Czarny Staw

Okładka książki Czarny Staw Robert Ziębiński Patronat LC
Okładka książki Czarny Staw
Robert Ziębiński Wydawnictwo: Burda Publishing Polska Cykl: Czarny Staw (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Czarny Staw (tom 1)
Burda Publishing Polska
2020-03-25
2020-03-25
literatura dla młodzieży literatura polska niebezpieczeństwo poszukiwanie prawdy thriller zaginięcie zemsta

Okładka książki Sabat. Antologia. Tom 1 Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Łukasz Orbitowski, Łukasz Radecki, Guy N. Smith, Robert Ziębiński
Ocena 6,9
Sabat. Antolog... Wojciech Chmielarz,...
Okładka książki Sabat. Antologia. Tom 2 Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Łukasz Orbitowski, Łukasz Radecki, Guy N. Smith, Robert Ziębiński
Ocena 7,3
Sabat. Antolog... Wojciech Chmielarz,...
Okładka książki Grobowiec Tom I. Zaraza Jakub Bielawski, Paweł Ciećwierz, Bartłomiej Grubich, Grzegorz Kopiec, Maciej Krzywiński, Sebastian Królikowski, Dawid Lipski, Konrad Możdżeń, Łukasz Radecki, Tomasz Sablik, Kamil Staniszek, Wojciech Uszok, Krzysztof Wroński, Anna Maria Wybraniec, Robert Ziębiński
Ocena 7,1
Grobowiec Tom ... Jakub Bielawski, Pa...

Robert Ziębiński "Czarny Staw".

Na książkę trafiłam przypadkiem, młodzieżówka, a jednak dzięki niej przynajmniej tymczasowo pozbyłam się kryzysu czytelniczego. A będzie jeszcze lepiej, bo zaraz biorę się za kontynuację 😊

Kamil Jura wraz ze swoją matką przeprowadzają się do Czarnego Stawu, do babci, która nie jest do końca zadowolona z takiego obrotu sprawy. Czarny Staw to mała mieścina, wszyscy wszystkich znają. Mieścina jednak jest inna. Dzieją się w niej dziwne rzeczy. Znikają lub giną ludzie. Zawsze na przełomie wakacji... W Czarnym Stawie. Tak tak... Mamy tu staw, jezioro, bądź po prostu zbiornik wodny, gdzie woda jest czarna... A w tej wodzie żyje coś... Coś okropnego. Głodnego. Strasznego. Kamil wraz z nowymi przyjaciółmi : Pauliną (zwaną Akirą), Radkiem (Długim) i Kacprem (Niedźwiedziem), próbuje dowiedzieć się, dlaczego Czarny Staw jest przeklęty. Podczas tej niezwykłej, choć niebezpiecznej przygody na jaw wychodzą inne tajemnice. Tajemnice rodzinne. A wszystko jest powiązane właśnie z okropnym stawem.

Fantastyczna powieść, lekka, przyjemna, z nutką grozy. Nie tylko dla młodzieży, chociaż bohaterami właśnie jest młodzież. Małomiasteczkowy klimat, nawiedzone lasy, przeklęty staw. Zacieranie śladów, dążenie do poznania największej tajemnicy świata. Wszystko oddane w sposób bardzo realny. Nie nudziłam się. Wręcz przeciwnie, pochłonęła mnie przygoda dzieciaków. Byłam ciekawa, co nawiedziło staw. Byłam ciekawa, jak potoczą się losy grupki przyjaciół. Autor miał kreatywny pomysł na historię, gdzie jest zło w najczystszej postaci. Nie znajdziemy tu wielu makabrycznych opisów. Ale mi to nie przeszkadzało. Przeciwnie. Autor opisał śmierć w sposób zjadliwy. Nie ma mowy o monotonności. Znajdziemy tu wszystko, zabawę, troszkę grozy, śmierć, tajemnice, przyjaźń, a nawet miłość.

