Listy do utraconej

Okładka książki Listy do utraconej
Brigid Kemmerer Wydawnictwo: YA! Cykl: Listy do utraconej (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Listy do utraconej (tom 1)
Letters to the Lost
YA!
2017-09-21
2017-09-21
Data 1. wydania:
2017-04-06
Piotr Grzegorzewski
Piotr Grzegorzewski chłopak dziewczyna powieść dla młodzieży powieść obyczajowa problemy młodzieży przyjaźń śmierć w rodzinie

Oficjalne recenzje i

Zawsze jest jeszcze jutro

Konto usunięte
Konto usunięte

Bardzo chcialam przeczytać tę książkę, miałam wobec niej duże oczekiwania i NIE ZAWIODŁAM SIĘ. Poruszająca ważne problemy, słodko-gorzka, przy tym bardzo wciągająca i napisana w ciekawym stylu. Polecam serdecznie 💙

Wzruszająca i piękna opowieść o dwojgu ludzi, którzy potrzebowali, by ktoś pomógł odnaleźć im ich ścieżki. Uwielbiam książki z wątkiem, w którym bohaterowie cały czas się wymijają, nie wiedząc, że mimo różnic, tak dobrze się znają. Książka krótka, ale przepełniona zwrotami akcji, cudownymi bohaterami i wzruszającymi watkami. Serdecznie polecam.

Bardzo poruszająca opowieść o nastolatkach, którzy przeżywają ciężki okres w życiu, poznają się w szalony sposób i nawzajem siebie zmieniają, przechodzą przez wszystko razem i odnajdują miłość. Jestem zaskoczona jak dobrze autorka poradziła sobie z ukazaniem ogromu problemów oczami Juliet i Declana. Bardzo dobre wplecenie wątku Reva. Zwrot akcji z matką Juliet był dla mnie kompletnym zaskoczeniem - tak wiem, po tylu latach czytania książek, młodzieżówka nie powinna mnie zaskakiwać, ale to tylko udowadnia jej klasę. Natomiast scena rozmowy Declana z matką, w której przeprosił ją za śmierć siostry, złamała mi serce. Musiałam ochłonąć po tym rozdziale. Listy pisane były w bardzo dojrzały, chwytający za serce sposób, były przepełnione uczuciami, a jednocześnie było widać, że stoją za nimi młodzi ludzie. Zdecydowanie polecam, ambitna książka dla młodzieży i nie tylko.

Bardzo wciągająca, ciężko jest ją odłożyć. Dojrzała powieść dla młodzieży. Postacie zachowują się jak prawdziwi ludzie z wadami, ale są też łatwi do polubienia.

Na początku nie byłam do niej przekonana. No ok, fajny pomysł na fabułę, językowo bardzo dobrze, bardzo dojrzale jak na młodzieżówkę, ale czegoś mi brakowało. Może nie bardzo polubiłam Juliet i jej postawy wobec ojca? Może za bardzo czułam taką sztampowość w tym wszystkim - bad boy z kartoteką i zdolna dziewczyna po przejściach. No początki były trudne. Tylko, że jakoś tak się stało, że z każdą stroną coraz bardziej wsiąkałam w świat Juliet i Declana. A od drugiej połowy to już zostałam rozłożona na łopatki. Czy to jest książka o miłości? Tak. Każdej. Czy jest o żałobie i radzeniu sobie z nią? Tak. O rozczarowaniach? Tak. O nadziej? Tak. O drugiej szansie? Tak. O życiu? Jak najbardziej tak. Czy to jest książka, którą powinien przeczytać każdy? Tak. Zdecydowanie.

Ta książka najpierw powoli łamała i kruszyła mi serce na kawałeczki, żeby później równie powoli je poskładać.. Główna bohaterka wydaje się być aż nazbyt roztrzęsiona, jej reakcje mogą sprawiać wrażenie naprawdę przesadzonych, jednak po dłuższym zastanowieniu dochodzę do wniosku, że nie do końca mam prawo ją oceniać, a wczuwając się w książkę bardziej - w zupełności ją rozumiem. Uważam, że autorka stworzyła naprawdę przyjemną żeńską bohaterkę, która po prostu jest tak głęboko osadzona w swojej żałobie, z której, wydaje jej się, że nie ma wyjścia, że aż zaczyna być męcząca dla czytelnika - trochę jak w prawdziwym życiu, kiedy męczą nas problemy innych do tego stopnia, że odsuwamy się od nich dla własnego spokoju. Z drugiej strony - postać męska. Trudno spojrzeć na niego z perspektywy tego 'typa spod ciemnej gwiazdy', kiedy dosłownie od pierwszego rozdziału poznajemy jego dobre wnętrze, straszną historię i nie pozostaje nam nic innego, jak okropnie mu współczuć drogi, którą musiał przejść. Spodziewałam się tkliwego romansu i taki dostałam, ale przesłanie z niego płynące jest naprawdę piękne. Bardzo polecam!

Wspaniała Książka, ktora zostanie ze mną na bardzo długo.
Przepłakałam nad nią bardzo dużo, ale równie dużo razy się uśmiechnęłam, czy napoiłam tak ogromnym uczuciem wiary i siły, że mogłabym góry przenosić.
Przepiękna, prosta, ale przede wszystkim prawdziwa historia. Jestem skłonna uwierzyć, że to wszystko działo się na prawdę, a Brigit ze swoim cudownym piórem stała obok i spisywała każde wypowiedziane słowo, każdy gest i tak właśnie powstała ta historia.
Pokochałam każdą jedną postać w tej książce, bo tutaj nikt nie jest całkiem czarny lub całkiem biały i każdy ma charakter.
Polecam każdemu tę książkę z całego serca!

Wspaniała Książka, ktora zostanie ze mną na bardzo długo.

Poruszane są w tej książce traumatyczne temat napisane bardzo lekkim piórem. Osobiście nie wywołała we mnie większych emocji, widać starania autorki żeby to była głęboka książka, ale tak naprawdę nic nie wnosi. Rozpacz głównej bohaterki jest bardzo naciągana, na szczęście ja nie utożsamiam się z przeżyciami bohaterki, więc może nie do końca mogłam zrozumieć dlaczego wszystko wyolbrzymia i przez większość książki nie daje sobie pomóc. Postacie są słabo rozbudowane, przez co nie zostaną ze mną na dłużej. Pomimo mojej dosyć negatywnej opinii, nie uważam żeby ta książka była najgorsza na świecie, ma kilka dobrych momentów. Myślę, że po prostu nie spełniła moich wygórowanych oczekiwań po usłyszeniu recenzji, która bardzo wychwalała opowieść.

Co tu dużo mówić, C U D O W N A.

Co tu dużo mówić, C U D O W N A.

Choć to książka skierowana raczej do nastolatków, wydaje mi się, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Historia Declana i Juliet wzbudziła we mnie ogromne emocje, nie mogłam się od niej oderwać. Zarówno chłopak jak i dziewczyna, choć mają dopiero po 17 lat muszą zmierzyć się z problemami dorosłych. Oboje stracili bliskich nagle, oboje muszą zmierzyć się z rozpaczą i cierpieniem. Ich znajomość rozpoczyna się dość dziwnie, jednak wraz z upływem czasu stali się dla siebie oparciem, dzięki czemu zaczynają znowu żyć, a nie tylko egzystować.
Jedyny minus za zakończenie, jak dla mnie było trochę za cukierkowe i niepełne, po prostu czegoś mi zabrakło.
Polecam.