Chile południowe. Tysiąc niespokojnych wysp

2019-09-15
2019-09-15
Chile Patagonia podróże literatura podróżnicza
Inne

Jestem oczarowana. Po mojej podroży po Peru i Boliwii wiedziałam że chce wrócić do Ameryki Południowej, znowu zobaczyć i potrekować w Andach, które zapierają dech w piersiach oraz zobaczyć inne kraje tego kontynentu, a zwłaszcza Brazylię, Ekwador i właśnie Chile. Najpierw przez pandemie, a teraz przez to że na pokładzie znalazło się dwumiesięczne niemowle taka podróż fizycznie nie była i w tej chwili też nie jest możliwa. Dlatego tym bardziej cieszę się, że dzięki tej książce mogłam odbyć podróż po Południowym Chile bez wychodzenia z domu. Podczas czytania przeglądałam mapę, googlowałam zdjęcia osób, o których była mowa (jeśli były dostępne),oglądałam zdjęcia krajobrazów i innych rzeczy, które zostały opisane w reportażu (jak np. chilijski krab). To dopełniło lekturę i pomogło poczuć się jakby towarzyszyło się autorce w jej podróży. Fantastycznie napisana, ciężko się oderwać. Dobrze przemyślana i poukładana tematycznie pozycja. Takiej książki właśnie potrzebowałam :)

Książka zwyczajnie i po prostu - świetna. Autorka stopniowo, z północy na południe, przeprowadza czytelników przez tę tajemniczą, deszczową, chłodną, a zarazem niezwykle piękną ziemię, jaka rozciąga się na południowo-zachodnim skraju Ameryki Południowej: krainę fiordów, wysp, jezior i lasów. Jest tu miejsce na informacje z zakresu krajoznawstwa, ochrony przyrody, etnografii, historii. Czytamy m.in. o tragicznym losie patagońskich Indian czy o wyspie Chiloé, gdzie jak w tyglu stopiły się kultury europejska i indiańska. Słowem: uczta dla każdego, kto lubi podróże do krain mało znanych i skąpo opisanych.
Moim skromnym zdaniem tak powinny wyglądać książki podróżnicze. A nawet jeśli Autorce zdarzyły się drobne i nieliczne błędy (np. nie wiem, jak Autorce wyszło, że 600 tys. Mapuczy to 4,5% populacji blisko 18-milionowego Chile; poza tym Carretera Austral to szosa, nie autostrada ;) ),to w niczym nie zmieniają one faktu, że mamy do czynienia z fascynującą i wartościową publikacją.

spodziewałem się nieco innej książki, bardziej o samym kraju, stosunkach społecznych, politycznych, gospodarczych etc Więcej też oczekiwałem opisów fauny, flory i aspektów geograficznych. Książka nierówna, najbardziej podobały mi się opisy (zbyt krótkie) geografii tych pięknych zakątków świata, trochę historii ostatnich 200 lat, ale za to mało porywające były nadmiernie rozciągnięte w czasie opisy życia poszczególnych postaci mniej lub bardziej historycznych. Opisy ludności indiańskiej przez kilkadziesiąt w sumie stron, przynajmniej dla mnie było mało intrygujące.

Magda stara się przedstawić historie południowych regionów Chile, z perspektywy ludzi tam żyjących. Opisuje otoczenie takim jakie jest, czytelnik może miejscami poczuć, że jest tam z nią. Książka jest jakby cichym głosem pokrzywdzonym ludzi (głównie Indian) i zarazem mroźnym powiewiem wiatru przepięknej Patagonii.

Wspaniała książka i prawdziwa skarbnica wiedzy o Chile - nie tylko tym południowym. Trudno się od niej oderwać i świetnie się ją czyta, mimo że porusza wiele trudnych i wrażliwych tematów. Wspaniały jest kunszt, wrażliwość i niesamowity styl, z jakim autorka opowiada o swoich bohaterach i zagląda w najbardziej kłopotliwe zakamarki chilijskiej historii, o których nie wiadomo w Polsce zbyt wiele.

Znakomita książka. Z jednym jedynym błędem. Argentyna pokonała w finale MŚ w piłce nożnej Holandię. Nie Belgię.

Bardzo udany debiut! Książka pisana z miłości i fascynacji do odległego kraju, co czytelnik odczuwa od pierwszych stron. Unikająca schematów powielanych w tzw. polskiej szkole reportażu i w wielu miejscach przybierająca charakter eseju. Magdalena Bartczak mieszka i pracuje w Chile od niemal pięciu lat, więc można powiedzieć, że jest osobą z wewnątrz. Przedstawia ten kraj jak nikt inny przed nią. Reportaż jest skarbnicą wiedzy o tym fascynującym i mało znanym chudzielcu Ameryki Południowej, dokopując się do szerzej nieznanych faktów.

Książka jest bardzo sprawnie i uczciwie napisana, miejscami pojawiają się niezwykle poetyckie porównania. Zresztą przeczytajcie jej pierwsze zdanie: "Chile, na długo przed tym, jak stało się krajem, było wierszem". Znajduje ono dopełnienie w ostatnim napisanym zdaniu, a tworzenie takich literackich klamer to naprawdę wielka sztuka. Mi szczególnie w pamięci zostanie wstrząsająca relacja dotycząca trzęsienia ziemi w Concepción. Jedyny mankament to niezbyt udany tytuł, który nasuwa skojarzenia z pamiętnikiem z podróży. Książka Magdaleny Bartczak jest znacznie powyżej tego poziomu.

Świetny reportaż! Bardzo dojrzale napisany i wciągający właściwie od pierwszych stron. Aż trudno uwierzyć, że to debiut.

• Ameryka Południowa
  • Kindle