Złodziejka książek

2007-09-08
Hanna Baltyn-Karpińska
II wojna światowa Żydzi Niemcy Hanna Baltyn

więcej Więcej

Nie jest o faszyzmie, o wojnie, o tym że byli też sceptyczni Niemcy, o dobru i złu, o trudnych czasach, o głodzie i bombardowaniach, o holokauście, o rodzicielskiej miłości, nawet nie jest o hitlerowskich Niemczech, o okrucieństwie wojny, o przyjaźni, pierwszej miłości, niewinności…, to znaczy o tym wszystkim jest ta książka, ale są to tematy uboczne. Bynajmniej ta książka...

Nie ukrywam, że trochę się zawiodłam :-/
Jest to faktycznie dobra książka i ma dużo plusów takie jak na przykład:
-ciekawa narracja (śmierci)
-bardzo dobrze przedstawione tło historyczne
-piękne przesłanie

I to w sumie tyle. Główna bohaterka czyli Liesel jest jedną z najbardziej denerwujących bohaterek o jakich kiedykolwiek czytałam, w wielu momentach bezsensownie się...

„Złodziejka książek" to powieść, która wzrusza do łez i porusza do głębi. Bardzo polecam.

Kompletnie nie wciągnęła mnie historia przedstawiona w książce, nie potrafiłam utożsamić się z główną bohaterką- była mi obojętna. Narracja jak dla dzieci, ale treść- niekoniecznie. Na tle np. "Księgi utraconych imion" lub "Słowika" wypada blado.

Najpierw czytelnik dostaje informacje, że akcja dzieje się w hitlerowskich Niemczech w czasie wojny i wie, że ta książka będzie mocna. Później, gdy poznajemy narratora - robi to jeszcze większe wrażenie. W każdym słowie tej powieści jest wielka moc, niebywała historia i ludzkie dramaty, których w książce napisanej w takim klimacie nie może zabraknąć. Chylę czoła przed...

W tej wspaniałej powieści "Złodziejka książek" jest zamieszczony rozdział innej książki "Strząsaczka słów" napisanej przez jednego z bohaterów Maxa dla Liesel. Jest to bajka lub przypowieść, oto jej fragment:
"Był sobie raz dziwny mały człowieczek, który podjął trzy ważne życiowe decyzje:
1. Zrobił sobie przedziałek po innej stronie niż wszyscy.
2. Zapuścił sobie mały...

Znana mi już z Posłańca charakterystyczna narracja Autora, doskonale się sprawdziła w historii kilkorga ludzi z monachijskich przedmieść, czasów II Wojny. Nie mogłem się jednak pozbyć uczucia, że Markus przeczytał grassowskie Psie lata i stara się im dorównać. Prawie się udało. To bardzo dobra książka, ale to jednak powieść Australijczyka piszącego o Niemcach.

„Złodziejka Książek” to książka co do której miałam dość wysokie wymagania, słyszałam o niej wiele dobrego i przeczytałam sporo dobrych opinii, dlatego moje oczekiwania co do niej były naprawdę duże. Na początku było mi ciężko wgryźć się tę historię, co niestety często mnie zniechęca do danej książki, ale zazwyczaj staram się dotrwać do końca. Jednak im głębiej byłam w tej...

Przecudnie napisana historia, która zapadła mi głęboko w sercu i tam już ze mną pozostanie.
Pragnę się podpisać pod wszystkimi dotychczasowymi pięknie napisanymi opiniami. Wzrusza do łez, uświadamia że podczas wojny nie ma wygranych. Są miliony utraconych niewinnych istnień. Jak podkreślają przedmówcy narracja w wydaniu śmierci ma swoistą i niepowtarzalną wymowę.
Gorąco...

Wspaniała, wartościowa i poruszająca powieść o realiach życia w III Rzeszy. Narracja prowadzona przez śmierć wyróżnia książkę i nadaje jej niepowtarzalny klimat. Polecam każdemu.

28 614
    22 394