Advertisement
rozwiń zwiń

Plebiscytowe książki na ekranie

Ewa Cieślik Ewa Cieślik
12.02.2019

W jaką następną rolę wcieli się Julia Roberts? Który film wyprodukuje Reese Witherspoon? Jakie nowości szykuje dla nas Netflix, HBO i Canal+? Wszystkie te gorące newsy łączy fakt, że dotyczą książek nominowanych w Plebiscycie Książka Roku 2018 lubimyczytać.pl.

Plebiscytowe książki na ekranie

Zapoznaliście się już ze wszystkimi publikacjami nominowanymi w Plebiscycie Książka Roku? A ile z nich przeczytaliście? Pewnie ucieszy was wiadomość, że wiele z nich zostanie już niedługo przeniesionych na duży i mały ekran.

Immortaliści, Chloe Benjamin

Akcja „Immortalistów” zaczyna się w Nowym Jorku latem 1969 roku. Tajemnicza kobieta przepowiada czworgu rodzeństwa dzień śmierci każdego z nich. Przepowiednie wieszczki kształtują kolejne pięć dekad ich życia, rozpiętych między możliwością dokonania wyboru a nieuniknionym przeznaczeniem. Prawa do tego bestselleru „New York Timesa” zostały zakupione przez The Jackal Group, firmę prowadzoną przez producentkę Gail Berman. Ma ona w planach nakręcenie na jej podstawie serialu. Berman oraz Joe Earley będą producentami wykonawczymi.

 

Małe ogniska, Celeste Ng

O prawa do tej książki od początku zabiegała Reese Witherspoon i jej firma producencka Hello Sunshine. Gwiazda zaangażuje się w powstanie serialu wraz z inną znaną aktorką – Kerry Washington. Obie wystąpią w adaptacji „Małych ognisk” oraz pełnić będą rolę producentek wykonawczych. Ośmioodcinkowy serial dramatyczny zostanie wyemitowany przez platformę streamingową Hulu. Najprawdopodobniej to właśnie one wcielą sie wrole głónych bohaterek książki – Eleny Richardson, dla której najważniejsze jest trzymanie się zasad, oraz Mii Warren – enigmatycznej artystki i samotnej matki, która pojawia się w spokojnym do tej pory miasteczku w Cleveland.

Patria, Fernando Aramburu

Adaptacja powieści Fernanda Aramburu będzie pierwszym hiszpańskim serialem oryginalnym stacji HBO. „Patria” opowiada o dwóch baskijskich rodzinach i rozgrywa się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. A wszystko to na tle ataków terrorystycznych organizacji ETA. Serial będzie składał się z ośmiu odcinków, do których scenariusz napisze Aitor Gabilondo (twórca serialu „El Principe – dzielnica zła”). Reżyserię powierzono Félixowi Viscarretiemu i Pablowi Traperowi (znanemu z filmu „El Clan”, za który zdobył nagrodę na MFF w Wenecji). Serial będzie kręcony w północnej Hiszpanii na początku 2019 roku.


Tamte dni, tamte noceAndré Aciman

„Tamte dni, tamte noce” – pod takim poetyckim i melancholijnym tytułem wszedł na polskie ekrany film, będący adaptacją wysmakowanej prozy André Acimana (oryg. „Call me by your name”). Północne Włochy, lata 80. Owoce pękają pod naporem soków, słońce ogrzewa ramiona nieosłonięte przez wycięte koszulki, z dala dobiegają rytmy włoskiego disco… W takiej scenerii nastoletni Elio oraz Olivier, przystojny pracownik uniwersytetu, rozwiną więź, która na zawsze zmieni ich życie, a w widzach (i czytelnikach) obudzi tęsknotę za własnymi pierwszymi namiętnymi pocałunkami. Za scenariusz do tego filmu James Ivory zdobył w zeszłym roku Oscara, a dzięki roli Elia Timothée Chalamet rozkochał w sobie widzów na całym świecie. Warto samemu odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lepsza była książka, czy film.

Błoto, Hillary Jordan

Z Sundance na Netflixa! Znana platforma streamingowa wykupiła prawa do dramatu „Mudbound” za 12,5 miliona dolarów. Dramatyczna historia splata losy kilkorga bohaterów, którzy będą musieli skonfrontować się z brutalnymi zwyczajami na wciąż bardzo rasistowskim Południu niedługo po zakończeniu II wojny światowej. W filmie grają m.in. Carey Mulligan i Mary J. Blige (nominowana za tę rolę do Oscara w 2018 roku). W Sundance film został nagrodzony brawami na stojąco – jeśli zrobicie to samo we własnym domu, wcale nie będziemy zaskoczeni.

 


Kamerdyner, Paweł Paliński, Mirosław Piepka, Michał Pruski, Marek Klat

Film „Kamerdyner” otrzymał cztery Złote Lwy i o wiele więcej nominacji do najważniejszych nagród filmowych. Książka opisująca losy Marity, panienki z bogatego domu, oraz Mateusza, kaszubskiego chłopaka, przeniesie nas w czasy przed wybuchem drugiej wojny światowej nie gorzej niż kamera Filipa Bajona. Wątek miłosny, rozwijany na tle wielkich historycznych wydarzeń, służy tu również do postawienia ważnych pytań dotyczących niepodległości i narodowej tożsamości. Jest to też nieliczny w polskiej kulturze przykłąd dzieła, która przybliża widzom i czytelnikom zawiłe losy Kaszubów.
 

Królestwo, Szczepan Twardoch

„Królestwo” to kontynuacja powieści Król i to właśnie ta zapoczątkowująca cykl powieść Szczepana Twardocha doczeka się ekranizacji. Zdjęcia do opartego na książce ośmioodcinkowego serialu mają rozpocząć się wiosną. Akcja toczyć się będzie w przedwojennej Warszawie, a za kamerą stanie Jan P. Matuszyński (który, podobnie jak Twardoch, jest Ślązakiem). Reżyser ma na koncie już tak udane realizacje, jak „Ostatnia rodzina” (opowiadająca losy Beksińskich) i serial „Wataha” (HBO). „Król” zostanie wyprodukowany dla Canal+. Jak myślicie, kto mógłby zagrać głównego bohatera, żydowskiego boksera Jakuba Szapiro?
 

Lincoln w Bardo, George Saunders

To nie jest zwykły film, tak jak książka Saundersa nie jest prozą, jakich wiele. Koprodukcja „New York Timesa”, Plympton oraz Sensorium to wideo VR (ang. virtual reality). Opiera się na scenariuszu i reżyserii Grahama Sacka, a George Saunders został również zaproszony do współpracy nad adaptacją książki. W dziesięciominutowym wideo widz towarzyszy prezydentowi Lincolnowi w nocnej wizycie na cmentarzu, na którym kilka godzin wcześniej pochował ukochanego syna. Wkrótce okazuje się, że nie jest sam… Obejrzyjcie ten krótkometrażowy film, nawet jeśli nie macie okularów VR. 

 

Manhattan Beach, Jennifer Egan

Firma Scott Rudin Productions zakupiła prawa do bestsellerowej powieści Jennifer Egan. Chodzą słuchy, że w grę może wchodzić zarówno film, jak i serial telewizyjny. Niestety dalsze informacje nie zostały jeszcze ujawnione. Scott Rudin to producent odpowiedzialny m.in. za takie hity, jak „To nie jest kraj dla starych ludzi”, „The Social Network”, „Lady Bird”, „Truman Show” czy „Dziewczyna z tatuażem”. Nowy Jork, lata 30. i 40., perspektywa kobiety, która przesuwa granice tego, czego jej „nie wypada”? Czekamy.


 

Siostra cienia, Lucinda Riley

W połowie 2016 roku pojawiła się informacja, że Raffaella de Laurentiis ma prawo opcji zakupu, jeśli chodzi o ekranizację powieści Lucindy Eiley. Co to znaczy? W przemyśle filmowym „optioning” zdarza się często – dzięki niemu producent ma wyłączne, ale czasowe prawo do zakupienia praw od autora tekstu. Czy w wyniku umowy między de Laurentiis a Riley czytelnicy „Siostry cienia” będą mogli zobaczyć film? Jeśli tak, na pewno was o tym poinformujemy.
Tatuażysta z Auschwitz, Heather Morris

Miniserial telewizyjny na podstawie głośnej książki Heather Morris ma w zamierzeniu być równie głośny. Brytyjska firma Synchronicity Films zakupiła prawa do publikacji, chcąc „Tatuażystę z Auschwitz” przemienić w wysokobudżetową produkcję. Reżyserią zajmie się Kelly Valentine Hendry, a scenariuszem – Jacquelin Perske. Opisane w książce losy Lale Sokołowa zostaną przeniesione na mały ekran tak, aby premiera była możliwa w styczniu 2020 roku. Dzięki temu zbiegnie się w czasie z 75. rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego.

 

Wielka samotność, Kristin Hannah

TriStar Pictures (Sony) było pierwsze w kolejce do kupna praw do bestsellera „New York Timesa”, którego od premiery w lutym 2018 roku sprzedało się już ponad milion egzemplarzy. Scenariusz do filmu „Wielka samotność” napisze Julia Cox, a producentkami będą Elizabeth Cantillon i Laura Quicksilver. Na podstawie innej książki Kristin Hannah pt. Słowik powstał już w 2018 roku film „The Nightingale”, stanowiący mieszankę feministycznego westernu i angażującego emocjonalnie kina zemsty. „Słowik” zdobył Nagrodę Książka Roku Lubimyczytać.pl w 2016 roku.

 

Wyśnione życie, Cynthia Swanson

Julia Roberts jako Kitty Miller, żyjąca w latach 60. samotna kobieta, prowadząca małą księgarnię… a raczej jako Katharyn Andresson, spełniona żona i matka? Wszystko wskazuje na to, że zobaczymy ją w obu tych rolach po tym, jak Crystal City Entertainment kupiło prawa do debiutanckiej powieści Cynthii Swanson. Hollywoodzka gwiazda ma być również producentką filmu (wraz z Lisą Gillan i Marisą Yeres Gill z Red Om Films), który eksploruje temat alternatywnego świata i decyzji, które mają wpływ na naszą przyszłość.

 

To nie wszystkie nominowane w plebiscycie książki, które zostaną zekranizowane. O tych z kolejnych kategorii napiszemy wam w kolejnym artykule.


komentarze [3]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas   - awatar
czytamcałyczas 12.02.2019 20:41
Czytelnik

Może Wielka Samotność ?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
kryptonite  - awatar
kryptonite 12.02.2019 15:54
Bibliotekarz | Oficjalny recenzent

Czekam na ekranizację "Wyśnionego życia". Książka bardzo mi się podobała, zakończenie mnie powaliło na kolana, aż jestem ciekawa, jak to wszystko zostanie pokazane w filmie. No i Julia Roberts :-)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 12.02.2019 12:51
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam