Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania

Okładka książki Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania Izabela Jąderek
Okładka książki Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania
Izabela Jąderek Wydawnictwo: Słowne (dawniej Burda Media Polska) popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Słowne (dawniej Burda Media Polska)
2022-03-23
2022-03-23

Okładka książki Transpłciowość a opieka zdrowotna w Polsce - raport z badań Wiktor Dynarski, Izabela Jąderek
Transpłciowość... Wiktor Dynarski, Iz...

Okładka książki Układ Słoneczny. Nasze miejsce w kosmosie Jon Chad, Rosemary Mosco
Układ Słoneczn... Jon Chad, Rosemary ...
Okładka książki Ronaldinho. Czarodziej piłki nożnej Jacek Sarzało, Yvette Żółtowska-Darska
Ronaldinho. Cz... Jacek Sarzało, Yvet...
Okładka książki Opowieści o tym, jak uratować planetę Anna Casals, Paolo Ferri
Opowieści o ty... Anna Casals, Paolo ...
Okładka książki Zapachy, czyli dlaczego wszystko pachnie Agnieszka Sozańska, Monika Utnik
Zapachy, czyli... Agnieszka Sozańska,...

Czy pamiętacie swoją pierwszą miesiączkę? Co wtedy czułyście?
Okres dojrzewania to fascynujący, ale i niezwykle trudny czas w życiu każdego młodego człowieka. Zmienia się nie tylko całe ciało, ale i sposób postrzegania świata. Hormony szaleją, a w głowie nastolatka pojawia się masa pytań, na które usilnie stara się znaleźć odpowiedź. Gdzie ich szukać? A chociażby w tej oto niepozornej książce wydanej nakładem @wydawnictwo_zwierciadlo .
Książka dr Izabeli Jąderek to wartościowy poradnik, w którym autorka zachęca do poznania swojego ciała, przyjrzenia się mu dokładnie z każdej możliwej strony. Nasze ciała są piękne, a ich widok absolutnie nie powinien nas zawstydzać. Dziś już wiemy, że zarówno wargi sromowe, jak i błona dziewicza znacząco się różnią u każdej młodej kobiety. Nie jest również regułą, że podczas stosunku błona pęka i silnie krwawi. Może się to bowiem zdarzyć także podczas większego wysiłku fizycznego i pozostać niezauważonym. Część kobiet może również wcale nie posiadać takiej błony i nie jest to nic nieprawidłowego. Po prostu każda z nas jest inna a przez to wyjątkowa, a pojęcie tzw. błony dziewiczej powinno przejść już do lamusa. To bardzo ciekawe i przyznam, że słyszałam już o tym, ale nie byłam pewna, czy aby na pewno tak jest. A, jako że autorka książki jest dyplomowanym lekarzem i psychoterapeutą, posiadającym wieloletnie doświadczenie w swojej pracy to warto zaufać jej radom.
Książka okraszona jest ciekawą grafiką, każdy rozdział kończy się pytaniami podsumowującymi zdobytą wiedzę i słowniczkiem trudniejszych wyrazów. Nie jest dedykowana jednej konkretnej płci, z powodzeniem mogą ją czytać zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Powiem wam moi drodzy, że bardzo podobało mi się jedno zdanie w tej książce, a mianowicie, że „jeśli w przyszłości będziesz chciała urodzić dziecko…”, a nie gdy je urodzisz. Przecież wiadomo, że nie każda kobieta marzy o byciu matką, a naszemu istnieniu przyświecają bowiem ambitniejsze cele, niżeli tylko urodzenie dziecka. Chcemy kształcić się, zwiedzać świat i spełniać swoje marzenia. Absolutnie mamy do tego prawo i powinniśmy to robić, a dzieci możemy mieć lub nie mieć – przymusu nie ma.
Zauważyłam, że książka ta bardzo przypomina mi broszurę, jaką ja dawno temu jako 10-11 dziecko otrzymałam w szkole w ramach zajęć edukacyjnych. To, co ją różni to przełamanie wielu funkcjonujących dawniej stereotypów. Bi, homo czy trans seksualność dziś nie wydają się już tematami tabu, dlatego autorka sporo uwagi poświęca tu tym tematom. Mówi o seksie i nie ogranicza się jedynie do seksu tradycyjnego, ale wspomina też na równi o miłości homoseksualnej czy miłości osób niepełnosprawnych. Jako jedną z form antykoncepcji wymienia ona pigułkę dzień po a co ciekawe nie wspomina za wiele o tzw. kalendarzyku małżeńskim. Pamiętam, że w mojej pierwszej broszurze ta metoda była wymieniana na równi z innymi i szeroko opisana. Kolejnymi tematami tabu są in vitro czy aborcja. Ostatni z rozdziałów autorka poświęca problemom pornografii, hejtu, ciąży i relacjom rówieśniczym. Książka nie jest obszerna, ale wydaje mi się, że jest bogata w wiedzę i dla młodego dorastającego człowieka będzie cenną lekcją. Polecam.
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki

Czy pamiętacie swoją pierwszą miesiączkę? Co wtedy czułyście?

Mając dwójkę dzieci na pokładzie z przyjemnością zabrałam się za czytanie książki Izabeli Jąderek pod tytułem "Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania" od wydawnictwa Słowne. Kwestie dotycząca naszego ciała czy seksualności to zawsze były tematy tabu. A przecież ciało to nasza świątynia i musimy o nim wiedzieć jak najwięcej. Ta książka w rewelacyjny sposób pokazuje nastolatkom to o co boją się zapytać a czego są ciekawi. Opisuje hak zbudowane są narządy płciowe damskie i męskie. Jak dojrzewają dziewczynki a jak chłopcy, co się zmienia w nas w trakcie etapu dojrzewania. Poruszony jest tutaj również temat osób transpłciowych, pierwszego seksu oraz tego skąd się biorą dzieci. Autorka opisuje również dostępne metody antykoncepcyjne a także choroby, które przenoszone są drogą płciową. Każdy rozdział kończy się pytaniem, na które odpowiadają dzieci utrwalając sobie zdobytą wiedzę. Cieszę się, że jest taka książka bo to wartościowa, treściwa, mądra i bardzo potrzebna pozycja. Nie każde dziecko jest na tyle śmiałe by zadawać takie pytania rodzicom, ale jeśli ich nakierujemy właśnie za pomocą takiej książki będzie nam wspólnie łatwiej rozmawiać. Polecam

Ciało jest z nami przez całe życie, jest częścią nas. Ciało to nasze najbardziej osobiste doznania, nasza intymność i przyjemność. Żeby lubić swoje ciało trzeba je poznać. Nasze ciała mogą się różnić i to jest w porządku. Dojrzewanie nie zawsze przebiega według schematu, inaczej dojrzewają dziewczęta a inaczej chłopcy. Miesiączka, okres, menstruacja, wzwód, polucje, plemniki, mutacja - nie ma tutaj tematów tabu. Dojrzewanie biologiczne to nie wszystko, to również dojrzewanie emocjonalne, kiedy uczucia i nastroje szybko się zmieniają.

Jak są zbudowane narządy płciowe i jak wyglądają? Co się zmieni w czasie dojrzewania? Jak dojrzewają dziewczęta a jak dojrzewają chłopcy? Czy trzeba golić włosy z ciała? Jak zrozumieć siebie i innych? Jak kształtować tożsamość i relacje? Kto mi się podoba? Kim są osoby transpłciowe? Jak przychodzi pierwsza miłość i czym ona jest? Pierwsze kontakty seksualne - jak to robić z głową? Skąd się biorą dzieci? Jak dbać o swoje ciało? Jak zachować bezpieczeństwo w internecie?

Wielu rodziców nie potrafi rozmawiać z dziećmi o ich seksualności, dlatego często zaczynają szukać informacji w internecie, gdzie informacje są często błędne. Osamotniona i zdezorientowane dzieci nie wiedzą co się dzieje z ich emocjami, ciałem i tożsamością. "Zmieniam się" to książka, której bardzo żałuję, że nie przeczytałam gdy sama byłam w wieku dorastania. Omówiono w niej wszystkie ważne kwestie dotyczące ciała, dojrzewania i rozwoju charakterystyczne dla młodzieży w wieku dorastania. Zobaczymy co zmienia się w czasie dojrzewania u dziewcząt i chłopców. Przytoczono wszystkie wątki, które składają się na dojrzewanie, antykoncepcję, choroby przenoszone drogą płciową, ciążę, poród a także dużo, dużo więcej rzetelnej wiedzy.

"Zmieniam się" to encyklopedia dojrzewania. W sposób rzetelny, wyczerpujący, otwarty i skierowany bezpośrednio do dzieci przekazano niezmierzoną ilość wiedzy i ważnych informacji. To kompendium wiadomości dotyczących budowy anatomicznej, fizjologii dojrzewania, poszukiwania i rozwoju tożsamości seksualnej i płciowej, asertywności i relacji społecznych oraz bezpieczeństwa w sieci. Po każdym rozdziale dzieci utrwalają swoją wiedzę odpowiadając na zadane pytania, mają okazję zastanowić się nad wieloma zaproponowanymi kwestiami do przemyśleń a w słowniczku znajdą najważniejsze pojęcia, które dotyczą konkretnego tematu. Ta książka jest ogromnie wartościowa, mądra i potrzebna! Serdecznie polecam!

Dlaczego takich książek nie było na rynku, kiedy ja dorastałam? Kto z Was ma podobną traumę w związku z brakiem informacji na temat dojrzewania i zmian zachodzących w ciele nastolatka? W mojej szkolnej bibliotece była JEDNA pozycja o seksualności, ale do tej pory pamiętam nierzetelne ilustracje, które komentowało się szeptem, przekazując sobie tę książkę pod ławką🤦.

W moim otoczeniu tematy takie jak budowa narządów płciowych, stosunki seksualne, higiena intymna czy kształtowanie dojrzałości psychicznej, były tematami tabu. Do wszystkich wniosków musiałam dochodzić sama, bazując na swojej wrodzonej dociekliwości, ale bardzo chciałabym zaoszczędzić moim dzieciom, tak kosztownego emocjonalnie, procesu budowania własnej tożsamości. 20 lat temu nikt nie rozmawiał o stawianiu granic, relacjach. Człowiek uczył się na własnych błędach, których dziś, głęboko w to wierzę, będzie można unikać, właśnie dzięki takim książkom!👏

„Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania” to bardzo uporządkowany przewodnik po kluczowych elementach tego procesu, który ma na celu przekazać nastolatkom uczciwe podejście do psychoseksuologii. Minimalizm w ilustracjach, w mojej ocenie, jest bardzo przejrzystym elementem, który ułatwia zrozumienie przekazu.

Jestem mamą trójki dzieci, kobietą po kilku, mniej lub bardziej udanych, relacjach, wydawać by się mogło, że niewiele informacji jest w stanie mnie zaskoczyć. A jednak przeczytałam tę książkę z dużym zainteresowaniem, ba!, zrobiłam z niej notatki, aby przygotować się na trudne pytania, które pewnie pojawią się szybciej, niż się tego spodziewam.

Mam nadzieję, że wiedza zebrana w tej książce, jak również moja otwartość, pozwolą mi w niedalekiej przyszłości na budowanie takich relacji z moimi dziećmi, które nie będą powielały krzywdzących stereotypów, umożliwią łagodne wejście w ten, mimo wszystko, trudny okres. I jestem przekonana, że ta książka powinna się znaleźć w szkolnych bibliotekach. W wielu egzemplarzach.

W moim...

"Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania." to książka dla współczesnych nastolatków edukatorki seksualnej, Izy Jąderek.
Okres dojrzewania to burzliwy czas w życiu każdego młodego człowieka. Szczególnie ważny, ponieważ kształtuje nie tylko postrzeganie siebie, ale również stosunek do swojego ciała, emocjonalność i ekspresję uczuć. Zaważy na relacjach w całym późniejszym życiu.
Dorośli często nie wiedzą jak rozmawiać z dziećmi o ich seksualności. Szkoła niestety też zawodzi w poruszaniu tego tematu z nastolatkami. To sprawia, że oni sami nie wiedzą co się z nimi dzieje.
Poszukując informacji dotyczących seksualności w sieci mogą natrafić na treści wypaczające seksualną bliskość. To z kolei może stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju i bezpieczeństwa.
"Zmieniam się." to kompendium wiadomości dotyczących budowy anatomicznej, fizjologii dojrzewania, poszukiwania i rozwoju tożsamości seksualnej i płciowej. Również asertywności i relacji społecznych oraz bezpieczeństwa w sieci. Książka jest źródłem edukacji seksualnej dla nastolatków. Dorosłym pomoże rozmawiać z dziećmi na te ważne, ale trudne dla nich tematy. Napisana przystępnym językiem. GORĄCO POLECAM!

Książka ta odpowie na większość pytań,które zadają sobie osoby nastoletnie,a które wstydzą się kogokolwiek zapytać.

Dowiemy się z niej jak zmienia się ciało podczas dojrzewania,jak wyrażać swoje uczucia i potrzeby,co się dzieje podczas pierwszej miłości,jak dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci oraz wiele innych ciekawych i bardzo przydatnych informacji.

Autorka w sposób rzetelny i przystępny przekazuje wiedzę dzieciom,które nie mogą ich uzyskać w inny sposób.
Książka ta może pomóc również dorosłym w rozmowie z dzieckiem na temat jego dojrzewania.
Oprócz bogatej treści są też ilustracje oraz miejsce na notatki.

Książka jest bardzo ciekawa,a co najważniejsze zawiera wiele ważnych informacji, które zaciekawią zarówno dojrzewające dzieci jak i ich rodziców. Polecam

Autorka w sposób...

Wiecie, co jest normalne? To, że świat jest różnorodny, nie musimy być tacy sami. Ludzie chcą ze sobą być, bo się kochają - chęć tworzenia związku z inną osobą jest normalna. Heteronorma szkodzi wielu osobom, na dodatek to, że ktoś jest dziewczynką, lub chłopcem, nie powinno oznaczać, że ma mieć narzucony styl. Normą jest dbanie o to, by ludzie czuli się dobrze, by byli akceptowani i szczęśliwi, a nie wchodzenie z butami w cudze życie. Osoby homoseksualne i biseksualne żyły w różnych epokach (Iwaszkiewicz, Szymanowski, Konopnicka, Wilde, Andersen). To ważne, żeby wszyscy byli równi i mieli takie same prawa.
Jeśli moja Zocha nie będzie identyfikowała się z płcią genitalną, to nie ma to dla mnie znaczenia, jestem jej mamą i będę ją wspierać, bo szanuję indywidualne poczucie płci psychicznej i chcę, by była szczęśliwa i bezpieczna.

Dzisiaj jest tęczowy piątek, a ja przychodzę do Was z książką, którą trzymałam na specjalną okazję. Jest to pogodny, wspierający, mądry poradnik, który jest najlepszym podręcznikiem do edukacji seksualnej — zarówno dla najmłodszych, jak i starszych ludzi - „Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania" Izy Jąderek (Iza Jąderek) - to złota księga wsparcia (brawo Wydawnictwo Słowne Młode). To kompendium wiedzy ze wspaniałymi grafikami Zosi Dzierżawskiej zawiera wiele ważnych tematów dotyczących ciała, naszej cielesności, przez dojrzewania i opis zmian, przez jakie przechodzimy, tożsamość: płciową i seksualną, emocje, pierwsze miłości, opis bezpiecznego segzu (jak to robić z głową),ciążę, poród, rodzicielstwo, zdrowie, higienę i pornografię.
Sprawcie sobie i znajomym w prezencie. Jest to dobro, które trzeba dawać innym.

Świetna ksiązka dla osób wchodzących w okres dojrzewania.

Świetna ksiązka dla osób wchodzących w okres dojrzewania.

𖦹 Lubię sięgać po książki, z których mogę się czegoś dowiedzieć i ta właśnie taką jest. Co prawda skierowana jest do młodszych czytelników (10+) - więc nowej wiedzy nie zdobyłam - ale uważam, że osoby młodsze mogą z niej wynieść dużo przydatnych informacji.

𖦹 Plusem jest to, że poza skupianiem się czysto na edukacji seksualnej, zmianach w czasie dojrzewania, pierwszych miłościach i tożsamościach/orientacjach płciowych, mamy tu też wyjaśnione np. jak być bezpiecznym w internecie czy jak dbać o higienę osobistą.

𖦹 Po każdym rozdziale jest krótkie podsumowanie, pytania dotyczące przeczytanego rozdziału i mini-słownik z wyjaśnieniem słów z danego rozdziału.

𖦹 W przyswojeniu informacji pomagają też ilustracje, których jest całkiem sporo.

• Dla dzieci
  • Literatura młodzieżowa
  • Brak?
  • Przeczytam 52 książki w 2024 roku
  • Nr 1
  • Znaleźć

Dodaj cytat z książki Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania