Raffles

Wydawnictwo: Czytelnik
The Amateur Cracksman
83-07-01345-3
piotrex

Z okładki: Pisarz angielski Ernest William Hornung (1866-1921) był autorem wielu powieści cenionych zwłaszcza za walory stylu, ale dziś pamiętany jest prawie wyłącznie jako twórca serii opowiadań o Rafflesie, dżentelmenie-włamywaczu. Pierwsze z nich, opublikowane w roku 1899, autor zadedykował swojemu szwagrowi, Arthurowi Conanowi Doyle'owi. W tym samym czasie podobną postać, Arsena Lupina,...

Z okładki:
Pisarz angielski Ernest William Hornung (1866-1921) był autorem wielu powieści cenionych zwłaszcza za walory stylu, ale dziś pamiętany jest prawie wyłącznie jako twórca serii opowiadań o Rafflesie, dżentelmenie-włamywaczu. Pierwsze z nich, opublikowane w roku 1899, autor zadedykował swojemu szwagrowi, Arthurowi Conanowi Doyle'owi. W tym samym czasie podobną postać, Arsena Lupina, stworzył we Francji M. Leblanc, co dało powód do posądzenia o plagiat.

Fakt uczynienia bohaterem nie policjanta, lecz przestępcy, który w dodatku budzi sympatię czytelnika, stanowił w owym czasie pewien szok i Hornung rehabilitował niejako Rafflesa bohaterską śmiercią na wojnie burskiej. Raffles obok Sherlocka Holmesa i Arsena Lupina stał się jedną z klasycznych postaci wczesnego kryminału.

ArekLem | 2016-08-04
Marcin | 2016-02-29