Okładka książki Bracia Karamazow

Bracia Karamazow

Znak
klasyka
typ
papier
8.26 (2563 ocen i 140 opinii)

Opis książki

Uznana za arcydzieło ostatnia powieść Dostojewskiego. Opowiada dzieje trzech braci, których łączy tragedia: zabójstwo ojca. Każdy z nich, obciążony własnymi winami, kierowany emocjami i pożądaniem, na swój sposób usiłuje odnaleźć miejsce w mrocznej mozaice rodziny Karamazowów. Powieść rosyjskiego mistrza jest uznawana za jedno z największych dzieł w historii literatury. Obok wątków obyczajowych porusza fundamentalne problemy, z którymi zmaga się ludzkość: pytanie o istnienie Boga w racjonalnym świecie, trwałość wartości w obliczu zmian i nieświadome krążenie człowieka między złem i pokutą.

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Citizen_Erased | 2010-06-14

Bracia Karamazow-
od szlachetności i wiary do diabelskiego wodewilu

Mrok, grzeszność, szaleństwo, rosyjska pożądliwość, niepohamowane instynkty i diabelskie idee- Dostojewski jak mało który pisarz potrafi zaniepokoić czytelnika swoistym charakterem powieści i problematyką w zastępstwie fantastycznych potworów, okrucieństwa i wymyślnych morderstw.
W "Braciach Karamazow" autor przedstawia z pozoru prostą fabułę, w której spotykamy się z chorobliwią zazdrością, rywalizacją między ojcem a synem, a w końcu ojcobójstwem. Wszystko z początku wydaje się jasne, morderca może być tylko jeden, ale nic do końca nie okazuje się pewne.

Osią powieści są losy tytułowych braci Karamazow: Aloszy, Dymitra i Iwana. Dostojewski ze szczególnym zamiłowaniem odmalowuje najbardziej namiętne, szaleńcze osobowości działające często na pograniczu rzeczywistości i chorobliwych wizji. Mamy więc Iwana Karamazowa- śmiało można rzec kuzyna swojego wielkiego poprzednika- Rodiona Raskolnikowa(Zbrodnia i kara).
Obok ni...

Grażyna | 2012-12-20

Uwaga! kto nie ma wiele czasu niech nie zabiera się za czytanie. Czytam dosć szybko, ale "Bracia Karamazow" obezwładnili mnie długo.
Wymagają niezwykłej uwagi i skupienia. W międzyczasie przeczytałam 4 lżejsze książki. Z całej powieści udało by się napisać kilka.
Dostojewski jest wybitny, jestem pod wrażeniem, ale wrócę do niego, kiedy będę mogła spokojniej kontemplować jego dzieła, najlepiej mieć na własność, tu terminy biblioteczne nie sprawdzają się. Kiepska to recenzja, a tylko bardzo osobiste odniesienie. Mam nadzieje, że nie zraziłam ewentualnych czytelników.
Czytelniejsza była dla mnie "Zbrodnia i kara".

czytający | 2014-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2014

Zdarza się ludziom, że nieopatrznie życie pozwala im poznać dobro i zło a oni z tego chętnie korzystają. Ich dusze wtedy ogarnia mrok a piekło jest tuż na wyciągnięcie ręki. Buntują się przeciwko wszelkim konwenansom i potrafią zasmakować smaku morderstwa. Uważają, że im wszystko wolno ale nie wiedzą, że zgodnie z myślą Dostojewskiego, komu kara temu i wina. Jednak muszą kiedyś odpokutować za swoje przewinienia. Ich zadręczone sumienia będą świadkiem tego, że można wydać samemu na siebie wyrok i skazać całe swoje życie. Taka właśnie jest chmurna dusza braci Karamazow, tych czterech młodych ludzi, którzy są sami sobie przeciwieństwem. Upadek i wzniosłe ideały na przemian zastępują się wraz z przejściem od charakterystyki jednego do kolejnego brata.

Fiodor Dostojewski stworzył dzieło ponadczasowe w którym porusza problem zbrodni i kary. To zbrodnia niesamowita, bo rzadziej się o niej słyszy jeśli jest nią ojcobójstwo. W zasadzie wszyscy bohaterowie powieści mogliby ponieść karę z tym z...

Orzeł | 2013-07-30
Przeczytana: 21 lipca 2013

Przez pierwsze 150 stron żywiłem nadzieję, że jednak, wreszcie przyjdzie odszczekać i przyznać – Dostojewski wielkim pisarzem był. Na nieszczęście moje i Dostojewskiego, „Bracia Karamazow” liczą sobie dobrze ponad 900 stron. A to już wystarczający czas, żeby popsuć najlepsze choćby wrażenie. I Dostojewskiemu, trzeba przyznać, udaje się ta sztuka całkiem nieźle.
Rzecz jest przegadana, to wiadomo, jednak nie tu leży mój zasadniczy problem z odbiorem twórczości wielkiego rosyjskiego klasyka. Ten sprowadza się do stylu Dostojewskiego, który uważam za nieco toporny i w gruncie rzeczy mocno przereklamowany. Owszem, czyta się to dobrze i komunikatywności pisarza nie można nic zarzucić, jednak poza sprawnością pióra nie potrafię się tu doszukać jakichś szczególnych walorów artystycznych. Ironia, wyraźnie na kartach powieści obecna, zbyt często przemienia się w ni to złośliwy, nie to ordynarny rechot prymitywka, nabijającego się z wykreowanych postaci.
Same zaś postaci, to kolejne rozczarow...

jolene7 | 2014-03-18
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Wspaniała książka, jak każda pozycja tego wielkiego autora. MISTRZ Dostojewski! W dodatku odkryłam, że łączy ludzi.

„Bądź pan nie takim jak wszyscy, choćby pan miał być tylko sam jeden takim jaki pan jest”

Hinoto | 2013-11-21
Przeczytana: 14 lutego 2005

Zaczęłam czytać w szpitalu po operacji i szczerze, mimo miłości do Dostojewskiego na początku szło mi bardzo opornie. Jednak z każdą następną stroną coraz bardziej pochłaniał mnie świat pełen namiętności, ludzkich dramatów i ciekawych postaci. Powieść jest wielowarstwowa i wydaje mi się, że zaplanowana była tak, aby dać coś rozrywkowego dla tzw. przeciętnego czytelnika w tamtych czasach, a jednocześnie przekazać filozoficzne przemyślenia dla tych bardziej dociekliwych:) Takie odniosłam wrażenie,że całe tło kryminalne jest tylko pretekstem do studium osobowości, aktualnych problemów społecznych i odwiecznych rozważań na temat dobra i zła.
Polecam, mimo, że książka wymaga czasami wytrwałości to przeczytanie jej na pewno nie będzie czasem straconym.

Krzysiek | 2011-02-22
Przeczytana: 03 lutego 2011

Powieść – gigant. Nie chodzi tylko o ilość stron, lecz przede wszystkim wielość nagromadzonych przez Dostojewskiego w swojej opowieści wątków oraz refleksji; psychologicznych, filozoficznych, społecznych czy teologicznych. Do przeczytania dla każdego, niekoniecznie tylko jeden raz.

K_Schmidt | 2013-07-08
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 17 czerwca 2013

Żartowniś Dostojewski

Recenzje i teksty krytycznoliterackie przeważnie koncentrują się na wybitności, monumentalności i powadze dorobku Dostojewskiego, wobec czego łatwo jest pominąć pewien aspekt może i trzecioplanowy, ale przecież pozytywny: wcale nie jest to tak śmiertelnie poważne pisarstwo, jak mogłoby wynikać z tematów, które podejmuje. Nobliwy rosyjski klasyk jako humorysta i satyryk daje się poznać przede wszystkim w kreacji niektórych swoich bohaterów, którą współcześnie nazwalibyśmy „komiksową” (np. przesympatyczny w swoim rozczulaniu się nad sobą Stiepan Trofimowicz z „Biesów”), ale nie tylko. Bywa, że i dialogi wywołują niewymuszony uśmiech – przykładem choćby „Bracia Karamazow” ze sceną rozmowy Iwana z diabłem, która – przy całej swojej przenośnej wieloznaczności – pączkuje rozweselająco-gorzką ironią. Każdego, kto jest ciekaw tego, co się stanie z siekierką wyrzuconą w kosmos, dlaczego diabeł czuje się dyskryminowany ze względu na swoją funkcję społeczną przez redakcje...

Kornelia | 2011-12-03
Przeczytana: 10 stycznia 2012

Dostojewski zawsze był dla mnie mistrzem słowa i w tym przypadku udowadnia to już w pierwszych zdaniach! Nie po raz pierwszy również stawia na przeciw siebie kontrastujące charaktery, idee i filozofie, nawet na przykładzie dwóch duchownych, przyjmujących różne stanowiska na temat chrześcijaństwa. I wreszcie, Dostojewski zmusza, by podczas czytania pewne zagadnienia rozważać we własnym umyśle. Tworząc swoje postaci, przekazuje czytelnikowi, że w każdym człowieku istnieje dobro i zło, a człowiek sam dokonuje moralnych wyborów. Ukazuje jego cnoty ale i wady, porusza tematy moralności, odpowiedzialności, morderstwa i miłości. Wspaniała lektura, wielbiam!

Melania | 2011-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2011

Studium zbrodni, postaw i wyborów ludzkich. Dogłębny opis charakterów i cech postaci - ich refleksje, przemyślenia. Należy ostrożnie szafować słowami. Nigdy nie wiadomo, kiedy do nas powrócą. A wracają przeważnie w zupełnie innej postaci - tak naprawdę tylko my wiemy jakie były nasze intencje przy ich wypowiadaniu. Słowo przeciwko słowu...

Trudna lektura, jednak wraz z upływem stron akcja staje się bardziej wartka. Proszę się nie zniechęcać! :)

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto