dasio72

Grodzisk Wielkopolski, wiosna 1983 roku. W lesie nieopodal PGR-u odnalezione zostają zwłoki młodej dziewczyny - ofiary brutalnego gwałtu i morderstwa. Lokalna milicja pod dowództwem niedoświadczonego podporucznika Wieczerzaka nadspodziewanie szybko znajduje sprawcę. Jednak prokuratura ma wątpliwości. Komenda Wojewódzka Milicji Obywatelskiej w Poznaniu wysyła do Grodziska dwóch swoich ludzi - podporucznika Brodziaka i chorążego Olkiewicza. Śledczy szybko przekonują się, że ich koledzy z prowincji popełnili w śledztwie rażące błędy. Prawdziwy sprawca wciąż jest na wolności i szykuje się do kolejnego ataku.

I kiedy porządny glina ma w tym wszystkim znaleźć czas, by się napić wódki?

źródło opisu: Zysk i s-ka

źródło okładki: Zysk i s-ka

wiejskifilozof | 2017-06-05

Słyszałem,dużo fajnych rzeczy o autorze.Książkę,znalazłem w bibliotece.
To,moje pierwsze spotkanie z milicjantami.
Bardzo fajna fabuła,gwałt i zabójstwo dziewczyny.
Dużo,się można dowiedzieć o pracy MO z 1983 roku.
Jest tam,PGR ,przemyt,ksiądz.

Mi podobał się humor,co tam był.Że,w RFN był do mycia to Helmut.
A w PRL Ludwik.
Mamy,tam dobre zwroty akcji.
I to jest fajne i bardzo dobrze się dzięki temu czyta.
Ta książka,sprawia że.Polubiłem tych milicjantów.

książek: 2086
mr_best | 2013-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Pan Ćwirlej w dobrej formie. Ciekawa intryga rozgrywająca się w ponurych latach osiemdziesiątych.Historia opowiedziana została lekko łatwo i przyjemnie, choć wolałbym poczuc trochę atmosfery z "Domu złego" Smarzowskiego. Postać Teofila Olkiewicza to Zagłoba czasów komuny.Odrobinę razi mnie wódka w roli głównej, choć zdaję sobie sprawę że wtedy nie wylewaliśmy za kołnierz. Tu każda strona śmierdzi wódą. Czytałeś? Nie jedź!

dasio72 | 2014-03-26
Przeczytana: 26 marca 2014

Po raz kolejny uśmiałem się po pachy. Pan Ćwirlej jest rzeczywiście nie lada opowiadaczem, a jego książki to prawdziwa rozrywka.
Dzielni stróże prawa znani z poprzednich książek autora, tym razem jadą poza granice Poznania, będą tropić gwałciciela i zabójcę młodej dziewczyny. Lokalni milicjanci bardzo szybko wytypowali i zatrzymali podejrzanego w tej sprawie, miejscowego pijaczka. Sprawa właściwie zamknięta, jest przyznanie się do winy, ale nie wszystko jest takie na jakie wygląda. Ktoś wysoko postawiony naciska jednak żeby sprawę zamknąć. Dlaczego? Tego właśnie będą musieli dowiedzieć się porucznik Brodziak i chorąży Olkiewicz.
Błyskotliwe, pełne humoru dialogi, intrygujące śledztwo, nietuzinkowi bohaterowie. PRL-owska rzeczywistość, pełna absurdów, cóż że trochę przerysowana, ale jak to się czyta!
Aha, po lekturze można odczuwać lekkiego kaca, hi hi hi.

KrzysiekK | 2018-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2018

Kolejna udana pozycja. Tym razem akcja rozgrywa się na prowincji, w Grodzisku Wlkp. Myślę, że to udany zabieg-taka odskocznia od scenerii poznańskiej. Momentami ciężkie klimaty-mamy gwałt i zabójstwo na młodej dziewczynie. Jednakże nasza poznańska ekipa, wsparta posiłkami z Grodziska Wlkp., jak zwykle stanie na wysokości zadania. Polecam w 100%.

