rozwiń zwiń
Dizzy

Profil użytkownika: Dizzy

Pisz/Olsztyn Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 1 dzień temu
2 902
Przeczytanych
książek
3 745
Książek
w biblioteczce
67
Opinii
492
Polubień
opinii
Pisz/Olsztyn Kobieta
Czytam, gram, trzy kawie mam... <3

Opinie


Na półkach: , ,

Przyznam Wam absolutnie szczerze – gdyby nie autorka, prawdopodobnie nie sięgnęłabym po tę książkę. Ale wcześniejsza powieść Victorii Mas, "Bal szalonych kobiet", urzekła mnie tak bardzo, że choć "Cud" klimatami nie do końca mi odpowiadał (a przynajmniej tak mi się zdawało), postanowiłam się z nim zapoznać. I... bardzo dobrze, że tak się stało, bo ta książka jest fenomenalna – tajemnicza, dramatyczna i poruszająca.

W "Cud" Victorii Mas wplata wątki mistyczne i ludzkie dramaty, kreśląc obraz niezwykłych zdarzeń, które trzęsą fundamentami życia mieszkańców małego miasteczka Roscoff w Bretanii. Akcja powieści rozgrywa się na pograniczu czasów, przenosząc czytelnika zarówno do 1830 roku, jak i współczesności. Historia rozpoczyna się od objawienia maryjnego, które doświadcza Catherine Labouré, a następnie przenosi się w czasie do momentu, gdy siostra Anna przyjeżdża z z nadzieją na dostąpienie tego samego daru, co jej poprzedniczka. Jednocześnie poznajemy losy Isaaca, młodego mieszkańca wyspy Batz, który doświadcza niezwykłych wizji, wprowadzając chaos w życie lokalnej społeczności.

"- Niebiosa zawsze zstępują na ziemię, by zapowiedzieć coś złego."

Mas mistrzowsko buduje napięcie, prowadząc czytelnika przez labirynt ludzkich emocji i przekonań religijnych. Opisuje reakcje mieszkańców na niezwykłe zjawiska, ukazując różnorodność ludzkich postaw wobec nadprzyrodzonych przejawów. Czytelnik zostaje wciągnięty w wir wydarzeń, niepewny, co przyniesie kolejna strona powieści. W tej powieści autorka nie tylko opowiada historię mistycznego doświadczenia, ale również stawia pytania o wiarę, ludzką naturę i społeczne konsekwencje przekonań. Czytelnik zostaje skonfrontowany z trudnymi dylematami moralnymi i filozoficznymi, które prowokują do refleksji nad własnymi przekonaniami. Fenomenalna jest także narracja, ponieważ język autorki jest pełen poetyckiej siły, przeniknięty głęboką refleksją nad ludzkimi losami i relacją człowieka z sacrum.

"Cud" Victorii Mas to poruszająca i wciągająca powieść, która skłania do refleksji nad granicami ludzkiej wiary i nadziei, a także nad siłą, jaką może mieć nadprzyrodzone w życiu jednostki i społeczności. To pozycja obowiązkowa dla miłośników literatury z pogranicza realizmu magicznego i filozoficznych rozważań nad sensem istnienia. Polecam z całego serca!

Przyznam Wam absolutnie szczerze – gdyby nie autorka, prawdopodobnie nie sięgnęłabym po tę książkę. Ale wcześniejsza powieść Victorii Mas, "Bal szalonych kobiet", urzekła mnie tak bardzo, że choć "Cud" klimatami nie do końca mi odpowiadał (a przynajmniej tak mi się zdawało), postanowiłam się z nim zapoznać. I... bardzo dobrze, że tak się stało, bo ta książka jest...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , ,

TA KSIĄŻKA TO JAKIEŚ WARIACTWO. Pomiędzy jedzeniem a morderstwami, perfekcyjnie przygotowanymi daniami a smakowitymi intrygami, "Ten głód" przenosi w świat, gdzie granice między pożądaniem a obsesją są niejasne, a moralność popłynęła gdzieś z czerwonym winem. Mówiąc prosto z mostu – to książka o kobiecie z wysublimowanym podniebieniem, która pożera swoich byłych...

"Królestwo za rozpływający się w ustach pieczony pasternak, doskonale przyrządzony comber jagnięcy, plaster karczku dojrzewającego z dzika coppa di cinghiale, kieliszek Montevertine Le Pergole Torte. Mogłabym zabić za odrobinę biodynamicznej organicznej oliwy z oliwek rodem z Toskanii. Nie przesadzam ani nie grożę – przynajmniej na razie."

Chelsea G. Summers, w swojej niezwykle kontrowersyjnej opowieści, przedstawia nam postać Dorothy Daniels. To nie tylko wybitna krytyczka kulinarnego świata, ale także pełna uroku psychopatka skrywająca mroczne tajemnice. Ta niebanalna postać potrafi przyrządzać doskonałe potrawy tak samo sprawnie, jak i planować morderstwa. Na dodatek jest świetną narratorką. Cała opowieść prowadzona jest zza więziennych krat, gdzie też bohaterka snuje swoją historię z wprawą bardzo wygadanego mistrza kuchni. Momentami czujemy się jak degustatorzy stojący przed nieznanym daniem – zaintrygowani, ale i trochę przerażeni tym, co nas czeka. Jednak nie tylko ta osobliwa fabuła czyni tę książkę wyjątkową. Chelsea G. Summers odważnie zagłębia się weń w tematykę feminizmu i płci, rzucając wyzwanie społecznym normom i oczekiwaniom. Dorothy to osobistość, która odważnie staje w obliczu patriarchalnych konwencji, wykorzystując swoją seksualność jako broń.

Sceny morderstw i ich opisy nie pozostawiają obojętnym, bywają szokujące, ale i przez to fascynujące. Chelsea G. Summers posługuje się językiem tak plastycznym, że można niemal poczuć zapach krwi i potu. To wykwintny horror dla umysłu – podróż przez mroczne zakamarki ludzkiej psychiki, gdzie granica między ofiarą a oprawcą staje się niewyraźna. Mimo dość upiornej tematyki, nie brakuje w tej książce także momentów humoru i ironii. Autorka doskonale balansuje na granicy między grozą a groteską, tworząc atmosferę, która nie pozwala czytelnikowi oderwać się od lektury, a to wszystko dzięki ciętemu językowi Dorothy i jej nietuzinkowemu sposobowi bycia.

"Czyż mówiąc o miłości, nie wspomina się o różnych narządach, takich jak krwawiące serca, falujące piersi, spocone lędźwie i aksamitne genitalia? Nie ma erotyki bez smrodliwej namacalności brudnych ciał, które – jak pragnienia – bywają odrażające."

"Ten głód" to idealna lektura dla tych, którzy szukają czegoś osobliwego i odważnego. Przez pryzmat kulinarnych doznań, Chelsea G. Summers eksploruje weń ludzkie pragnienia i namiętności, ukazując ich mroczną stronę. To powieść, która potrafi szokować, bawić i poruszać, i gwarantuję, że pozostanie z Wami na długo po pochłonięciu ostatniej strony. Polecam z calutkiego – skradzionego i pożartego przez Dorothy – serca!

TA KSIĄŻKA TO JAKIEŚ WARIACTWO. Pomiędzy jedzeniem a morderstwami, perfekcyjnie przygotowanymi daniami a smakowitymi intrygami, "Ten głód" przenosi w świat, gdzie granice między pożądaniem a obsesją są niejasne, a moralność popłynęła gdzieś z czerwonym winem. Mówiąc prosto z mostu – to książka o kobiecie z wysublimowanym podniebieniem, która pożera swoich...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

W gąszczu współczesnej literatury, czasami trudno znaleźć książkę, która nie tylko wciągnie czytelnika swoją fabułą, ale także skłoni do refleksji nad głębszymi społecznymi problemami. "Kontratak Sohn Won-Pyung" jest właśnie takim dziełem, które nie tylko zapewnia rozrywkę, ale również pobudza intelektualne zmysły, podsuwając czytelnikowi obraz współczesnej Korei Południowej w całej swojej złożoności.

"Nadal panuje niesprawiedliwość, a era zwyczajnych ludzi nadal nie nadeszła. Zamiast tego nastał świat, w którym trzeba z pochyloną głową podążać za ogólnymi trendami, a jednocześnie wołać o uwagę, krzyczeć, że jest się kimś innym, kimś szczególnym, wykorzystując przy tym wszelkie metody i środki. Tak się składa, że jestem jedną z tych osób, które właśnie w tym czasie zakończyły etap swojej młodości."

W centralnym punkcie tej opowieści stoi Ji-hye, młoda Koreanka, której życie jest naznaczone monotonną pracą w korporacji, ciągłym lękiem przed niepewną przyszłością i poczuciem bezradności w obliczu absurdalnych struktur społecznych. Ji-hye jest jedną z wielu trzydziestolatków z pokolenia 880 000 wonów, którzy mimo ukończonych studiów muszą godzić się na niskopłatne prace i ciągłe poczucie braku perspektyw. Jednakże, gdy w życiu Ji-hye pojawia się Gyu-oka, nowy stażysta w firmie, wszystko zaczyna się zmieniać. Razem z nim podejmują działania mające na celu przeciwstawienie się systemowi, który ich zdominował. Ich konspiracyjne akcje stają się nie tylko sposobem na ucieczkę od monotonii, ale również formą protestu przeciwko niesprawiedliwościom społecznym.

"Naszym celem byli Ci, którzy nadużywali władzy i trzymali świat w sztywnych ryzach, a misją- zawstydzenie ich, upokorzenie i sprawianie, by poczuli się niekomfortowo."

Sohn Won-Pyung w "Kontrataku" znakomicie ukazuje złożoności ludzkiego doświadczenia poprzez bogato wykreowane postaci, które stają się nośnikami głębokich emocji i zmagają się z różnymi aspektami życia w koreańskim społeczeństwie. Autorka eksploruje nie tylko trudy codziennego życia, ale również pragnienie wolności i autonomii, które stanowią istotną część ludzkiego dążenia do spełnienia. Poprzez subtelne opisy codziennych sytuacji oraz wewnętrznych konfliktów bohaterów, autorka rzuca światło na tajemnice i paradoksy współczesnego życia w Korei Południowej. Ciężka praca i walka o przetrwanie konfrontowane są tu z pragnieniem wolności, niezależności i realizacji osobistych marzeń. Choć atmosfera książki bywa refleksyjna i poważna, tak towarzyszy jej także subtelna pociecha. Sohn Won-Pyung wplata w narrację humorystyczne i ironiczne elementy, które dodają lekkości opowieści i jednocześnie pogłębiają jej przekaz. Poprzez zrównoważenie dramatycznych momentów z momentami humoru, tworzy realistyczny obraz życia, który może poruszyć czytelnika na wielu poziomach.

"Silna mniejszość ma zawsze z górki, a bezsilna większość wątpi, że coś da się zmienić i uważa, że trzeba iść pod górkę."

"Kontratak" to piękna opowieść o młodych ludziach walczących z przeciwnościami losu. Sohn Won-Pyung mistrzowsko łączy weń elementy humoru, dramatu i społecznej krytyki, tworząc książkę, która z pewnością zatrzyma czytelnika na dłużej, pozostawiając go z refleksją nad własnym życiem i światem, który go otacza. Mimo że poprzednia książka autorki, "Almond", podobała mi się znacznie bardziej, tak i tą uważam za bardzo udaną przygodę literacką. Może zwyczajnie tamtym tytułem postawiła sobie poprzeczkę bardzo wysoko? Ciężko stwierdzić, niemniej i tak będę z niecierpliwością oczekiwać kolejnych powieści spod jej pióra! Polecam z całego serca twórczość tej autorki!

W gąszczu współczesnej literatury, czasami trudno znaleźć książkę, która nie tylko wciągnie czytelnika swoją fabułą, ale także skłoni do refleksji nad głębszymi społecznymi problemami. "Kontratak Sohn Won-Pyung" jest właśnie takim dziełem, które nie tylko zapewnia rozrywkę, ale również pobudza intelektualne zmysły, podsuwając czytelnikowi obraz współczesnej Korei...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Dizzy

