Miasteczko Salem

Salem’s Lot
śmierć, zło, strach, wampir, Salem
horror

Inne wydania

W prowincjonalnym amerykańskim miasteczku zaczynają dziać się rzeczy niepojęte i przerażające. Znikają bądź umierają w dziwnych okolicznościach dzieci i dorośli, jedna śmierć pociąga za sobą drugą. Czyżby Salem było nawiedzone przez złe moce? Kilku śmiałków, którym przewodzi mały chłopiec, wydaje im pełną determinacji walkę. Miasteczko Salem, klasyczny horror Stephena Kinga, ukazało się po...

Miasteczko Salem, klasyczny horror Stephena Kinga, ukazało się po raz pierwszy w roku 1975. Demoniczna opowieść natychmiast przeraziła i oczarowała czytelników i stała się światowym bestsellerem. Doczekała się też dwóch ekranizacji.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2009

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Miasteczko_Salem-p-29866-.html

Opinie czytelników (21934)
Danway | 2011-03-16
Przeczytana: 26 czerwca 2010

Bardzo długo trwało zanim dobrnąłem do jednej z pierwszych powieści Stephena Kinga, jaką jest "Miasteczko Salem". Salem to skrócona nazwa miejscowości Jerusalem położonej w stanie Maine, niedaleko Cumberland i Portland.

W tym właśnie bardzo małym i jakże przyjaznym mieście wychowywał się Ben Mears, który po 25 latach wraca w rodzinne strony, jako znany i uznany pisarz. Jego celem, podawanych dla wszystkich, jest powrót do korzeni by napisać nową książkę. Prawdziwy powód jest jednak o wiele inny. Rozliczenie się z przyszłością.

Przyjazd Mears'a zbiega się z czasem z dziwnymi rzeczami w miasteczku. Po pierwsze ktoś kupił stary dom na wzgórzu, którzy wszyscy uważali za nawiedzony. Po drugie ten ktoś ma zamiar otworzyć duży sklep w takiej małej miejscowości, co z początku nikogo nie dziwi. Po trzecie zaczynają ginąć ludzie oraz zwierzęta. Ben wraz z grupą nowo poznanych osób próbuje połączyć fakty, by dowiedzieć, co nie tak jest z tym pięknym, sennym miasteczkiem.

Książka jest...

Przyszedł czas na powtórkę jednej z pierwszych książek Kinga jaką miałam przyjemność przeczytać, dokładniej czwartą.
Pamiętam, że moja współlokatorka z pokoju w internacie była wielką fanką tego autora, a jej ulubioną książką było właśnie "Miasteczko Salem". Zabierałam się więc za "Miasteczko" z dość dużymi nadziejami i oczekiwaniami.

Niestety, przestraszyć mnie nie przestraszyła. Ani za pierwszym razem, ani teraz po latach. Wtedy czytana tylko przy lampce i po nocach potrafiła przyprawić o trochę gęsiej skórki, ale nic poza tym. Koleżanka zapowiadała, że spać po nocach nie będę, ale chyba sen mam mocny, nic takiego mnie nie spotkało.

Sam motyw wampiryzmu raczej nie należy do moich ulubionych, w książce od tych stworów bardziej podobało mi się przedstawienie społeczności małego miasteczka, które kryje swoje trupy w szafie. I nie są to tylko wampirki.
King w wydaniu nietoperzowato-wampirzym nie jest moim faworytem, wolę jednak inne klimaty. Mimo to przeczytałam...

| 2014-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To była moja pierwsza książka Kinga, którą przeczytałam mając ...naście lat. Od tej pory pałam niegasnącym uczuciem uwielbienia dla prozy tego autora. Wtedy bałam się ogromnie, śniły mi się wampiry i strach było w nocy pójść do łazienki. Teraz już się oczywiście nie boję, ale nadal uważam tę książkę za najlepszą w dorobku Kinga. Własny egzemplarz mam zaczytany do granic nieprzyzwoitości i niech to wystarczy za jej ocenę 10/10

Dominka1 | 2014-01-23

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jedna z bardziej przerażających i sugestywnych powieści o wampirach. Nie jestem miłośniczką twórczości Kinga ani też osobą zachwyconą jego warsztatem literackim jednak ta powieść ma w sobie kilka scen i motywów ,które potrafią wzbudzić strach i poczucie zagrożenia , niepokoju.
Mamy opis zwykłego prowincjonalnego miasteczka z jego mieszkańcami,pełnymi różnych problemów,opisanych z wszystkimi wadami i nie zawsze szlachetnymi pobudkami.
Monotonię ich życia przerywa pojawienie się w ich stronach tajemniczego przybysza wynajmującego dom Marsten'ów (w którym przed laty właściciel popełnił samobójstwo) a także powrót do Salem młodego pisarza Bena Mearsa .Mężczyzna chce zmierzyć się z traumą z dzieciństwa związaną z domem Marsten'ów,w którym przed laty przypadkowo widział rzeczy o których do dziś nie zapomniał.Poznaję też dziewczynę-Susan - z którą zaczyna łączyć go uczucie.
Tymczasem w miasteczku zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Klimat grozy i coraz większa bezradność bohaterów wobec...

WampirkaJustynka | 2014-07-23
Przeczytana: 22 lipca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka nawet dobra. Jest to moja pierwsza książka tego autora i być może sięgnę po inne jego dzieła. A co do "Miasteczka Salem to od pierwszej strony trzyma w napięciu. Książka trochę przypominała mi "Drakulę" Brama Stokera. I tu i tam wampir mało występuję (choć w "Drakuli" jest go zdecydowanie więcej). Stary nauczyciel Matt to taki Van Helsing. Najbardziej jednak polubiłam Bena i Marka. Dzieciak jest wręcz za dojrzały jak na swój wiek, ale dzięki temu przeżył. Tak, ta książka jest niesamowita. Co rusz ktoś z miasteczka zostaje zwampirzony albo ginie próbując powstrzymać wampiry. Polecam !!!

Degamisz | 2014-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2014

Kolejna pozycja Kinga, która praktycznie "czyta się sama". Autor genialnie buduje napięcie i akcję - z początku leniwie, niespiesznie, powoli, po czym nagle zaczyna je umiejętnie stopniować. Nie mogłem oderwać się od czytania. Aczkolwiek szczerze mówiąc spodziewałem się,że fabuła będzie dotyczyć czegoś innego - Salem kojarzy mi się raczej z czarownicami, ewentualnie diabłem i satanizmem, więc tu King mnie bardzo zaskoczył. Chociaż chwilami niektóre wątki i zwroty akcji wydały mi się trochę naiwne to i tak zdecydowanie polecam. No i po raz kolejny ogromny szacunek za niezwykle sugestywne opisy :)

Pierwsza książka King'a, po którą sięgnęłam i nie żałuje. Co prawda na początku dziwnie mi się ją czytało, bo jest napisana inaczej niż książki, które dotychczas czytałam, ale podbiła moje serce i wręcz nie potrafiłam się od niej oderwać.
Napięcie budowane powoli, spokojnie, a zaraz potem urwane, by czytelnik czytał dalej z zapartym tchem. Genialne. Mnóstwo momentów grozy, czy wciągającej intrygi, a także wciągające dramaty życia mieszkańców miasteczka Salem.
Książka zdecydowanie warta polecenia.
Gorąco polecam!

Northman | 2014-04-28
Przeczytana: 10 maja 2000

Moja pierwsza przeczytana powieść Kinga i chyba najbardziej przerażający horror o wampirach z jakim miałem do czynienia. Najlepszym opisem "Miasteczka Salem" jest zdanie umieszczone na okładce pierwszego polskiego wydania: "Ta książka nie wywołuje strachu, ona wywołuje przerażenie". Jest tu wszystko co u Kinga najlepsze: rosnące napięcie, coraz bardziej niepokojący rozwój akcji, dreszczyk przy przewracaniu każdej kolejnej strony. Jeśli ktoś lubi się bać, zakocha się w tej książce od razu.

Tytułowe Salem to skrót od Jerusalem's Lot, fikcyjnego miasteczka leżącego niedaleko Portland w stanie Maine. Salem stanie się pierwowzorem dla pojawiających się później wielokrotnie w twórczości Kinga miasteczek Derry i Castle Rock. Jego nazwa wbrew pozorom nie pochodzi od Jerozolimy, a świni o imieniu "Jerusalem", którą posiadał jeden z pierwszych mieszkańców. Nad Salem niczym cień dominuje posiadłość Marstenów, ponura dom na wzgórzu, którego właściciel, Hubie Marsten, przed laty zastrzelił swoją żonę, po czym powiesił się w jednym z pokojów. Rezydencja pozostała niezamieszkana, stając się straszakiem dla kolejnych pokoleń dzieciaków spragnionych wrażeń. Jednym z nich był mały Ben Mears, podjudzony przez rówieśników do zajrzenia do środka. To, co ujrzał w pokoju, gdzie wyzionął ducha Hubie Marsten, prześladować go będzie w koszmarach przez resztę życia. Już jako dorosły mężczyzna Ben, który stał się w miarę popularnym pisarzem, powraca do Salem, aby w spokoju napisać nową książkę...

Dodi | 2014-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2014

Książka ta budziła moje zainteresowanie już od jakiegoś czasu. Okładka zdecydowanie przyciąga wzrok i kusi do zapoznania się z treścią.
,,Miasteczko Salem” to nie tylko pierwsza powieść Stephena Kinga, którą przeczytałam, ale również mój debiut w kategorii książkowych horrorów.
Powieść zdecydowanie budzi grozę, a czytanie jej w odpowiednich warunkach (ja czytałam ją jadąc pociągiem, kiedy na dworze było całkowicie ciemno) oczywiście potęguje strach. Osobiście lubię się bać, więc niezaprzeczalnie spełniła moje oczekiwania.
W moim przypadku ten typ literatury nie należy do takich, które mogłabym czytać nałogowo. Po skończeniu książki czułam się nieco dziwnie. Jednak mimo, iż preferuję inne gatunki, dobry horror od czasu do czasu jest jak najbardziej wskazany.
Twórczość Kinga ma w sobie coś niezwykłego. Coś, co wzbudza zachwyt i przerażenie jednocześnie. Z pewnością sięgnę po jego kolejne książki, ale póki co muszę się trochę otrząsnąć z mrocznego nastroju Salem ;)

zobacz kolejne z 21924
10 najstraszniejszych książek na Halloween

Według dawnych wierzeń, wywodzących się z tradycji celtyckich, w wigilię Wszystkich Świętych zmarli pod postacią duchów nawiedzają świat żywych. 31 października to świetna okazja, żeby sięgnąć po coś tematycznie wpasowującego się w elektryzującą aurę zachodnich tradycji.

Jeśli czekasz na „Z archiwum X”

Wiele już napisano na temat nowej serii popularnego niegdyś serialu „Z archiwum X”. Część fanów jest zachwycona, część podchodzi do tego pomysłu z obawą, inni wręcz twierdzą, że to co najmniej chybiony pomysł. Jeśli lubicie paranormalne klimaty, to sprawdźcie autorów i tytuły, które może warto z tej okazji sobie przypomnieć.