Sandra Jasona | 2018-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2018

Rok 1983, Grodzisk Wielkopolski, zabójstwo 16 letniej Andżeliki. Winny bardzo szybko znaleziony, przyznaje się, sprawa teoretycznie zakończona, miejscowi kacykowie zadowoleni. Komenda Wojewódzka też, przyjazd papieża nie sprzyja ewentualnym problemom. Nie wszyscy jednak przyjmują raport bezkrytycznie i tutaj do akcji wkraczają milicjanci z Poznania - Teofil Olkiewicz i Mirek Brodziak. Dodam, że zabójstwo odkrywa wielką aferę, w którą wplątani zostali miejscowi notable, oficerowie SB, dawny przyjaciel Mirka Brodziaka – Rychu Grubiński.
Za co uwielbiam serię?; dzieje się w absurdalnych czasach, w których żyłam, te absurdy pisarz ukazał w sposób nieco humorystyczny, czasy PRL-u takie były. Nie chodzi tutaj o przyjazd papieża, ale o te wszystkie partyjne powiązania, aparatczyków, SB, mieszkańców prowincji, dary z Zachodu (ich rozdawnictwo) – lekcja historii w nieco inny sposób. Dodatkowo autor wplótł bardzo dużo wiadomości z tamtych czasów, które są nieznane młodemu czytelnikowi:...

chmurka | 2016-07-09

Jedyny w swoim rodzaju sposób pisania książek.
To kryminał, a uśmiałam się podczas czytania, jak na dobrej komedii. Paskudna historia morderstwa młodej dziewczyny, którą rozwiązuje w zasadzie samodzielnie Teoś Olkiewicz. W myśl zasady - trafiło się ślepej kurze ziarno :)
Świetna!

emindflow | 2013-05-03
Przeczytana: 03 maja 2013

Ryszard Ćwirlej jest jednym z tych nielicznych autorów, którego każdą nową książkę biorę w ciemno. To już piąta jego powieść i z pełnym przekonaniem twierdzę, że każda kolejna jest jeszcze lepsza niż poprzednie! Tak jest i tym razem. Nikt tak jak Ćwirlej nie potrafi oddać specyficznych realiów ostatniej dekady PRL. Tym razem akcja rozgrywa się w 1983 r podczas kolejnej pielgrzymki papieża do Polski, a znani z wcześniejszych powieści poznańscy milicjanci tropią sprawcę gwałtu i zabójstwa popełnionego na nastolatce. Oczywiście, nie ma tu psychopatycznych morderców, finezyjnych czy rytualnych zbrodni - nie o to chodzi, to nie Coben czy Gerritsen. Jest za to ponury, przaśny PRL po stanie wojennym w pełnej krasie - bezkarność władzy na każdym szczeblu, wszechwładza SB i zwykli ludzie wystający w kolejkach po ochłapy przydzielone na kartki. A przede wszystkim galeria kapitalnych postaci, wspaniały język, morze alkoholu pitego wszędzie i o każdej porze, rewelacyjny humor momentami...

Przeczytałem jednym tchem. Naprawdę fajna przygoda.
Mamy tu okrutną zbrodnię na nastolatce w Grodzisku Wlkp i dwóch milicyjnych wysłanników z Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu, aby ją zbadali. Wywiązuje się z tego większa afera niż mogłoby się na początku zdawać.
Ryszard Ćwirlej umiejętnie łączy grozę sytuacji związanej z morderstwem, kryminalną intrygę, sensacyjne akcje i przede wszystkim humor. Niektóre sytuacje przedstawione są w krzywym zwierciadle, ale umiejętność pisarska oraz to, że wówczas cała sytuacja w PRL to było jedno krzywe zwierciadło wszystko to równoważy i nie ma wrażenia humoru a la Chmielewska, lub zbioru głupich gagów jak w niektórych polskich komediach.
Coś tylko nie zatrybiło w redakcji książki, bo cały rozdział zatytułowany „Sobota” dzieje się tak jakby nie w sobotę. No i czy to możliwe, że 16 czerwca 1983 roku dzieciaki już miały wakacje? Chodziłem wtedy do szkoły, ale byłem świeżo upieczonym pierwszakiem, może dlatego nie pamiętam…
Zdrowie chorążego...

Monika | 2018-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2018

...ale się ubawiłam! Połączenie Barei z 07 zgłoś, bo tak można nazwać książki Pana Ćwirleja nie zawodzą nigdy. Milicjanci, agenci SB, może alkoholu, rzeczywistość PRL. W tej części rzecz dzieje się w Grodzisku Wlkp. Morderstwo młodej dziewczyny,dalej splot wydarzeń, milicyjnych błędów, wreszcie działania słóżb, a wszystko okroszone poznańską gwarą powoduje prawdziwą ucztę. Gorąco polecam!

Mirko1981 | 2017-07-22
Przeczytana: 11 lipca 2017

Ćwirlej jak zwykle mnie nie zawiódł. Staje się powoli ulubionym pisarzem naszego narodu. Powrót do przeszłości do komuny ... rzeczywistości i jakże innego życia aniżeli teraz. Aczkolwiek myślę że pisarz stracił trochę poczucia humoru. Powinien wprowadzić coś nowego w życie naszych głównych bohaterów bo powoli zaczyna się to robić serial! To musi być mocniejsze! :-)