Zbliża się 7. edycja Warszawskich Targów Książki

LubimyCzytać LubimyCzytać
06.05.2016

Obecność Katalończyków na WTK to okazja do najszerszego jak dotąd kontaktu z literaturą katalońską w Polsce.

Tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki odbędzie się w dniach 19-22 maja na PGE Narodowym. Gościem Honorowym Targów są Węgry, Gościem Specjalnym – Barcelona i literatura katalońska. Na czytelników czekają nowości wydawnicze i bestsellery prezentowane przez ponad ośmiuset wydawców i blisko ośmiuset autorów z 24 krajów.

Na stoisku węgierskim można będzie zetknąć się nie tylko z ciekawą literaturą: począwszy od klasyków, przez literaturę współczesną, po fascynujące opracowania historyczne, ale i z bogatą kulturą tego kraju. Tak wyraźna obecność Węgier na WTK związana jest z obchodami 60. rocznicy Węgierskiej Rewolucji 1956 roku i rozpoczęciem Roku Kultury Węgierskiej w Polsce. W Warszawie gościć będą m.in.: István Kovács, Endre László Varga, Csaba Gy. Kiss, György Spiró, Lajos Grendel, János Háy, Johanna Bodor oraz Krisztina Tóth. Program Węgier na WTK powstał dzięki Ambasadzie Węgier w Polsce i Węgierskiemu Instytutowi Kultury w Warszawie.

Obecność Katalończyków na WTK to okazja do najszerszego jak dotąd kontaktu z literaturą katalońską w Polsce. Na Targach wiele będzie spotkań literackich, wydarzeń branżowych, będzie też czwartkowy blok „Spotkanie sportu z kulturą”, przygotowany we współpracy z FC Barcelona. WTK odwiedzą: Sebastià Alzamora, Blanca Busquets, Jaume Cabré, Jenn Díaz, Rafel Nadal, Marc Pastor, Jordi Puntí, Care Santos, Màrius Serra oraz Jordi Sierra i Fabra. Organizatorem wystąpienia „Barcelona i literatura katalońska” jest Instytut Rajmunda Llulla, przy współpracy Urzędu Miasta Barcelony, Biura Radcy ds. Współpracy, Przejrzystości i Kultury Rządu Balearów i klubu FC Barcelona.

Szeroko reprezentowana będzie też literatura krajów frankofońskich, WTK odwiedzą: Pierre Assouline, Tahar Ben Jelloun, Boualem Samsal, Dominique Wolton czy Lionel Trouillot.

Na Targach będzie można spotkać się również z polskimi pisarzami.

Targi będą nie lada okazją dla miłośników polskiej literatury. Gośćmi Targów będą m.in.: Katarzyna Bonda, Bohdan Butenko, Jerzy Bralczyk, Iga Cembrzyńska, Iwona Chmielewska, Anna Czerwińska-Rydel, Maria Czubaszek, Jacek Dehnel, Andrzej Friszke, Józef Hen, Wojciech Karpiński, Grzegorz Kasdepke, Barbara Krafftówna, Joanna Papuzińska, Karolina Korwin Piotrowska, Hanna Krall, Mariola Pryzwan, Małgorzata Strzałkowska, Mariusz Szczygieł, Michał Rusinek, Agnieszka Tyszka, Adam Zagajewski czy Zenon Żyburtowicz.

Piątek będzie Dniem Książki Akademickiej i Naukowej. Tradycyjnie już sobota na WTK to Dzień Reportażu. Odbędą się spotkania z autorami i tłumaczami – finalistami 7. Międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

Nie zabraknie wydarzeń dla dzieci i młodzieży, m.in. w ramach Festiwalu Komiksowa Warszawa, Festiwalu Literatury Dziecięcej, lekcji historii i literatury czy wykładów Wszechnicy PAN. Dopełnieniem WTK w dniach 16-29 maja będą Wirtualne Targi Książki (etargi-ksiazki.waw.pl).

Tradycyjnie na Targach odbędzie się organizowana przez lubimyczytać.pl wymiana książek Z półki na półkę". Zapraszamy również na panel dyskusyjny W sieci o książkach".

Zgodnie z tradycją na Targach nie zabraknie również lubimyczytać.pl. W tym roku spotykamy się na wymianie książek Z półki na półkę w sobotę, 21 maja, w godz. 11 – 13. Jak co roku, będzie to okazja do tego, by odświeżyć swoje książkowe zasoby: wymienić książki przeczytane na nowe: przyniesione przez innych uczestników wymiany i przekazane przez wydawnictwa nowości.

Zapraszamy również na panel dyskusyjny „W sieci o książkach”, który odbędzie się w czwartek 19 maja w sali Londyn C w godz. 15.30 – 17. Będziemy zastanawiać się, czy Internet inspiruje do czytania? Jak kształtuje się wirtualny świat czytelników? Gdzie ich szukać i co robią w sieci? Jaka była pierwsza książka, która zachęciła Internautów do czytania? Jak zachowuje się czytelnik XXI wieku?

W rozmowie wezmą udział: Anna Dziewit-Meller (BukBuk.pl), Monika Frankiewicz (Wydawnictwo Otwarte), Marcin Zwierzchowski (Nowa Fantastyka, naEkranie.pl), Dariusz Jaworski (Instytut Książki). Rozmowę poprowadzi Izabela Sadowska (lubimyczytać.pl). Dyskusja zostanie poprzedzona omówieniem raportu z badań czytelników w sieci, które zostało przeprowadzone na 23 tysiącach Internautów. Wyniki raportu przedstawi dr Paweł Kuczyński.

7. WTK będą czynne: 19 maja (czwartek) od 10.00 do 18.00, 20 i 21 maja (piątek i sobota) od 10.00 do19.00 a 22 maja (niedziela) od 10.00 do17.00. Bilety dostępne będą w kasach targowych. Przedsprzedaż prowadzimy na stronie twojbilet24.pl oraz w warszawskich salonach EMPIK. Więcej informacji znaleźć można pod adresem targi-ksiazki.waw.pl.

W imieniu organizatorów Targów i swoim serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniu!


komentarze [9]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Tomek 12.05.2016 15:08
Czytelnik

Wolałem je jak były w PKiN... inna atmosfera ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
NieFikcyjna 08.05.2016 22:36
Czytelniczka

Jak wygląda taka wymiana książek? Jeszcze nie byłam na targach, a w tym roku się wybieram i jestem ciekawa. :) Można wymienić każdą książkę czy są jakieś kryteria, haczyki, coś? :P Jak to ogólnie wygląda?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Vertica 08.05.2016 12:46
Czytelniczka

Dlaczego akurat 21 mam ustny polski... :"(

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
raven 08.05.2016 19:20
Czytelniczka

w sobotę masz ustny? :o

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Vertica 09.05.2016 14:24
Czytelniczka

No niestety. Angielski też w sobotę, tyle że tydzień wcześniej. Moja szkoła ogólnie jest tak genialna, że mojej klasie przełożyli ustne z 7 i 10 maja na 21. Obydwie. :") I trzeba było interweniować.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Ada 07.05.2016 16:47
Czytelniczka

W tym roku muszę tam być! Akurat po maturach ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Wiola 07.05.2016 11:53
Czytelniczka

Bilety już do Warszawki zakupione i na targi książki również więc zaczynam wielkie odliczanie:)Raj dla moli książkowych

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
marzenie 06.05.2016 19:35
Czytelnik

:) Już nie mogę się doczekać!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 06.05.2016 12:16
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post