Czarny Staw

Patronat LC
Robert Ziębiński Wydawnictwo: Burda Publishing Polska literatura młodzieżowa
Burda Publishing Polska
literatura dla młodzieży literatura polska niebezpieczeństwo poszukiwanie prawdy thriller zaginięcie zemsta
literatura młodzieżowa
2020-03-25

Robert Ziębiński zaskoczył mnie już fenomenalną biografią Stephena Kinga, wyjątkową i mocną Furią, ale nie spodziewałam się, że tak dobrze odnajdzie się w powieści grozy. I to powieści grozy dla młodzieży. Czyżby inspiracja Królem?

Czternastoletni Kamil wraz z matką, po życiowych perturbacjach, przeprowadzają się do babci do niewielkiej miejscowości noszącej nazwę Czarny...

Znakomicie napisany, szybki i wciągający horror młodzieżowy, zbudowany na schemacie „wakacyjnej przygody” grupy młodzieży, walczącej z Wielkim Złem (skojarzenia ze Stranger Things uzasadnione).
Po rozwodzie rodziców Kamil Jura przeprowadza się wraz z mamą do do miasteczka Czarny Staw, do domu swej babci. Tam poznaje grupę młodzieży, z którą szybko się zaprzyjaźnia.
Jego...

No cóż, ciary po plecach idą. Bo tam, gdzie pada słowo 'zło', gdzie jest zimno, mrocznie i niesamowicie tak powinno się dziać. Do Czarnego Stawu chyba bym nie pojechała, ale przeczytałam chętnie. Lektura wciąga jak Czarny Staw, tyle że nie zabija :)

"Wszystko było tu niepokojące i niespotykane.
I nie.
Nie było dobre. Dobre rzeczy nie odstraszają ptaków."

Świetna, mroczna i serio straszna powieść, nie tylko dla młodzieży. Porównywalne klimaty do świetnych creepy powieści:
Zmorojewo, Czarny młyn, Tajemnica mroku.

Narracja płynna, bardzo dobra, trzymająca nastrój. Rewelacyjna historia, dwie płaszczyzny wydarzeń, wtedy...

Powieść Ziębińskiego sprawnie operuje wątkami rodem z horroru, więc jest i straszno i miejscami krwawo, jednak bez przesadyzmu. Autor potrafi dać upust swojej – wyrosłej na pulpie – wyobraźni, tu jednak trzyma ją w ryzach, by nie przekroczyć pewnych granic makabry – wszak to książka dla młodzieży. Więc w dużej mierze całość opiera się na półsłówkach, na niedopowiedzeniach,...

Pamiętacie wakacje u babci? Stare przełączniki, straszne wilgotne piwnice, włóczenie się do późnego wieczora z nowymi kolegami? Ta książka Wam to przypomni!

To po pierwsze: świetna przygodowa opowieść grozy dla młodszych (ach, film "Goonies", moja wielka miłość!).
Po drugie: podróż w czasie dla nieco starszych (brakuje tylko chleba z masłem i cukrem, no i wody ze...

• Chcę w prezencie
  • 2020