z ostatnich 3 m-cy
Dizzy
2024-04-21 17:54:32
Dizzy oceniła książkę Kajkeji na
8 / 10
2024-04-21 17:54:32
Dizzy oceniła książkę Kajkeji na
8 / 10
Kajkeji Vaishnavi Patel
Średnia ocena:
7.6 / 10
51 ocen
Dizzy
2024-04-20 23:11:35
Dizzy oceniła książkę Modlitwa za nieśmiałe korony drzew na
10 / 10
2024-04-20 23:11:35
Dizzy oceniła książkę Modlitwa za nieśmiałe korony drzew na
10 / 10
Modlitwa za nieśmiałe korony drzew Becky Chambers
Cykl: Mnich i robot (tom 2)
Średnia ocena:
7.4 / 10
74 ocen
Dizzy
2024-04-20 20:37:45
Dizzy dodała książkę Dom pożądania na półkę Teraz czytam
2024-04-20 20:37:45
Dizzy dodała książkę Dom pożądania na półkę Teraz czytam
Dom pożądania Alexis Henderson
Średnia ocena:
6.2 / 10
38 ocen
Dizzy
2024-04-20 20:37:43
Dizzy dodała książkę Księga drzwi na półkę Teraz czytam
2024-04-20 20:37:43
Dizzy dodała książkę Księga drzwi na półkę Teraz czytam
Księga drzwi Gareth Brown
Średnia ocena:
7.7 / 10
58 ocen
Dizzy
2024-04-20 20:37:41
2024-04-20 20:37:41
Dizzy
2024-04-20 20:36:51
Dizzy dodała książkę Dusza Miecza na półkę Teraz czytam
2024-04-20 20:36:51
Dizzy dodała książkę Dusza Miecza na półkę Teraz czytam
Dusza Miecza Julie Kagawa
Cykl: Shadow of the Fox (tom 2)
Średnia ocena:
7 / 10
25 ocen
Dizzy
2024-04-20 20:36:42
Dizzy dodała książkę Carmilla na półkę Teraz czytam
2024-04-20 20:36:42
Dizzy dodała książkę Carmilla na półkę Teraz czytam
Carmilla Joseph Sheridan Le Fanu
Średnia ocena:
7.3 / 10
904 ocen
Dizzy
2024-04-20 20:36:29
Dizzy dodała książkę Cesarzowa kości na półkę Teraz czytam
2024-04-20 20:36:29
Dizzy dodała książkę Cesarzowa kości na półkę Teraz czytam
Cesarzowa kości Andrea Stewart
Cykl: Tonące cesarstwo (tom 2)
Średnia ocena:
7.2 / 10
19 ocen
Dizzy
2024-04-20 20:35:42
Dizzy oceniła książkę Przysięga i trucizna na
7 / 10
2024-04-20 20:35:42
Dizzy oceniła książkę Przysięga i trucizna na
7 / 10
Dizzy
2024-04-11 13:53:23
Dizzy dodała książkę Uwikłana na półkę Chcę przeczytać, Posiadam <3
2024-04-11 13:53:23
Dizzy dodała książkę Uwikłana na półkę Chcę przeczytać, Posiadam <3
Uwikłana Alicja Sinicka
Cykl: Uwikłane (tom 2)
Średnia ocena:
7.1 / 10
973 ocen

ulubieni autorzy [11]

James Oliver Curwood
Ocena książek:
7,3 / 10
36 książek
2 cykle
164 fanów
Anne Rice
Ocena książek:
6,5 / 10
43 książki
8 cykli
Pisze książki z:
1257 fanów
H.P. Lovecraft
Ocena książek:
7,2 / 10
132 książki
11 cykli
Pisze książki z:
1757 fanów

Ulubione

Michaił Bułhakow Mistrz i Małgorzata Zobacz więcej
Alan Alexander Milne Kubuś Puchatek Zobacz więcej
Albert Einstein - Zobacz więcej
Joseph Conrad - Zobacz więcej
Isaac Marion Ciepłe ciała Zobacz więcej
Ali Shaw Dziewczyna o szklanych stopach Zobacz więcej
Fiodor Dostojewski Bracia Karamazow Zobacz więcej
Susan Fletcher Alfabet snów Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
2 902
książki
Średnio w roku
przeczytane
193
książki
Opinie były
pomocne
492
razy
W sumie
wystawione
2 725
ocen ze średnią 7,7

Spędzone
na czytaniu
15 570
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
3
godziny
5
minut
W sumie
dodane
1
W sumie
dodane
20
książek [+ Dodaj]