Europejska Noc Literatury rusza w „Podróż”. Po osiedlu Powstańców Śląskich!

LubimyCzytać LubimyCzytać
11.08.2020

29 sierpnia ruszymy na literacką wyprawę po wrocławskim osiedlu Powstańców Śląskich. To właśnie tam odbędzie się 9. edycja Europejskiej Nocy Literatury, której tegorocznym tematem jest podróż. Znamy już wszystkie lokalizacje, w których w ostatni sierpniowy weekend usłyszeć będzie można fragmenty dzieł europejskich (i nie tylko) twórców.

Europejska Noc Literatury rusza w „Podróż”. Po osiedlu Powstańców Śląskich!

Europejska Noc Literatury to święto czytelników, którzy w ten jeden wieczór usłyszeć mogą znakomitą prozę w interpretacjach wybitnych twórców kultury, a przy okazji odwiedzić przestrzenie miasta, które często na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. Kuratorem 9. odsłony wrocławskiego wydarzenia jest dziennikarz literacki i pisarz Max Cegielski – to właśnie on jest autorem koncepcji tematycznej Europejskiej Nocy Literatury 2020, która odbędzie się pod hasłem „Podróż”. Kluczem doboru tekstów nie będzie ich gatunek czy data wydania – zamiast tego wybrane książki połączy motyw szeroko pojętej podróży. Wybrane fragmenty ułożą się w mapę zakątków, dziejów i gatunków literackich Europy.

Jak co roku, 10 wybranych przez kuratora fragmentów dzieł literackich zinterpretowane zostanie na żywo przez 10 aktorek i aktorów w 10 wyjątkowych lokalizacjach. Miejsca czytań tym razem rozsiane będą na osiedlu Powstańców Śląskich. Wydarzenie będzie odbywało się w tradycyjnej formule, jednak by zapewnić słuchaczom i słuchaczkom komfortowe, a przede wszystkim bezpieczne warunki uczestnictwa w wydarzeniu, czytania zorganizowane zostaną z uwzględnieniem wszelkich wynikających z sytuacji epidemicznej wymogów sanitarnych. Limity uczestników w poszczególnych miejscach ustalone zostaną w taki sposób, by możliwe było zachowanie wymaganego dystansu, w każdym z nich dostępne będą też środki dezynfekujące i rekomendowane będzie zasłanianie ust i nosa. Kolejne spotkania rozpoczynać się będą też co godzinę (między 14:00 a 22:00), a nie jak do tej pory co 30 minut, co ma ułatwić bezpieczne wejście i opuszczanie miejsca czytania. Ponadto aż 8 z 10 lokalizacji, w których odbywać się będzie ENL, to plenery.

Psi Park we Wrocławiu

Literacka noc na świeżym powietrzu

Wśród plenerowych przestrzeni Europejskiej Nocy Literatury nie mogło zabraknąć ikony i serca osiedla – ronda Powstańców Śląskich, w którego zielonym centrum odbędzie się jedno z czytań. Zaprojektowany przez architektów i urbanistów Ferdinanda Alexandra Kaumanna oraz Augusta Hoffmanna, stał się integralną częścią Dzielnicy Cesarza Wilhelma. W bezpośrednim sąsiedztwie placu znajdziemy dwie kolejne lokalizacje: po jego wschodniej części ENL zagości w ogrodzie Szkoły Muzycznej I stopnia im. Grażyny Bacewicz (pl. Powstańców Śląskich 12), po zachodniej – w Psim Parku, czyli na dawnej Górce Friebego (ul. Sztabowa 68). Słuchacze będą mieli okazję odwiedzić także zielone dziedzińce położonych na osiedlu placówek edukacyjnych – Liceum Ogólnokształcącego nr VIII im. Bolesława Krzywoustego (ul. Zaporoska 71) oraz Uniwersytetu Ekonomicznego – ale i obiekty sportowe, takie jak przedwojenny stadion Młodzieżowego Centrum Sportu (ul. Sztabowa 101). Jedno z czytań odbędzie się również na terenie dawnego Szpitala Kolejowego, dziś znanego jako biurowy pop-up Pod Ciśnieniem (ul. Sudecka 96). Opuszczony budynek szpitalny został odremontowany i zaadoptowany do pełnienia nowych funkcji biurowych.

Najdalej wysuniętym na południe punktem tegorocznej edycji i jednocześnie ostatnią z plenerowych lokalizacji będzie ogród Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego (Aleja Dębowa 16). Dwa ostatnie przystanki na trasie podróży przygotowanej przez Europejską Noc Literatury znajdować się będą we wnętrzach: odwiedzimy dawne kino „Oko”, czyli klub 4. Regionalnej Bazy Logistycznej (ul. Bernarda Pretficza 28); fragmentów podróżniczej literatury posłuchamy też w najwyższej wieży Wrocławia – w Sky Tower. Zbudowany w 2012 roku Sky Tower jest drugim najwyższym budynkiem w Polsce, ustepując tylko warszawskiemu Pałacowi Kultury i Nauki.

Wśród książek, których fragmenty będzie można usłyszeć podczas 9. Europejskiej Nocy Literatury są utwory Olgi Tokarczuk, Karla Ovego Knausgårda, Michela Houellebecqa czy Tomasza Manna. Poznaliśmy również pierwsze nazwiska aktorów, których będzie można usłyszeć na osiedlu Powstańców Śląskich. W „podróż” zabiorą nas Eliza Rycembel („Boże Ciało”, „Nina”), Andrzej Zieliński („Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, „Chłopaki nie płaczą”) i znany z ról dubbingowych Jarosław Boberek.

Więcej informacji na temat miejsc czytań i nadchodzącej edycji Europejskiej Nocy Literatury znaleźć można na stronie Strefy Kultury Wrocław oraz na oficjalnym profilu na Facebooku.

Serwis Lubimyczytać.pl objął Europejską Noc Literatury patronatem medialnym.

Fotografia otwierająca: Tycjan Trzpioła

[aj]


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 11.08.2020 13:34
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post