Szkolny lud, Okulla i ja

Zielona Sowa
2001-01-01
1984-01-01
8372202680
precz ze szkołą szkoła dzieciństwo nowi znajomi

Dyptyk o przygodach Żaby, czyli Tomka Żabnego, jego szkolnych perypetiach, gdy zmienia placówkę na nową -
przenosi się do liceum imienia Narcyzy Żmichowskiej.
Nie chce słucha porad swojego kuzyna Arka o wtapianiu się w szkolne życie, i szybko wchodzi w konflikt zarówno z uczniami (bracia Męccy, Ciesielski, Kocio Kocemba),jak i nauczycielami (na czele z wicedyrektorką Renatą Okulczycką, zwaną Okullą).
Nie jestem przekonana do taktyki ignorowania poważnego problemu, jakim jest bezkarność szkolnych prześladowców. Jeśli miałoby to pocieszyć prześladowanych uczniów, słabo zadziała.

„Bałem się tylko, czy coś nie wydarzy się na lekcjach, ale szczęśliwie nic się nie wydarzyło. Kocia od geografii była mdła, Ciemiężny od historii był mdły, Rubaszko od polskiego był mdły – a wszyscy jacyś senni, o mało co nie pospaliśmy razem z nimi.”

Kontynuacja w powieści "Żaba, pozbieraj się! czyli siedem obłędnych dni Tomka Ż". Niestety nie udało mi się jej znaleźć.

przenosi się do liceum imienia Narcyzy Żmichowskiej.

Kolejny strzał w dziesiątkę Niziurskiego. Zabawna książka o perypetiach pewnego pechowego ucznia, który musi się odnaleźć w nowej szkole.

Powrót po latach do książki z dzieciństwa. Zabawna powieść o przygodach Żaby w nowej szkole, relacjach, przyjaźniach, kłopotach i wychodzeniu z nich.

Dyptyk o przygodach Żaby, czyli Tomka Żabnego, to fundamentalny cykl dla mojego późnego dzieciństwa / wczesnej młodości. W wieku 12-14 lat ja to czytałem z wypiekami na twarzy. Minęły lata, a ja podczas lektury wciąż czuję ten sam dreszcz! Na tym polega geniusz Niziurskiego.
Powieść ma wątek przygodowy, kryminalny, psychologiczny, a dzięki szarookiej Beacie także miłosny. To przede wszystkim jednak książka mądra, która czegoś uczy, a przy tym nie jest nudna ani moralizatorska. No i ta przepiękna polszczyzna Niziurskiego...! Łyżkami to można jeść!

Do tej książki można wracać wielokrotnie i obserwować, jak wraz z życiowym doświadczeniem zmienia się jej odbiór. Najpierw się widzi w niej zwykłą opowieść o szkolnych perypetiach chłopaka, który zmienia szkołę, a absurdalny miejscami humor Autora bierze się na serio. Później zaczyna się dostrzegać kunszt zabawy słowem Mistrza Edmunda, którego apogeum jest słynny pojedynek polonisty z matematykiem. Wreszcie w tej na pozór lekkiej książce przytłoczy nas ogrom zła, które drzemie w młodzieży i w sprzyjających okolicznościach może się ujawnić, a perfidia zachowań młodych ludzi wydaje się nie mieć granic. Swoją drogą, powinno to otrzeźwić wszystkich wyznawców poglądu "kiedyś nie było takiej patologii". Na koniec pozostaje pytanie o zasadność optymistycznego, ale zbyt moralizatorskiego zakończenia dzieła. Czy faktycznie szkolnym prześladowcom trzeba dawać kolejne szansy i liczyć na to, że w końcu się zmienią? Rozumiem, że Niziurski chciał wlać nieco otuchy w serca pechowych uczniów, którzy z rówieśnikami mieli pod górkę, ale moim zdaniem ten zabieg nie przeszedł próby czasu. Nie zmniejsza to jednak ogólnej oceny książki, która może być zarówno lekką lekturą na wakacje, jak również okazją do dyskusji z dziećmi na temat postaw w różnych sytuacjach szkolnego życia.

Przeczytałam ze wzruszeniem i nostalgią. Lektura przywołała wiele bardzo miłych wspomnień i została.
Robiąc porządki, myślałam że biblioteczkę w jedno popołudnie odgruzuję. Myliłam się. Szelest kartek, delikatne tumanki kurzu;),zapach papieru, dziwne wzruszenie na widok tytułu i ciąg skojarzeń sprawiły, że każdą książeczkę brałam do ręki, kartkowałam, czytałam jakiś fragment i…porządki zajęły mi kilka tygodni.

Książka opowiadająca o przygodach tomasza żabnego w nowej szkole. Polecam tą książe gdyż przyjemnie się ją czytał. Nizurski świętom powieść napisałeś

Świetna książka! Polecam wszystkim którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z czytaniem, a także tym którzy czytają od dawna!

absolutny KANON dla szkolnych fajtłapów, niedorajd, fujar, kujonów, sierot, pierdół i zwyczajnych marzycieli, którzy chcieliby oderwać się od ziemi. Bez względu na wiek, urodę i stan posiadania...

Cudny powrót do czasów dzieciństwa.

Cudny powrót do czasów dzieciństwa.

• Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa