Sylwia

Profil użytkownika: Sylwia

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 4 dni temu
265
Przeczytanych
książek
321
Książek
w biblioteczce
4
Opinii
22
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Dodane| Nie dodano
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

Stefan Chwin jako prozaik debiutował pod koniec lat 80-tych, powieściami fantastyczno- przygodowymi. Jest także autorem wielu książek naukowych. Jako znany pracownik Uniwersytetu Gdańskiego napisał wiele książek i artykułów krytyczno –literackich. Publikuje w prasie polskiej, niemieckiej, szwedzkiej i anglojęzycznej, a jego dzieła są tłumaczone na wiele języków. Twórczość Chwina skupia się wokół gdańskiego palimpsestu, miejsca skupiającego różne kultury, tradycje i obyczaje. Przeciwstawne sobie estetyki i odmienne wyznania, wielowarstwowa i niejednorodna rzeczywistość, do której poznania dąży autor, aby wydobyć jak najwięcej informacji sięga pamięcią do odległych wspomnień z dzieciństwa i próbuje rekonstruować tamtejsze wydarzenia patrząc na świat oczami dziecka.
Krótka historia pewnego żartu jest duchową biografią bohatera, którego rodzice przybyli do poniemieckiego Gdańska z Wilna i Warszawy. Powieść przypomina pewnego rodzaju kronikę, która powstaje dzięki niezwykle wyraźnym i bogatym wspomnieniom z dzieciństwa. Chwin próbuje na nowo uchwycić dawny klimat, cywilizację i wygląd miasta, w którym się urodził i dorastał, a także miasta, które brało duży udział w tworzeniu historii. Książka jest powrotem do świata dzieciństwa naznaczonego pamięcią o czasach Stalina oraz regularnie aplikowaną w szkole i w domu pamięcią o czasach Hitlera. Stanowi próbę rekonstrukcji gdańskich miejsc i zdarzeń, które po latach zamieniają się w skarb duchowej genealogii, w swego rodzaju prywatny mit literacki. Powraca tutaj pamięć ran i urazów, ale również powracają fascynacje obcością i bliskością polsko- niemieckiego sąsiedztwa.
Powieść ma charakter autobiograficznego eseju, opowieści o dzieciństwie pełnym obaw i tajemnic w powojennym Gdańsku. Chwin oparł swoja opowieść na wspomnieniach, które pozwalają zbudować wiarygodną historię. Powrót do Krainy lat dziecięcych niesie za sobą konotacje wiarygodności i ufności.
Krótka historia to opowieść dorosłego, patrzącego na własną przeszłość oczyma dziecka, człowiek , który poprzez wspomnienia wraca do czasów dzieciństwa. Tego rodzaju narracja stanowi narzędzie do stopniowego zdejmowania warstw biografii autora, sięga do czynników, które ukształtowały jego osobowość brały bezpośredni udział w przekraczaniu kolejnych granic wtajemniczenia w dorosłe życie. Jest, zatem powieścią o dojrzewaniu, o przekraczaniu progu dorosłości, o porzucaniu stanu niewinności i wkraczaniu w etap grzechu i doświadczenia.
Bohater – narrator samodzielnie odkrywa tajemnice i historię miasta, jest nim zafascynowany i ciekaw nowych odkryć. Powojenny Gdańsk był bardzo silnie zniszczony przez wojnę, bardzo niewielka część miasta ocalała. To tu właśnie przyszło mieszkać młodemu chłopcu, którego rodzice zmuszeni byli szukać szczęścia, a raczej spokoju w mieście do niedawna zamieszkałym przez znienawidzony naród. Jednak bohatera- narratora zachwyca urok tego miejsca, przeżywa i pochłania świat przez pewnego rodzaju idealizację tego, co postrzega. Na te same miejsca patrzy jako kilkuletni chłopiec i dorosły mężczyzna, spaceruje po mieście obserwując ocalałe budynki, łapczywie chłonąc wszystkie detale. Miejsca z tak szczególną dokładnością opisywane przez Chwina to głownie tereny Oliwy, którą jakimś cudem ominęła fala zniszczenia. Oliwska rzeczywistość i przeszłość tego miasta fascynuje chłopca, który pragnie poznać każdy skrawek tej ziemi. Gdańsk jest miastem, gdzie łączą się kultury wschodu i zachodu, miastem wielokulturowym, wielonarodowym, a tym samym łączącym w sobie różne wyznania i przeciwstawne sobie estetyki. Chłopiec nie zastanawia się nad historią i przeszłością Wilna nie interesuje tamta przeszłość, pragnie odkrywać ( samodzielnie) historię Oliwy, różnorodność tego miasta kształtuje jego wyobraźnię i odkrywa przed nim zupełnie inny obraz Niemca, niż ten stale adaptowany w szkole, w domu czy w kinie. Powoli odkrywa złoża czasu i historii, stawiając pytania dotyczące sensu istnienia i roli historii. Ta wielokulturowość i wielonarodowość komplikują chłopcu zrozumienie owej rzeczywistości. Bohaterowi Krótkiej historii pewnego żartu towarzyszy ciągła świadomość bycia kimś nowo przybyłym , kimś obcym na nowej ziemi. Narrator urodził się tutaj właściwie zaraz po przybyciu do miasta jego rodziców. Zatem jego rodzina nie była w żaden sposób związana z tym miastem, ich przeszłość , to zupełnie inna rzeczywistość kresów wschodnich, teraz tak odległych, nieznanych i tajemniczych. Dlatego bohater dąży do poznania swojej własnej historii i historii niezwykłego miejsca, w którym przyszedł na świat. Historia tego miasta staje się stopniowo historią bohatera – narratora, która przenika miasto i wchłania wszelkie jego tajemnice

