Weekend w Rzymie

LubimyCzytać LubimyCzytać
30.07.2016

Najlepsze na świecie kawa i lody, pełne słońce, spiekota, papugi w parkach, starożytne ruiny, język włoski... Właściwie dlaczego by nie pojechać do Rzymu? Dla tych, którzy wybierają się do stolicy Włoch, polecamy książki, które wprowadzą Was w klimat tego miasta nad Tybrem.

Weekend w Rzymie

Ja, Klaudiusz, Robert Graves

Matka nazywała go monstrum stworzonym, lecz nie dokończonym przez naturę. Babka, Liwia, odnosiła się doń z pogardą. August wolał nie pokazywać się z nim publicznie, choć dostrzegał jego zalety. Przez pół wieku Klaudiusz, kulawy jąkała uważany za półgłówka, ale człowiek uczciwy, prawy i lojalny, pozostawał w cieniu, aż przypadek zrządził, że został cesarzem. Tylko on przetrwał wszystkie spiski i zbrodnie, które kolejno zabierały członków jego rodziny. 
Powieść obejmuje pięćdziesiąt lat życia Klaudiusza do momentu objęcia przez niego godności cesarskiej.

Kaligula, Albert Camus

Dramat Alberta Camusa „Kaligula" to przejmujące studium samotności władzy i ludzkiej niemocy. Jego główny bohater, cesarz rzymski Kaligula, czyni zło i sieje wokół siebie spustoszenie. O ile jednak jego mająca posmak prowokacji demonstracja siły wobec swoich poddanych, ludzi od niego zależnych, osiąga zamierzone efekty, o tyle jego bluźnierstwa wobec bogów pozostają bez odpowiedzi; tym samym nie udaje mu się udowodnić ich istnienia. Ostatecznie Kaligula, zastanawiając się, ile zniosą ludzie, zanim zbuntują się i zabiją tyrana, znajduje odpowiedź - własną śmierć. 

Rzymianka, Alberto Moravia

Adriana jest młoda i olśniewająco piękna. Wychowana została przez matkę, która przeżyła całe swoje dorosłe życie w przekonaniu, że nawet jeżeli miała kiedyś szansę na szczęśliwe i dostatnie życie, straciła ją przez ciążę i małżeństwo z ojcem Adriany. Teraz chce, by córka nie powtórzyła jej losu i nie utrzymywała się tak jak ona z bieliźniarstwa, ale została kurtyzaną.

Również akcja innej powieści Alberto Moravii – Nuda – toczy się w Rzymie. Zresztą może „Nuda” jest nawet bardziej rzymska?

Srebrne świnki, Lindsey Davis

Rzym w I wieku n.e., za czasów Wespazjana. Pewnego upalnego dnia na Forum Romanum Marek Dydiusz Falko, detektyw, spotyka piękną szesnastolatkę. Dziewczyna ucieka, jakby od tego zależało jej życie. Tak zaczyna się niebezpieczna gra, ze skradzionymi cesarskimi sztabami srebra oraz mrocznym spiskiem w tle. Wynajęty przez tajemniczych, wysoko postawionych ludzi Falko wkracza na grząską ścieżkę, która łatwo może go doprowadzić do zguby. W tym dowcipnym, napisanym z werwą kryminale jest i trudna do rozwikłania sprawa, i dramatyczne zwroty akcji, i prawdziwe namiętności. śledząc drogi, którymi podąża Falko, nie można się nudzić.

Rzymski poranek, Virginia Baily

Po wojnie nie zawsze nastaje pokój.
Powieść o miłości i ocaleniu
Rzym, rok 1943, szary świt. Dwie zupełnie obce sobie młode kobiety przez chwilę wymieniają na ulicy spojrzenia. Chiara Ravello ucieka właśnie z okupowanego miasta. Druga wraz z mężem i małymi dziećmi zostaje zapędzona na ciężarówkę, która ma wywieźć Żydów do obozu zagłady.
W ułamku sekundy Chiara podejmuje decyzję odmieniającą całe jej życie – prosi żołnierzy, by uwolnili małego chłopca z transportu.
Ku jej ogromnemu zdziwieniu spełniają prośbę. Ciężarówka odjeżdża, a do Chiary dociera, czego właśnie dokonała.
Trzydzieści lat później Chiara, niezależna i opanowana kobieta, mieszka sama w Rzymie. Pozorne szczęście Pani Ravello od czasu do czasu zakłócają wspomnienia o uratowanym w czasie wojny chłopcu.
Aż przychodzi dzień, w którym odbiera telefon od pewnej nastolatki…

Rodzina Borgiów, Mario Puzo

Ostatnia, pośmiertnie wydana powieść wybitnego amerykańskiego pisarza. Barwny fresk historyczny osadzony w realiach Włoch przełomu XV i XVI wieku, ukazuje rodzinę Borgiów, władającą wówczas Rzymem, jako pierwszą włoską mafię, duchowych przodków klanu Corleonów, unieśmiertelnionego w Ojcu Chrzestnym.
Centralną postacią powieści jest kardynał Rodrigo Borgia, w 1492 roku wybrany na papieża Aleksandra VI. Człowiek opętany żądzą bogactwa i władzy, bez skrupułów eliminujący rywali i wrogów, choć niepozbawiony pewnej szlachetności – ale jest to szlachetność Vita Corleone. Obok Rodriga widzimy jego dzieci: Juana i Jofre, Cezara i Lukrecje. Każde z nich jest dla papieża źródłem wielkich kłopotów, ale i obiektem szczerej miłości.

Lukrecja Borgia, jej życie i czasy, Maria Bellonci

W miesiąc zaledwie po śmierci księcia Bisceglie, kiedy Lukrecja opłakiwała go w Nepi, plotki watykańskie zaczęły łączyć jej imię z imieniem Alfonsa d'Este, pierworodnego syna księcia Ferrary, spokrewnionym przez matkę z młodym Aragończykiem zamordowanym niedawno w wieży Borgiów. Początkowo zdawało się, że imię to rzucone było ot tak, jak rzucano wiele innych, na próbę, czy przypadkowo nie okaże się zaklęciem otwierającym wrota świetnej przyszłości. Wszyscy byli zresztą przekonani, że Alfonso d'Este "wyżej mierzy"; dumnemu rodowi władców Ferrary, jednemu z najstarszych i najpotężniejszych we Włoszech, mogłoby się wydać ujmą zniżenie się do osoby o takiej reputacji, jaka otaczała Lukrecję, i pochodzącej z "prywatnej" rodziny, jak to określił później Guicciardini, rozumiejąc przez to podrzędny i mało znaczący ród. Ale kiedy po upadku Faenzy potęga Cezara Borgii wzrosła i ugruntowała się wszyscy magnaci włoscy, a zwłaszcza ci, którzy byli, jak Estowie, lennikami papieża, zaczęli dostrzegać niebezpieczeństwo Borgiowskiej ekspansji i szukać sposobów zapewnienia sobie pokoju drogą sojuszu i przyjaźni z papieżem.

Spisek, Robert Harris

Powieść historyczna o starożytnym Rzymie napisana w konwencji thrillera. Druga część trylogii Imperium Rzymskie, której bohaterem jest Marek Tuliusz Cyceron - młody adwokat i senator, który odważył się rzucić wyzwanie samemu Cezarowi. W wieku 42 lat, minimalnym wymaganym przez rzymskie praw, osiągnął najwyższe stanowisko w państwie. Bez armii i fortuny, wyłącznie dzięki swoim talentom oratorskim.
Rok 63 p.n.e. Pięciu mężczyzn rywalizuje o władzę w republice rzymskiej: prawnik i doskonały mówca Marek Tuliusz Cyceron, który właśnie objął stanowisko konsula; jego niezrównoważony psychicznie zaprzysięgły wróg, zadłużony po uszy arystokrata i populista, Katylina; młody i pozbawiony wszelkich skrupułów Gajusz Juliusz Cezar; przywódca legionistów Pompejusz, oraz Krassus – najbogatszy człowiek w Rzymie. Cycero broni tradycji republikańskich, występuje przeciw stronnictwu popularów, zwolenników przejęcia władzy przez lud. Popularzy, wspierani przez Juliusza Cezara, planują zabójstwo świeżo mianowanego konsula. Tymczasem Katylina, chcąc dekretem unieważnić długi, przygotowuje zamach stanu. Cycero jednak demaskuje spisek, domagając się dla konspiratorów kary śmierci. Gdy trzej najpotężniejsi ludzie republiki – Cezar, Pompejusz i Krassus – zawierają nieoficjalne przymierze, dni młodego prawnika wydają się policzone...

