Kawiarnia Pod Pełnym Księżycem

2024-03-13
2024-03-13
9788383195414
Barbara Słomka

Japonia to kraj bardzo, bardzo różny od naszego. Tamtejsza kultura może się wydawać wręcz dziwna, śmieszna, niezrozumiała pod wieloma względami. Ta książeczka nie jest wielkim dziełem, ale jej przekaz jest bardzo ważny, choć prosty. Można przeczytać ją w jeden wieczór, przy herbatce, z kotem lub psem u boku i trochę podumać nad tym, co w życiu ważne.

Może książka nie wciągnęła mnie tak bardzo, jak inne pozycje azjatyckiej literatury pięknej, z którymi zapoznałam się ostatnio, ale ogólny odbiór był bardzo przyjemna. Książka, lekka, smaczna, ciepła. W sam raz na poprawę humoru.

Książka Mai Mochizuki jest moim debiutem w literaturze japońskiej. I to bardzo udanym!

Wierzycie w horoskopy? Ja nie jestem zodiakarą, ani totalnie nie znam się na astrologii. Po przeczytaniu tej magicznej historii pierwsze, co miałam ochotę zrobić, to zgłębić tę tematykę i stworzyć swój osobisty kosmogram! ♌️

„Kawiarnia pod Pełnym Księżycem” to miejsce inne niż wszystkie. Nie posiada stałego adresu i pojawia się dosłownie znikąd. Tak szybko, jak się pojawia, może równie szybko zniknąć. Oryginalności dodaje jej również fakt, że jest dostępna dla wybranych osób, a kelnerami są tutaj kocie postacie. Fascynujące, prawda? Ale to nie wszystko! Kiedy już pojawia się lokal na czterech kółkach, bohaterzy rozsiadają się wygodnie w krzesełkach. Chcąc złożyć zamówienie dowiadują się, że to koci pracownicy dobierają dla każdego klienta indywidualnie przekąski i napoje. Na tym jednak nie kończy się autentyczność kawiarenki. Koci kelnerzy stają się terapeutami dla poznanych bohaterów. Posiadają niespotykaną umiejętność czytania z gwiazd, tym samym rozumieją horoskopy urodzeniowe, które mają bezpośredni wpływ na życie bohaterów. Serwując unikatowe desery i nietuzinkowe napoje, pomagają bohaterom zrozumieć pewne sprawy oraz zachęcają do osobistej refleksji nad życiem.

Dosłownie przepadłam! Niezwykle ciepłe i dające nadzieję historie na pozór niezwiązanych ze sobą bohaterów, które ostatecznie idealnie łączą się w całość. Jeśli dysponujecie wolnym wieczorem to z pewnością ta pozycja jest w stanie Wam go umilić.

„Kawiarnia pod Pełnym Księżycem” to miejsce inne niż...

Niestety nie uważam, że to pozycja dla mnie. Spodziewałam się historii podobnej do "
Kamogawa. Tropiciele smaków", jednakże jest to coś całkowicie innego. Na pierwszym miejscu w tej książce nie jest jedzenie ani nawet historie tych wszystkich bohaterów tylko astrologia. Ja osobiście astrologią całkowicie się nie interesuję, przez co wszystkie opisy o tej tematyce były dla mnie bełkotem, męczyły i nudziły mnie. Na pewno ta pozycja znajdzie swoich zwolenników, jednak ja całkowicie nie jestem jednym z nich.

Totalnie nie spodziewałam się takiego wydźwięku tej historii. Dla mnie było to świetne wprowadzenie astrologii zachodniej, z którą nie miałam wcześniej doczynienia, a ta książka mnie bardzo zachęciła, aby zagłębić się dalej w ten temat. Historia może i była fajna, ale do mnie często nie trafiają te krótsze formy, bo nie możemy się bardziej poznać z bohaterami. Pomysł na fabułę był świetny i moim zdaniem został dobrze wykorzystany. Książka jest też napisana tak, aby kiedyś można było stworzyć niezobowiązującą kontynuację lub coś dziejące się w tym świecie. Największą zaletą tej historii jednak jest ta astrologia oraz poruszane kwestia rzekła bym, że manifestacyjne. Kiedyś zagłębiałam się bardziej w to i pracownicy kawiarni dają właśnie takie porady, które każą pomyśleć bohaterom trochę inaczej. Mam wrażenie, że o samej kawiarni było tu mało, spodziewałam się fabuły bardziej z nią związaną, ale jak się okazało to służyło tylko za tło. Jednak sam fakt, że prowadzą ją koty bardzo mnie urzekła, bo jestem wielką fanką tych zwierząt.

Myślę, że wiele osób może być w momentach życia, w których są ci bohaterowie  i będą mogli wynieść z lektury ważne porady  i przy tym dobrze się bawić. 🌕

Jak to się stało, że „Kawiarnia Pod Pełnym Księżycem” zawitała w moje skromne progi? Otóż tytuł, i fabuła trochę też, bardzo mocno skojarzyły mi się z mnichem Taio Kaneta, który po najsilniejszym trzęsieniu ziemi, jakie wystąpiło u wybrzeży Japonii, wyruszył ze swoją mobilna kawiarenką Cafe de Monk, aby przy świeżo zaparzonej kawie wysłuchać każdego, kto tylko miał ochotę podzielić się z nim swoją traumą, uwalniając przy tym emocje, które po tej wielkiej tragedii dosłownie zmroziły życia tych, którzy przeżyli. Dodatkowo zachęciły mnie koty, które podobnie jak czekolada, zawsze sprawiają, że jestem na TAK. TAK, chciałam poznać tę historię i TAK bardzo mnie zawiodła jej jakość... że nagrałam o tym story, kto był, ten wie.

Czytałam fragment, gdzie bezsensowność sformułowanych zdań zabiła jakąś część moich szarych komórek. Powiedzieć, że to grafomaństwo, to jakby nic nie powiedzieć. Jestem autentycznie przerażona falą azjatyckich powieścideł, jaka zalewa rynek wydawniczy, bo to nie ma nic wspólnego ani z literaturą, przy której się odpoczywa, ani w ogóle z literaturą, a już tym bardziej japońską, czy koreańską. Te na kolanie napisane twory literaturopodobne bardziej szkodzą, niż rozwijają wrażliwość czytelnika, stopniowo zaniżając próg, przy którym akceptowalność gniotów staje się czymś naturalnym i bezproblemowym. Piszę to z głębokim smutkiem, bo literatura jako ostatnia powinna przyczyniać się do ogłupiania ludzi, tymczasem fala nabiera rozpędu...

IG @angelkubrick

26/52/2024 ig: @Liber.tinea

Mai Mochizuki zafascynowana zachodnimi naukami o astrologii postanowiła oprzeć o nie swoją książkę. “Kawiarnia pod Pełnym księżycem” to połączenie magii, astrologii i… kotów!

“Kawiarnia pod Pełnym Księżycem” to miejsce, które może pojawić się dosłownie wszędzie, by za moment znów zniknąć. Nie wiadomo, czy jej istnienie to prawda, czy tylko sen. W tym przybytku na czterech kołach kelnerami są koty, a klienci nie składają zamówień w oparciu o menu. Tam serwuje się to, czego odwiedzający najbardziej potrzebuje w krytycznym momencie swojego życia. Magiczne zwierzęta spoglądając w gwiazdy pomagają zrozumieć pewne sprawy i naprostować z pozoru nierozwiązywalne problemy życiowe.

Otulająca opowieść na pokrzepienie

Gdybym miała porównać tę opowieść do jakiegoś przedmiotu użytku codziennego, to z pewnością byłby to koc. Taki puchaty, zachęcający do tego aby się nim otulić, zatopić w jego miękkości i kontemplować spokój jaki dają kojące chwile. Zwłaszcza, jeśli można się wygodnie ułożyć z kudłatym kotem u boku. “Kawiarnia pod Pełnym Księżycem” to nie tylko ciekawa historia. To również piękne wydanie. Wzrok przyciąga zarówno okładka, jak i wnętrze. Numeracja stron na każdej z nich jest opatrzona graficznym wizerunkiem kota. Dodatkowo mamy też kolorową wkładkę z obrazkami poszczególnych dań i napojów serwowanych w tej niezwykłej kawiarni.

Gwiazdy wpływają na życie każdej istoty

Powieść Mai Mochizuki przedstawia współczesną esencję Japonii. “Kawiarnia pod Pełnym Księżycem” jest bardzo filozoficzna i mocno nawiązująca do astrologii. Próbuje wytłumaczyć zachodzące w świecie zmiany, pomaga się do nich dostosować. Między innymi zaznacza jakie aktualnie można zauważyć różnice pokoleniowe, albo jaki wpływ ma przeszłość na naszą przyszłość. Historia została napisana przyjemnym słownictwem, jednak gdy wkraczamy na naukowy grunt wspomnianej wcześniej astrologii, bywa też i zagmatwane. Całość składa się z kilku powiązanych ze sobą historii dotyczących różnych bohaterów. Głównym łącznikiem jest to, że każdy z nich odwiedza magiczne stoliki tytułowej kawiarni.

Książka dla fanów literatury azjatyckiej

Przygoda z tą książką dla jednych będzie udana, przez drugich może być nierozumiana. Sama jestem gdzieś pośrodku. Tam, gdzie dominowały wątki fabularne odnajdywałam się wyśmienicie. Niestety elementy dotyczące astrologii jak dla mnie zbyt mocno wchodziły w sferę ezoteryki i nie potrzebowałam aż tylu zawiłych wytłumaczeń. Cieszę się, że miałam okazję zapoznać się z tą pozycją. Szanuję również odczuwalne różnice pojawiające się w mentalności azjatyckich pisarzy w stosunku do tych z zachodu. “Kawiarnia pod Pełnym Księżycem” to dobra książka, ale dedykowałabym ją fanom dalekowschodniej literatury.

26/52/2024 ig: @Liber.tinea

RECENZJA 📚
TYTUŁ: Kawiarnia pod Pełnym Księżycem
AUTORKA: Mai Mochizuki
WYDAWNICTWO: @wydawnictwo_wab
LICZBA STRON: 192
DATA PREMIERY: 13.03.2024 r.
OCENA: ⭐️⭐️⭐️,5/5

Wyobraźcie sobie miejsce, które nie ma stałego położenia-pojawia się jedynie podczas pełni, a kelnerami są koty. Taka jest właśnie Kawiarnia pod Pełnym Księżycem.

Fabuła nie jest skomplikowana i zawiera w sobie parę mądrości życiowych, a w dodatku wplata wątki astrologiczne co sprawia, że książka ma w sobie realizm magiczny.

Koty prowadzą rozmowy z gośćmi a podawane przez nich kawy są dobierane indywidualnie.

Przyznam, że zabrakło mi w tej książce czegoś więcej, zgłębienia pewnych wątków i rozwinięcia ich. Niemniej była to przyjemna lektura.

Lubicie książki z motywem kotów i kawy? Macie coś do polecenia?

#kawiarniapodpełnymksiężycem #kawa #koty #wydawnictwowab #literaturaazjatycka #realizmmagiczny #astrologia

RECENZJA 📚
TYTUŁ: Kawiarnia pod Pełnym Księżycem
AUTORKA: Mai Mochizuki
WYDAWNICTWO: @wydawnictwo_wab
LICZBA STRON: 192
DATA PREMIERY: 13.03.2024 r.
OCENA: ⭐️⭐️⭐️,5/5

Fabuła nie jest skomplikowana i zawiera w...

Baśń z kotami w tle. Puenta książki: żyj w zgodzie ze sobą i wybieraj mądrze.

Baśń z kotami w tle. Puenta książki: żyj w zgodzie ze sobą i wybieraj mądrze.

Przyjemna, ciepła historyjka - typowy, kojący japoński "comfort read". Podobało mi się zazębienie wątków no i przede wszystkim sam pomysł, wokół którego historia narosła - kotów-astrologów prowadzących kawiarnię! Magia tej baśni dla dorosłych to też dobry warsztat pisarski - czasem podczas czytania po prostu oglądamy w głowie miłe anime. Plus również za świetne tłumaczenie i dopracowane wydanie!

• Literatura piękna
  • Azjatyckie