Może nie jest to najłatwiejsza i beztroska lektura, ale na pewno warto po nią sięgnąć.

Stefan Chwin jako prozaik debiutował pod koniec lat 80-tych, powieściami fantastyczno- przygodowymi. Jest także autorem wielu książek naukowych. Jako znany pracownik Uniwersytetu Gdańskiego napisał wiele książek i artykułów krytyczno –literackich. Publikuje w prasie polskiej, niemieckiej, szwedzkiej i anglojęzycznej, a jego dzieła są tłumaczone na wiele języków. Twórczość...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Świetny kryminał, którego bohaterami są poznańscy milicjanci, a w tle huczy historia schyłku PRl-u, żart? Absolutnie! To niezwykle błyskotliwa książka ujmuje czytelnika w każdym calu. Ćwirlej fantastycznie buduje fabułę kryminalnej zagadki na gruncie milicyjnej rzeczywistości początku lat 80-tych.
Akcja książki dzieje się w 1983r., zatem w tle mamy nie tak odległe zakończenie stanu wojennego, a ludność żyje pielgrzymką Jana Pawła II ( "który razem z Wałęsą zrobi wreszcie w kraju porządek"). Zagadka kryminalna rozpoczyna się w Grodzisku, gdzie jeden z mieszkańców odnajduje w lesie zwłoki młodziutkiej dziewczyny. Pozornie błaha sprawa, którą w błyskawicznym tempie zamykają miejscowi milicjanci aresztując przypadkowego pijaczynę, rozwija się w polityczno - kryminalną intrygę (z SB-ckim narkobiznesem włącznie).
Harry Holle w służbie Polsce Ludowej to młody, zdolny komisarz Mirek Brodziak, który jako przedstawiciel komendy w Poznaniu zostaje oddelegowany do Grodziska w towarzystwie "uroczego" Teofila Olkiewicza. Ów Teoś, delikatnie mówiąc stanowi przeciwieństwo swojego kolegi, za to jest "mistrzem" w piciu wódki, o każdej porze i w każdej ilości. Zresztą nie tylko on....:) Milicjanci mają jeszcze raz zbadać sprawę zamordowanej dziewczyny, a dokładniej "pokręcić się tam kilka dni". Tymczasem sprawy przyjmują skrajnie nieoczekiwany przebieg...
Efekt? Każdemu polecam, nie tylko ciekawy kryminał, ale nade wszystko fantastyczny klimat epoki, niepowtarzalny język (z elementami gwary poznańskiej), niezwykle dowcipne teksty, puenty i dygresje. Co tu dużo pisać, trzeba przeczytać!!!A ja idę na polowanie kolejnych części kryminalnych zagadek PRL autorstwa Ryszarda Ćwirleja.

