Pamiętniki

Okładka książki Pamiętniki Giovanni Giacomo Casanova
Okładka książki Pamiętniki
Giovanni Giacomo Casanova Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Arcydzieła Literatury Światowej [Zielona Sowa] biografia, autobiografia, pamiętnik
Arcydzieła Literatury Światowej [Zielona Sowa]
Mémoires de Jacques Casanova de Seingalt, écrits par lui-même
Zielona Sowa
2005-01-01
2005-01-01
Tadeusz Evert
literatura włoska literatura XVIII wieku

Gdy pierwszy raz zobaczyłam okładkę tej książki, gryzłam się z myślami, czy ta przykuwająca wzrok powłoka, skrywa równie ciekawe wnętrze. A wnętrze to o tyle intrygujące, bo stanowiące relacje z życia samego Casanovy i to pisane jego ręką. Rozważałam za i przeciw, bo właściwie biografie, pamiętniki itp. to nie jest coś, po co sięgam często, ale ciekawość i umiłowanie do urokliwych okładek sprawiły, że postanowiłam zrobić ten krok i zgłębić historię wprost z XVIII wieku.

Casanovy chyba nie trzeba przedstawiać nikomu. Każdy go zna. A przynajmniej tak może się wydawać, bo wielu kojarzy się on z osiemnastowiecznym uwodzicielem i zdobywcą wielu niewieścich serc. Niektórzy widzą w nim adonisa, do którego wzdychały tabuny kobiet, ale czy tak było naprawdę? Okazuje się, że legenda, jaką obrosła postać Casanovy, nie do końca przekłada się na jego życiorys. Lektura Pamiętników pokazała tego człowieka z zupełnie innej perspektywy, która odmalowuje portret człowieka o wielu talentach, ale i przywarach. Casanova wiódł bowiem szalenie ciekawe i intensywne życie, nie stroniąc od miłostek, hazardu i kłopotów, w które wpadał z taką gracją, z jaką się z nich ulatniał.

Zabierając się za lekturę, obawiałam się, że ciężko mi będzie brnąć przez kolejne strony, jakież więc było moje zdziwienie, gdy okazało się, że szłam z czytaniem jak burza. Po prostu połykałam kolejne strony, ciągle czując niedosyt i licząc na więcej. Mimo iż jest to okrojona wersja historii Casanovy, to czyta się ją, momentami jak dobrą powieść sensacyjną, innym razem jak romans, a kiedy indziej jak dobrze skrojony obyczaj. Widać, że Casanova rodził sobie z piórem świetnie. Miał niewątpliwy talent do opowiadania, a przy tym do zaciekawienia czytelnika. Od historii jego życia doprawdy trudno się oderwać. I właściwie w czasie czytania staje się obojętne to, czy wszystko to, co spisał to szczera prawda, czy miejscami ubarwiał to i owo, by dodać sobie kilka punktów w oczach odbiorców. Te wątpliwości bledną na tle wszystkich jego przeżyć, którymi można by obdzielić wielu ludzi. Tymczasem wszystko to przeżył sam Casanova i można mu chyba trochę tego zwariowanego życia zazdrościć.

Trzeba mu przyznać, że był ogromnie kochliwym mężczyzną, który nie szczędził sobie przyjemności związanych z płcią przeciwną. Nie dziwi też to, że kobiety go uwielbiały i dawały się mamić, zwodzić i uwodzić. Człowiek ten mógł się bowiem poszczycić charyzmą, elokwencją i wiedzą, które działały lepiej niż niejeden afrodyzjak. Oczywiście nie raz i nie dwa i on był wodzony za nos, ale przy jego reputacji nie było to niczym dziwnym, a wręcz fascynujące, jak łatwo było nim manipulować…

Podziw zapewne w niejednym czytelniku wzbudzi fakt, iż zwiedził on kawał świata. Nie zawsze były to jego wybory, co do miejsc, do których się udawał. Czasem decydował za niego los, a czasem jego awanturnicze usposobienie. Niemniej wielokrotnie udowodnił, że z każdej opresji i sytuacji można wyjść mniej lub bardziej obronną ręką.

W tej publikacji, w której wyboru tego, co może przeczytać czytelnik, dokonał Tadeusz Everet, poznajemy historię Casanovy od jego pierwszych wspomnień, jako kilkuletniego chłopca, aż do jego „wizyty” w Polsce.
O czym warto również wspomnieć? Na wklejkach znajdziecie ilustracje autorstwa samego Salvadora Dalego.

Niewątpliwie Casanova był barwną postacią swoich czasów. Współcześnie również nie można mu tego odmówić. Człowiek wielu talentów, o ogromnej wiedzy i szalonym życiorysie, ciągle intryguje i inspiruje. Bez dwóch zdań każdy powinien choć raz poznać jego Pamiętniki i wyrobić sobie o nim zdanie… Polecam!

Te zapiski zawierają niezwykłą opowieść o życiu człowieka, który czerpał z niego pełnymi garściami.
Casanova w porywający sposób opisał swoje bogate życie uczuciowe oraz liczne przygody, jakich doświadczył. Jego losy były na tyle barwne, że mógł bez skrupułów usiąść i napisać autobiografię.

Co znaczy słowo kasanowa wie każdy, ale z pewnością niewiele z nas wie, że nazwa ta pochodzi od pewnego Włocha, który słynął ze swoich miłosnych podbojów, awanturnictwa i literackich umiejętności. Swoje barwne życie opisała w książce Pamiętniki, która przedstawia bardzo ciekawe życie w osiemnastowiecznych stolicach europejskich, gdyż autor bardzo dużo podróżował.
Casanowa zabierze nas podróż po swoim bardzo ciekawym i bogatym w historie życiu. Poznamy go jako człowieka, który bardzo cenił sobie kontakty ludzkie, a zwłaszcza cielesne z kobietami. Mężczyzna ten nie był wyłącznie uwodzicielem i draniem który porzucał kobiety, bo poznamy go również jako inteligentnego mężczyznę, który bardzo dobrze potrafi manipulować uczuciami i psychiką drugiego człowieka.
Jego pamiętniki to nie tylko ciekawa bibliografia autora i opis ciekawych romansów, poznamy tutaj życie w dawnych krajach, obyczaje i zwyczaje ludzi. Książkę czyta się bardzo dobrze, gdyż pisana jest z dużym humorem i dystansem do siebie i świata. Zawarte historie nie tylko bawią, ale też uczą i zaskakują.
Wydawnictwo Zysk i S-ka nowym nakładem umożliwiło mi poznanie tego wyjątkowego dzieła za co ogromnie dziękuje. Książka została bardzo ładnie wydana, w grubej oprawie z niesamowicie intrygującą okładką... Polecam

Casanowa...

Są takie książki po które sięga się z wielką przyjemnością i są również lektury, które czyta się z zapartym tchem. "Pamiętniki" od samego początku był dla mnie oczywistym wyborem, ale nie spodziewałam się, że ostatecznie odbiorę powyższą historię aż tak pozytywnie.

Uśmiecham się na myśl o historii, którą przeczytałam, bo był to zaskakujący, bogaty w detale i bardzo emocjonalny obraz człowieka skorego do wszelkich emocji. Kto by pomyślał, że mężczyzna może być aż tak kochliwy? I gdzie we współczesnym świecie szukać kogoś tak otwartego na uczucia, chętnego do nawiązywania nowych znajomości, może zbyt lekkomyślnego, ale za to zdrowo szalonego? Obraz bohatera przedstawiony w tej powieści wymyka się z wszelkich ram i jest tak niesłychanie dobrze przedstawiony, że umysł czytelnika z ogromną przyjemnością rozkłada jego działania i myśli na części pierwsze, aby nie tylko dobrze go zrozumieć, ale i jeszcze lepiej poznać.

Casanova pisał o kobietach, o ich zdobywaniu, uwodzeniu a także o tym z jaką lekkością i swobodą pojawiały się u jego boku. Wydawał się mało odporny na kobiecy urok, ale i jednocześnie jakby nie do końca świadomy własnej charyzmy w swoim pamiętniku szczerze opowiadając o uroku płci pięknej, potrzebie pożądania, miłości czy samym sensie bycia uwodzonym.

Ależ to była smaczna lektura! Zmysłowa, otwarta na czytelnika, bardzo, bardzo świadoma oraz dojrzała. Książka liczy sobie niewiele stron, ale to wystarczy, by zachwycić czytelnika paletą występujących w niej osobowości, emocji oraz doświadczeń. Casanova podbijał Europę w XVIII wieku, ale jego sława nie cichnie do dziś, bo pokazuje jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa poczucie bycia chcianym i kochanym, gdy ma się u boku odpowiednią osobę. Choćby przez chwilę.

Oto książka, obok której nie możecie przejść obojętnie. Wyjątkowa w każdym calu, szczera i charyzmatyczna dokładnie tak jak jej autor. Żałuję, że "Pamiętniki" dopiero dziś wpadła w moje ręce, ale jednocześnie wiem, że jej lekturę jeszcze wielokrotnie sobie odświeżę. To opowieść o miłości ze strony mężczyzny, o wszelkich szczegółach niewiadomych do tej pory, o sile zaistnienia w czymś życiu. Lektura obowiązkowa dla wszystkich poszukujących książek nietypowych, przewrotnych, wciągających i dających do myślenia.

O Casanovie słyszał niemalże każdy. Nazwisko to kojarzy się zwykle jednoznacznie z szalonym uwodzicielem, który rozkochiwał w sobie tabuny kobiet (choć nie tylko),po czym je porzucał. I choć pewnie marzył o sławie, i o tym, by o nim mówiono, to z pewnością chodziło mu bardziej o literackie zdolności i opowiadanie o miejscach, które udało mu się zwiedzić, niźli o tajemnicach alkowy, które raz po raz były wywlekane na światło dzienne.

Pamiętniki to jego spowiedź. Ale jest to spowiedź bez poczucia winy. Opowieść o człowieku, który kochał życie, jedzenie, rozrywkę, podróże, a nade wszystko cielesne uciechy, choć może bardziej moment zdobywania, a potem porzucania ofiary.

Z opisów wyłania się obraz nie tylko osiemnastowiecznego bawidamka, ale też niezwykle inteligentnego mężczyzny, który doskonale znał zasady ludzkiej psychiki i potrafił to wykorzystać do swoich celów; mniej lub bardziej frywolnych.

Casanova maluje tu słowem, przedstawia życie w XVIII wieku w sposób niezwykle lotny i plastyczny. Każda cegła w murze, czy kilim na ścianie jest równie ważny, co postaci przewijające się w jego wspomnieniach. I nie zapomina przy tym o ironizowaniu lub nawet wyśmiewaniu się z ówczesnych zachowań, hierarchii wówczas istniejącej oraz podziale klasowym.

To wyjątkowa opowieść o kolorowym ptaku swojej epoki. Człowieku, który ją wyprzedził, a potem stał się postacią ponadczasową. Genialna, arcyciekawa rzecz!

„Nic nie odbierze mi tego, że dobrze się zabawiłem”.

Giacomo Casanova

Pruderia to słowo, które w czasach Casanovy miało jeszcze jakieś znaczenie, choć w kręgach wyższych klas społecznych, było ono traktowane z przymrużeniem oka. Giacomo wprowadził do współczesnego języka określenie na mężczyznę, który uwodzi kobiety, ma z nimi romans, a później porzuca, jego nazwisko kojarzy się raczej dość niechlubnie.

Jak to możliwe, że podróżnik i literat stał się ikoną uwodziciela? Być może spowodował to jego urok osobisty, a być może bardzo dobra znajomość psychologii, do końca tego nie wiadomo, jednak nie przeszkadza to nie tylko w snuciu domysłów, ale także braniu przykładu, z popularnego Europejczyka. Giacomo Casanova barwnie opisywał życie w osiemnastowiecznych stolicach europejskich, a jego pamiętniki zyskały popularność na całym świecie.

Urodził się w Wenecji, jego pierwotnym planem było, zostanie księdzem, ale duża skłonność do picia, oraz miłosnych przygód i awantur pokrzyżowała mu zamiary. Był zaufanym Ludwika XV, pisał eseje i traktaty, tłumaczył dzieła literackie, zarabiał grą na skrzypcach i szpiegowaniem, był tajnym agentem inkwizycji. Poznawał królów i filozofów. Romansował z tabunami kobiet. Ciekawe jest to, że Casanovę podejrzewano również o skłonności homoseksualne, choć większość historyków, uważa, że bardziej prawdopodobne, jest to, iż był po prostu biseksualny. Nie wiadomo do końca czy te informacje to plotka, więc pozostawiają duże pole dla wyobraźni.

Nasz bohater mimo wielkiej sławy, ostatnie lata spędził w dzisiejszych Czechach, zamieszkując okazałą rezydencję. Niestety braki w uzębieniu i szacunku ze strony otoczenia zamieniały jego każdy dzień w piekło, nawet służba miała z niego używanie.

Kochanek wszech czasów, awanturnik, szpieg i pisarz ciamkał teraz kukurydzianą papkę, szarpał się ze służbą, a gości zabawiał opowieściami o dawnych przygodach.

Pamiętniki Giacomo Casanovy to opowieści wszech czasów o życiu rozpustnym, wolnym od trosk, oraz pozbawionym skrupułów. Mężczyzna, który objechał niemal całą Europę, uwiódł setki kobiet, poznał największe sławy tamtych czasów jak np. Wolter, Fryderyk Wielki, czy Caryca Katarzyna. Pamiętniki to zbiór historii z życia, tego trzeba przyznać ciekawego człowieka.

Książka niezwykle mi się podobała. Nie chodzi tutaj o same perypetie miłosne bohatera, ale niezwykle ciekawie przedstawioną historię osiemnastego wieku. Casanova nie skupia się tylko na kobietach, ale jest świetnym obserwatorem otoczenia, co sprawia, że czytelnik sam przenika do opisanych wydarzeń i chce więcej. Jego dzieło napisane z wielkim poczuciem humoru, ale też ironią, oraz dystansem do siebie i otoczenia zachwyca i bawi. Pozycja ta to także nauka dla nas. Postacie, które wydaje się, że znamy z książek historii, w Pamiętnikach Casanovy posiadają dwie twarze nieznane dla odbiorcy, który zatrzymał się na podręcznikach. Publikacja bardzo dobra, odkłamuje także sam wizerunek mężczyzny, okazuje się bowiem, że nie był to przygłupi bawidamek, ale raczej inteligentny świetnie manipulujący ludźmi człowiek z ogromną wiedzą psychologiczną.

W Pamiętnikach wydanych przez Wydawnictwo Zysk i S-ka możemy podziwiać na wklejkach książki prace Salvadora Dali. Barwna galeria postaci, brzęki szabel, huk pistoletów, napady bandytów, oraz stuk sztonów na karcianych stolikach sprawiają, że tę pozycję trzeba przeczytać

„Nic nie odbierze mi tego, że dobrze się zabawiłem”.

Giacomo Casanova

Kto nie słyszał o CASANOWIE? Domyślam się, że mało takich jest na Ziemi, bo ten jegomość przeszedł do historii i to w bardzo spektakularnym stylu - pikantnym kontekście. Ja oczywiście także o nim słyszałam, ale była to wiedza czerpana z popkultury niż z historii. Gdy więc zobaczyłam, że wydawnictwo Zysk i S-ka tak pięknie planuje wznowić ten tytuł, to zapragnęłam przeczytać PAMIĘTNIKI i nie żałuję tej decyzji.
Po pierwsze moje niskie ukłony w stronę tłumacza Tadeusza Everta. Wykonał on wielką pracę i sprawił, że czytało mi się tę książkę miło, a zarazem czułam, że to nie jest współczesne "pisanie"... w końcu CASANOVA urodził się w 1725 roku, a to dość dawno temu, więc i inaczej się wtedy wysławiano. Tłumacz ponadto podarował nam słowo od siebie i polecam wam gorąco je przeczytać. Jest to świetne wprowadzenie do PAMIĘTNIKÓW tego podrywacza.
Sam Giacomo Casanova był bez wątpienia postacią nietuzinkową, wyjątkową. Bywał na dworach wielkich tamtych czasów (caryca Katarzyna, Wolter, Stanisława August Poniatowski!) i nieźle się bawił. Zdecydowanie lubił kobiety, ale też kłopoty, w które wpadał... choć może nie powinnam się dziwić, bo kobiety i kłopoty najczęściej idą w parze. Dzisiaj pewnie jakiś światły psychiatra zdiagnozował by CASANOVĘ jako osobowość chwiejną, narcystyczną, wieczne dziecko skłonne do konfabulacji, ale nawet jeśli tak było, to jednego, a właściwie dwóch rzeczy nigdy by mu nie mogli odebrać - ciekawego życia i wszystkich tych kobiet (prawdziwych, czy trochę wymyślonych - kto by się tym przejmował, gdy tyle ich było).
Jednak nie jest to tylko książka o CASANOVIE, ale raczej jest to pomnik minionej epoki, społeczeństwa, obyczajów. Pamiętnikarz nie tylko pisze o tym, co go spotyka, ale niezwykle błyskotliwie charakteryzuje otaczającą go rzeczywistość. Robi to w sposób dowcipny, a za tym dowcipem stoi niemal zawsze subtelna krytyka, lub po prostu kpina. Nie wiem, czy to dobre skojarzenie, ale ja podczas lektury myślałam o "Klubie Pickwicka" Dickensa - jedna i druga pozycja jest swego rodzaju satyrom na opisywane czasy.
Książka jest pięknie wydana. Okładka mnie całkowicie urzekła, choć trzeba uważać, by jej nie ubrudzić, gdyż ma tendencję do odbijania paluszków na aksamitnej fakturze użytego materiału. Wyklejka jest zaś absolutnym hitem - ilustracje Salvadora Dali! To nie może się nie podobać. Kończąc - oczywiście bardzo wam polecam PAMIĘTNIKI Giacomo Casanovy.

lochy, dwory i kobiety
Wydawnictwo Zysk i S-ka

Pamiętniki. Giacomo Casanova

„… Mimo całej miłości do tej czarującej dziewczyny przyznaję jednak, że nie gnębiły mnie żadne skrupuły …”

Moi Drodzy, przed Wami wręcz niesamowita historia życia jednego z najsłynniejszych awanturników wszech czasów. Pamiętnik, czyli gatunek literatury stosowanej, swoista relacja prozatorska o zdarzeniach, których autor był uczestnikiem, bądź naocznym świadkiem. Te czyta się jednym tchem.

Casanova zdobył tyle kobiet, że jego nazwisko stało się w wielu językach synonimem prawdziwego uwodziciela. Jego pełne wzlotów i upadków życie obfitowało w przygody, podróże i miłosne podboje. Zwiedził prawie całą Europę i mieszkał w wielu osiemnastowiecznych stolicach, gdzie poznał najsłynniejszych ludzi tamtej epoki – Woltera, Fryderyka Wielkiego, czy carycę Katarzynę.

Publikacja wspaniale odzwierciedla obraz epoki, w której żył. Urodził się w 1725 roku, zmarł w 1798 w Czechach w miejscowości Dux. Miał 186 cm. wzrostu. Atletyczną budowę ciała, śniadą cerę, a na twarzy ślady po ospie. Spojrzenie żywe i bystre. Był niesamowicie żywotny.

Jaką moc posiadał, że uwiódł aż tyle kobiet? Nade wszystko kochał rozkosze ciała. Miał wiele zawodów: ksiądz, filozof, matematyk, alchemik, poeta, tłumacz, pisarz, a nawet przedsiębiorca. Umiał rozmawiać z każdym. Papieżem i carycą. Pomagała mu w tym pewność siebie. Casanova należał do obieżyświatów.

„Pamiętniki” pisał przez ostatnich 14 lat życia w Duchowie, gdzie był bibliotekarzem u samego hrabiego Waldsteina. Mimo całego cynizmu Casanovy, bycia lekkoduchem, jego wad i przywar, budzi on sympatię i chęć bliższego poznania.

Jego ojciec zmarł w wieku 36 lat. Matka została wdową z sześciorgiem dzieci. Młody Casanova był pojętnym uczniem. Studiował prawo. Przyjął święcenia w Wenecji i został kaznodzieją.

Faktycznie zakochał się w młodszej dziewczynie. Uwiódł 14 -latkę, która później została uwięziona w zakonie. Jej ojciec odmówił Casanovie jej ręki. W tym momencie robi się bardzo ciekawie i wesoło. 😉 Zamknięta w klasztorze dziewczyna jest w ciąży. Uczucie było szczere, ale nie przetrwało porywu serca Casanovy, który zainteresował się nowym obiektem westchnień hrabiną M.M także 23 – letnią mniszką. Nie ukrywajmy też tego, że nasz bohater zaczął grać w karty, przegrał wszystko i ciągle się zapożyczał.

Bogacił się i bankrutował. Był na samym szczycie i na dnie. Siedział w więzieniu, ponieważ został aresztowany pod zarzutem uprawiania czarów, a później był przyjmowany na dworach możnych tego świata, między innymi przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. W Polsce też nie obeszło się bez skandalu – Casanova pojedynkował się z powodu niewiasty nawet z magnatem Franciszkiem Ksawerym Branickim.

Pamiętniki są fenomenalnym obrazem epoki – obyczajów, niepohamowanych namiętności, szalonych miłości i zaciekłych nienawiści. Casanova z wielkim literackim talentem przedstawia nam barwną galerię wielu postaci, od królów i filozofów do najgorszych oszustów, ciekawie odmalowuje żywy portret tamtych czasów.

Gorąco polecam

Liczba stron: 520
Wydanie I w tej edycji
(nowość wydawnicza)

Pamiętniki. Giacomo Casanova

Chciałabym przeczytać całość, ale nawet w tej poszatkowanej formie dają sugestywny, groteskowy i przerażający obraz epoki.

Przeczytałam kilka książek o Casanovie. Te Pamiętniki chyba najmniej mnie zaciekawiły. Kilka fajnych historii, scenek, które wywołały u mnie uśmiech . Ale lekko się nudziłam. Warta przeczytania, ale szału nie ma.

• Klasyka
  • Biograficzne