Rzym, Steven Saylor

Panorama losów starożytnego Rzymu, od legendarnych początków miasta po zabójstwo Juliusza Cezara.
Prawdziwym bohaterem tej epickiej sagi dwóch rodów, prowadzącej czytelnika przez tysiąc lat ich dziejów, jest Rzym - miasto i jego mieszkańcy.
Wplatając historię, legendę i najnowsze odkrycia archeologiczne w dynamiczną narrację, Steven Saylor tchnął nowe życie w dramat pierwszego tysiąclecia Wiecznego Miasta - od chwili jego założenia, poprzez meandry zadziwiającej drogi, do roli stolicy najpotężniejszego w dziejach imperium. Rzym przypomina tragedię bohatera i zdrajcy Koriolana, zdobycie miasta przez Galów, najazd Hannibala, zacięte zmagania polityczne między patrycjuszami i plebejuszami, a wreszcie śmierć republiki z chwilą triumfu - i wkrótce potem zabójstwa - Juliusza Cezara. Świadkami, uczestnikami, a czasem głównymi aktorami dramatu są potomkowie starych rodów Potycjuszów i Pinariuszów. Rolę łącznika między pokoleniami pełni tajemniczy talizman, odwieczny jak samo miasto.

Odkrycie nieba, Harry Mulisch

Ta powieść to dzieło życia jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy holenderskich. Historia przyjaźni dwóch mężczyzn, których różni dosłownie wszystko. Maks, astronom, hedonista, erotoman i ekstrawertyk, oraz Onno, zagubiony, zamknięty w sobie filolog, spotykają się pewnej mroźnej nocy i odtąd stają się nierozłączni. Ich dyskusje są odbiciem najważniejszych filozoficznych i teologicznych sporów, a oni sami – mądrzejszymi o doświadczenia półwiecza braćmi bohaterów „Czarodziejskiej góry” Tomasza Manna. Obaj stają się uczestnikami rozgrywki tajemniczych sił i obaj ulegają urokowi tej samej kobiety. Kiedy rodzi się dziecko o niezwykłych zdolnościach, nie wiadomo, który z przyjaciół jest jego ojcem. Właśnie temu chłopcu jeden z aniołów powierzy niezwykłą misję: dostarczenie tablic z dziesięciorgiem przykazań z powrotem do nieba. Wspaniała, wielowątkowa opowieść o miłości, przyjaźni i zdradzie, o zmorach dwudziestego wieku i ludzkiej naturze, uwikłanej w walkę dobra ze złem, w której istotne wydarzenia rozgrywają się w Rzymie.


komentarze [7]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Aksamitt 01.08.2016 23:35
Czytelniczka

Żeby poczuć wakacyjny smak Italii proponuje:
Dolce Vita. Opowieść o oliwnym gaju we Włoszech
Dom w Toskanii, porta morte i inne historie
Mądrość Toskanii
Na przekór Toskanii. Nasze...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Dolce Vita. Opowieść o oliwnym gaju we Włoszech  Dom w Toskanii, porta morte i inne historie  Mądrość Toskanii  Na przekór Toskanii. Nasze cudowne lata we Włoszech  Sycylijska opowieść  Ukryta Toskania  Z widokiem na Italię
Varant 30.07.2016 18:00
Czytelnik

Mieszkałem kiedyś w Rzymie: brud, gros kieszonkowców i tysiące turystów - oto 3 podstawowe powody dlaczego nie warto wybierać się do do stolicy Włoch. Zadziwiające jak wiele osób żyje jakimś fałszywymi obrazami popularnych miejsc wycieczek do Rzymu to można było jeździć w latach 40, 50, 60 czy przed wojnami. Z resztą podobnie jest z wieloma miastami we Włoszech. Jeśli ktoś...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Piotr 30.07.2016 15:02
Czytelnik

ja bym dodał Romeo i Julia Gajusz Juliusz Cezar Don Camillo jak również inne tomy, Herold Boży. Święty Antoni z Padwy Kamień i cierpienie

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Romeo i Julia  Gajusz Juliusz Cezar  Don Camillo  Herold Boży. Święty Antoni z Padwy  Kamień i cierpienie
AuroraBorealis 30.07.2016 11:06
Czytelniczka

Zgadzam się z Bagatelką. Od siebie dodałabym jeszcze "Rzymskie zauroczenie"

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 28.07.2016 14:11
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Kayunia 30.07.2016 11:09
Czytelniczka

Dosłownie przed chwilką skończyłam czytać Taki piękny dzień. Bardzo dobra książka, choć pokazany w niej Rzym niekoniecznie jawi się jako turystyczna atrakcja...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się