Polecam! I szczerze? Może nie jest obiektywna do końca, aczkolwiek o wiele lepiej bawiłam się przy Czarnym Stawie, niż przy Dniu Wagarowicza 🙈

Śmiało czytajcie 😊 osobiście biorę się za kontynuację i mam nadzieję, że będzie równie dobra 😊

Robert Ziębiński "Czarny Staw".

Na półkach: , , , , ,

Bardzo mi się podobał klimat powieści jak i sama historia. Trochę klimatem przypomina te pisane dla młodzieży przez Zafona jak Światła września czy Marina. Wyczuwa się napięcie i grozę, razem z bohaterami rozwiązuje zagadkę i stawia czoła złu. Polecam zarówno dla młodszych jak i dla starszych czytelników.

Książka dla nastolatków ale i mnie wciągnęła do reszty ;) Skończyłam ją czytać wczoraj przed snem i gdy tylko obudziłam się tuż przed 3 w nocy to myślałam, że dostanę zawału bo od razu przypomniało mi się z książki co oznacza ta godzina xD (kto czytał ten wie o co mi chodzi ale nie zamierzam spoilerować ;) )

Książka naprawdę wciągająca i ciekawa. Historia zmyślona ale ma w sobie to 'coś'. Bohaterowie bardzo sympatyczni, typowa ułożona, mądra młodzież. Naprawdę przyjemnie i szybko się czytało.

Książka naprawdę wciągająca i ciekawa. Historia zmyślona ale ma w...

Spodziewałam się większej akcji ale nie jest źle.
Na pewno sięgnę po kolejną część
Polecam

Spodziewałam się większej akcji ale nie jest źle.
Na pewno sięgnę po kolejną część
Polecam

Od czasu do czasu sięgam po powieści młodzieżowe. Kiedy przeczytałam opis "Czarnego Stawu", pomyślałam, że to może być ciekawa historia, szczególnie, że wspomniano o elementach mitologii słowiańskiej.

Kamil Jura po rozwodzie rodziców przeprowadza się z mamą do babci, do niewielkiej mieściny o nazwie Czarny Staw. Starsza pani nie jest zachwycona lokatorami i okazuje tę niechęć na różne sposoby. Matka i córka nie potrafią się dogadać. Napięcie wisi w powietrzu i wciąż wybuchają awantury. Chłopak szybko orientuje się, że babcia coś ukrywa i nie byłby sobą, gdyby nie rozpoczął ostrożnego śledztwa. Jak się skończą te działania?

Kamil postanawia poznać lepiej miasto, które do tej pory kojarzyło mu się z krótkimi odwiedzinami u babci z różnych okazji. Podczas tej eksploracji poznaje swoich rówieśników, którzy częstują go dziwnymi historiami dotyczącymi pobliskiego zbiornika wodnego. Dzieciaki twierdzą, że jest niebezpieczny, ale nie ma na to dowodów, ponieważ wszystkie informacje o nim umieszczane w sieci natychmiast... znikają. A dziwne wydarzenia mają miejsce w Czarnym Stawie od wielu lat. O co w tym chodzi? Jak nowi znajomi udowodnią swoją teorię?

Styl powieści jest lekki, a w tekście pojawia się sporo dialogów. Narratorem jest sam Kamil, a więc poznajemy tę historię w pierwszej osobie. Nie brakuje też elementów humorystycznych. Lektura jest przyjemna i wciągająca. Pomysł na fabułę jest interesujący, chociaż muszę przyznać, że liczyłam na więcej elementów słowiańskich.

Książka skojarzyła mi się ze szwedzką serią urban fantasy Pax, w której mamy podobny klimat tajemnicy i niebezpieczeństw, a bohaterami są dwaj bracia, mieszkający w rodzinie zastępczej. Sporo się tam dzieje, podobnie jak w "Czarnym Stawie". Fajnie byłoby, gdyby i ta seria urosła do dziesięciu tomów. Na razie mamy dwa i mam nadzieję, że uda mi się przeczytać również drugi.

Kamil po rozwodzie rodziców, wraz z mamą przeprowadza się do babci. Dom babci jest położony w miejscowości Czarny staw.
Starsza pani coś zdecydowanie ukrywa i ma to związek z tajemniczym zniknięciem dziadka.
Miejscowe dzieciaki opowiadają Kamilowi o tajemnicach czarnego stawu, a chłopca zaczynają dręczyć koszmary.
Wraz z przyjaciółmi postanawia odkryć sekrety upiornego jeziora...

Czarny staw to książka z bardzo ciekawą fabułą.
Tajemnice, dziwne zjawiska i grupa nastolatków próbująca rozwiązać sekrety upiornego jeziora... Czy to nie brzmi świetnie?
W książce jest dużo akcji, ciekawe wątki oraz fabuła zdecydowanie nie jest przewidywalna. Ta historia pokazuje piękną przyjaźń ✨💜
Bohaterzy też przyjemni, każdy posiadał swoje cechy i styl bycia.
Bohaterzy i fabuła zdecydowanie na plus. Końcówka... Potrzebuje drugiej części! 🙌❤️
Ale mam też zastrzeżenia.
Styl i język pisania autora.
Wepchnięty na siłę ,, młodzieżowy" język, który nie wyszedł, ksywki czy żarty które miały być śmieszne, ale nie bawią. Taki charakterystyczny, niestety czasem spotykany u polskich autorów, styl pisania.
No ja nie jestem fanką czegoś takiego i przeszkadzało mi to.
Trochę się z tym męczyłam, chodź już potem się przyzwyczaiłam.
Myślę że książkę mogę polecić, bo jest to coś innego, historia dla fanów książek z dreszczykiem!

⭐7/10

Wraz z przyjaciółmi postanawia odkryć sekrety upiornego...

Mam jakąś ogromną słabość to tej książki. Ziębiński ma łeb jak sklep i dzięki swojej wiedzy dotyczącej filmów i książek, a także ogromnej miłości do popkultury serwuje nam tutaj coś naprawdę świetnego.

To książka dla fanów Monster Squad, Stranger Things i filmowej ekranizacji To Kinga. Bardzo przemyślana, bardzo ciekawa... i w Polsce.

Nie mogę się doczekać kontynuacji!

Nie mogę się doczekać kontynuacji!

Zamknąłem ją po przeczytaniu prologu - na kilkunastu stronach udało się upchnąć i seksizm (pracownica naukowa dostaje fundusze na badania tylko dzięki "wielkim brązowym oczom i urokowi osobistemu", a męska część wyprawy badawczej, o dziwo, nie pytluje i nie sypie beznadziejnymi żartami, jak to zawsze robią mężczyźni), i protekcjonalne podejście do większości postaci (gospodyni w domu na wsi uparcie jest nazywana "kobieciną"), i próby czarnego humoru, który staje się jednak bardzo niesmaczny i nie na miejscu (nie będę przytaczał). Podejrzewam, że dalej jest podobnie, ale nie zamierzam sprawdzać.

Na półkach: , , , ,

“Czarny Staw” zachwycił mnie od pierwszych stron. Pomimo tego, że jest to raczej powieść młodzieżowa, a ja ten okres mam już dawno za sobą to podczas lektury bawiłam się świetnie! Robert Ziębiński miał bardzo oryginalny pomysł na fabułę, chodzi mi tu przede wszystkim o te małe miasteczko Czarny Staw i o tajemnice krążące o tym miejscu. Wplecenie legendy z Pomorza w fabułę nadało całości jeszcze większego smaczku. Nie wiem jak innym, ale ten tytuł skojarzył mi się odrobinę z dwiema innymi seriami, które już odnoszą sukces na rynku wydawniczym. Pierwsza z nich to Felix, Net i Nika, a druga Dzieci Dwóch Światów. Pewne podobieństwa widać, chociaż nadal to nie umniejsza przyjemności czytania. Polecam każdemu, a zwłaszcza fanom Sabriny i Stranger Things :D

"Mama zawsze powtarzała: "Synku, nie wierz w bajki. Jak mówią, że nie może być już gorzej - to uwierz mi, będzie."

Burzliwy rozwód rodziców Kamila powoduje radykalną zmianę w jego życiu. Z wielkiego miasta wyprowadza się na dosłowny koniec świata, do rodzinnego domu matki, położonego w Czarnym Stawie. Relacje między mamą i babcią są, delikatnie mówiąc… skomplikowane. Wszystko przez to, że dziadek Kamila zaginął wiele lat temu, od tamtej pory babcia za całe zło na świecie obwinia mężczyzn. Dzięki nowym znajomym Kamil odkrywa mroczne legendy krążące wokół lokalnego jeziora… W okolicy dzieją się dziwne rzeczy. Dodatkowo Kamila zaczynają dręczyć koszmary, w których tonie w czarnej wodzie. Wraz z przyjaciółmi postanawia odkryć tajemnicę kryjącą się w odmętach jeziora. Niebawem okaże się, że tylko on może uratować miasteczko…

Książka zapowiada cykl powieści dla młodzieży inspirowanych postaciami z dawnych polskich legend. Autor sięga po stare legendy, czyta je uważnie i stara się opowiadać na nowo - osadzając akcję w naszych czasach i przenosząc wszystkie lęki, które sam autor pamiętał z dzieciństwa, na karty tej pozycji. Tutaj opowiedziana jest w nieco inny sposób legenda z Pomorza - opowieść o Czarnym Stawie, gdzie bohaterem był malarz, natomiast tutaj czwórka przyjaciół w tym główny bohater - Kamil.

Autor liczy, że czytając tę lekturę czytelnik będzie się dobrze bawił. I powiem szczerze, że ja bawiłam się naprawdę dobrze. Książka trzyma w napięciu, jej język jest prosty, jak przystało na dobrą książkę młodzieżową. Porusza wiele aktualnych tematów właśnie dla nastolatków, takich jak wkraczanie w dorosłe życie, tajemnice, chęć dotarcia do prawdy, ale również miłość, przyjaźń, tęsknota. Akcja książki jest przyjemna, co chwilę odkrywamy nowe wątki, co jest ciekawe i atrakcyjne. Nie da się przy tej pozycji nudzić, gdyż buduje duże napięcie. Autor wykreował bardzo ciekawe postacie, każda z nich jest unikatowa i oryginalna, myślę, że wielu młodych ludzi może się z każdym z nich utożsamiać. Wprowadzone jest wiele ciekawych dialogów, książka ma lekki styl, nie ma wielowątkowości - przez co przez powieść dosłownie "przebiega się".

Książka mimo, że jest dosyć krótka, jest treściwa, ciekawa i tajemnicza zarazem. Ma w sobie kilka momentów grozy jak i również dobrego humoru. Dużo miejsca mają przemyślenia głównego bohatera, jego rozterki, myśli, uczucia, wspomnienia. Kamil bardzo mnie ujął swoją inteligencją, przebojowością, nieustępliwością w dążeniu do celu - o taki zwykły chłopak, który pomimo strachu miał odwagę stawić czoła złu. Bardzo ciekawie ukazana historia walki dobra ze złem, siły przyjaźni, mocy więzi rodzinnych i rodzinnych sekretów. Naprawdę szczerze polecam tym młodszym jak i starszym czytelnikom jako świetny przerywnik na jeden wieczór. Choć również, jak sam autor, przestrzegam przed czytaniem tej pozycji o 3 w nocy - w godzinie diabła...

"Nie wiem, ile masz lat, Czytelniku. Może trzynaście, może czternaście? Wiedz jedno - absolutnie ci tego wieku zazdroszczę i podpisałbym pakt z diabłem, żeby znów być nastolatkiem. Ale że pakt z diabłem jest tylko metaforą, a z metaforami trudno się dogadać, postanowiłem obejść pakt. Lub inaczej - podpisać pakt z samym sobą."