksty Li są enigmatyczne, wizja świata w nich ukryta raczej pesymistyczna. Wszystkie opowieści przenika przytłaczające poczucie samotności i pustki. Na jednym biegunie jest smutek i brak nadziei, na drugim trudna do zrozumienia bierność i zgoda na nędzny los. Bohaterowie opowieści Li nie buntują się, nie walczą, są jak lunatycy – znieczuleni podporządkowują się przeznaczeniu.

[...]

Na okładce zbioru widzimy kobietę i mężczyznę. Ich sylwetki są nieostre, twarze rozmyte. Są równie tajemniczy, jak niektóre elementy chińskiego świata opisywane przez Yiyun Li. Złoty chłopak, szmaragdowa dziewczyna to z jednej strony lektura o świecie całkiem nam obcym, z drugiej, bliskie każdemu człowiekowi, uniwersalne historie o życiu i przemijaniu.

[...]

Yiyun Li ma niezwykły dar snucia prostych a jednocześnie przesiąkniętych liryzmem opowieści. Nie znalazłam w jej tekstach ani jednego zbędnego zdania. Minimum słów, maksimum treści. Wyrafinowanie i prostota zarazem. Jeśli cenicie ten rodzaj literatury, Złoty chłopak, szmaragdowa dziewczyna was nie zawiedzie.

Zapraszam do lektury całości recenzji na blogu Czepiam się książek