Świetny kryminał, którego bohaterami są poznańscy milicjanci, a w tle huczy historia schyłku PRl-u, żart? Absolutnie! To niezwykle błyskotliwa książka ujmuje czytelnika w każdym calu. Ćwirlej fantastycznie buduje fabułę kryminalnej zagadki na gruncie milicyjnej rzeczywistości początku lat 80-tych.
Akcja książki dzieje się w 1983r., zatem w tle mamy nie tak odległe...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Gratka dla miłośników gatunku. To zbiór czternastu esejów mistrza Styrona, będący nomen omen źródłem bardzo osobistych przemyśleń, przeżyć i rozterek z życia pisarza. To opowieści o dojrzewaniu, strachu przed "wstydliwą chorobą" i pierwszej miłości. To również historia o rosnącej miłości do cygar, i nad ich wyższością nad pospolitymi papierosami. Wśród tych mniej i bardziej osobistych wyznań znajdujemy opowieści o sympatii do J.F.Kennedy'ego i o zachwytach (z nutą zazdrości) nad pisarstwem Trumana Capote'a .
Na koniec czytamy o niechęci do biegania i o konieczności spacerowania, jednak należy pamiętać, że: "spacerować należy samemu...mile widziany wyjątek od tej reguły może stanowić towarzystwo psa..." (Spacer Z Aquinnah- dotąd niepublikowany).
Polecam!

Gratka dla miłośników gatunku. To zbiór czternastu esejów mistrza Styrona, będący nomen omen źródłem bardzo osobistych przemyśleń, przeżyć i rozterek z życia pisarza. To opowieści o dojrzewaniu, strachu przed "wstydliwą chorobą" i pierwszej miłości. To również historia o rosnącej miłości do cygar, i nad ich wyższością nad pospolitymi papierosami. Wśród tych mniej i bardziej...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Sylwia

z ostatnich 3 m-cy
Sylwia
2024-05-05 21:12:23
Sylwia ocenił książkę Złoty dom na
7 / 10
2024-05-05 21:12:23
Sylwia ocenił książkę Złoty dom na
7 / 10
Złoty dom Jessie Burton
Cykl: Miniaturzystka (tom 2)
Średnia ocena:
7.3 / 10
187 ocen
Sylwia
2024-05-05 21:11:45
Sylwia ocenił książkę Miniaturzystka na
7 / 10
2024-05-05 21:11:45
Sylwia ocenił książkę Miniaturzystka na
7 / 10
Miniaturzystka Jessie Burton
Cykl: Miniaturzystka (tom 1)
Średnia ocena:
7 / 10
2749 ocen
Sylwia
2024-05-05 21:10:50
Sylwia ocenił książkę Modlitwa o deszcz na
7 / 10
2024-05-05 21:10:50
Sylwia ocenił książkę Modlitwa o deszcz na
7 / 10
Modlitwa o deszcz Wojciech Jagielski
Średnia ocena:
7.7 / 10
1278 ocen
Sylwia
2024-03-25 08:26:54
Sylwia ocenił książkę Moje życie z Simoną Kossak na
7 / 10
2024-03-25 08:26:54
Sylwia ocenił książkę Moje życie z Simoną Kossak na
7 / 10
Moje życie z Simoną Kossak Lech Wilczek
Średnia ocena:
8 / 10
66 ocen
Sylwia
2024-03-25 08:26:26
Sylwia ocenił książkę Cud Miód Malina na
6 / 10
2024-03-25 08:26:26
Sylwia ocenił książkę Cud Miód Malina na
6 / 10
Cud Miód Malina Aneta Jadowska
Cykl: Klan Koźlaków (tom 1)
Średnia ocena:
7.7 / 10
5088 ocen
Sylwia
2024-03-20 15:35:50
Sylwia ocenił książkę Służące do wszystkiego na
8 / 10
2024-03-20 15:35:50
Sylwia ocenił książkę Służące do wszystkiego na
8 / 10
Służące do wszystkiego Joanna Kuciel-Frydryszak
Średnia ocena:
7.5 / 10
3387 ocen
Sylwia
2024-02-17 13:34:56
Sylwia ocenił książkę Tom Lake na
7 / 10
2024-02-17 13:34:56
Sylwia ocenił książkę Tom Lake na
7 / 10
Tom Lake Ann Patchett
Średnia ocena:
7.5 / 10
181 ocen
Sylwia
2024-02-17 13:34:04
Sylwia ocenił książkę 1945. Wojna i pokój na
7 / 10
2024-02-17 13:34:04
Sylwia ocenił książkę 1945. Wojna i pokój na
7 / 10

statystyki

W sumie
przeczytano
265
książek
Średnio w roku
przeczytane
22
książki
Opinie były
pomocne
22
razy
W sumie
wystawione
255
ocen ze średnią 6,9

Spędzone
na czytaniu
1 780
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
27
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]