Morderstwo w Wrides Park

Okładka książki Morderstwo w Wrides Park Joseph Smith Fletcher
Okładka książki Morderstwo w Wrides Park
Joseph Smith Fletcher Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie kryminał, sensacja, thriller
Murder at Wrides Park
Wydawnictwo Poznańskie
1990-01-01
1990-01-01
Jan Stanisław Zaus
śledztwo literatura angielska - 20 w. Londyn

Czy zwykły obywatel z pomocą prywatnego detektywa może podważyć alibi podejrzanego i odnaleźć prawdziwego mordercę z lasu?
Ronald Camberwell znajduje dobrze płatną pracę na stanowisku sekretarza w wiejskiej posiadłości bogatego pana Nicholasa. Pod jego nieobecność do rezydencji przybywa tajemniczy Dengo, który uzurpuje sobie prawo do zarządzania jego majątkiem. Niedługo potem właściciel posiadłości zostaje oskarżony o jego zabójstwo... Czy coś wspólnego z tą zbrodnią ma szantaż, któremu poddany był Nicholas?
,Morderstwo z Wrides Park" to trzymający w napięciu kryminał z zaskakującym przebiegiem wydarzeń. Będzie idealną lekturą dla miłośników angielskiego suspensu.
#kryminal
#MorderstwozWridesPark
#legimi
#czytambezlimitu
#czytamzlegimi
#lubimyczytac
#angielskikryminal
#zabojstwo

Klasyczny angielski kryminał, pisany według stary zasad. Trzyma w napięciu od początku do końca. Coś w stylu Agathy Christie.

Ronald Camberwell zostaje zatrudniony na stanowisku sekretarza przez Christophera Nicholasa w jego posiadłości Wrides Park. Dni mijają Ronaldowi bardzo spokojnie ale niestety wiejska sielanka zostaje przerwana pojawieniem się mężczyzny nazwiskiem Dengo, który zachowuje się bardzo wulgarnie oraz bezczelnie. Camberwell jest pewien, że pan Nicholas da mu ostrą odprawę, ale ku jego zdziwieniu mężczyzna jest przestraszony i całkowicie ulega nieciekawemu przybyszowi. Pan Nicholas wychodzi z tajemniczym Dengo i wraca późno w nocy wyraźnie roztrzęsiony. Jakiś czas później zwłoki Dengo zostają odnalezione w parku i podejrzenie od razu pada na pana Nicholasa. Sekretarz jest pewien co do niewinności pana Nicholasa i wraz z byłym detektywem Scotland Yardu rozpoczyna prywatne śledztwo. Nie wie jednak na jak głęboko ukrytą tajemnice trafi i okaże się, ze tak naprawdę w ogóle nie zna swojego pracodawcy. Klasyczny kryminał dla fanów Agathy Christie, pełen zagadek, zwrotów akcji i fałszywych tropów. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej serdecznie zapraszam: http://www.kryminalgrozatajemnica.com.pl/2022/06/ksiazka-na-weekend-klasyka-kryminau.html

Jak ja tęskniłam za klasycznym kryminałem. Bez skandynawskich udziwnień czy polskich popłuczyn. Poprawny, trochę flegmatyczny, pisany nienagannym językiem pozbawionym emocji.
Tęskniłam też za niespiesznym trybem życia brytyjskich arystokratów początku XX wieku, wszystko to przez miłość do altmanowskiego "Gosford Parku". Nieuleczalne uczucie.
W każdym razie na początek przybliżam szczegóły ze zwykłego, szarego dnia sir Nicholasa:
- konna przejażdżka z siostrzenicą
- czas w bibliotece lub ogrodzie aż do lunchu
- po lunchu drzemka do 15:00
- przejażdżka samochodem
- herbata o 17:00
- obiad po uprzednim przebraniu się
- od 21:00 wist z siostrzenicą, asystentem Camberwellem i kamerdynerem.
Takie życie.
Jednak pewnego dnia, cały ten przyjemny kierat ulega zakłóceniu.
Arystokratę odwiedza marynarz niepewnej prowieniencji. Sa widziani w okolicy przez wielu świadków, po jakimś czasie dziwny gość zostaje znaleziony martwy.
Wszystkie znaki wskazują na winę sir Nicholasa. On sam milczy jak zaklęty i wcale nie chce pomóc w rozwikłaniu zagadki.
W sprawę angażuje się Camberwell oraz prywatny detektyw zaangażowany przez prawnika sir Nicholasa.
Wspólnymi siłami, trochę po amatorsku, trochę dzięki szczęściu obaj odkrywają coraz to nowe fakty, które stopniowo rozświetlają prawdę o tajemniczym marynarzu.
Solidny, klasyczny kryminał.
Raz na jakiś czas dobrze odświeżyć sobie takie podejście do tematu.

W każdym razie na początek...

Nie zapomnę tej książki! Jest fantastyczna! Trzyma w napięciu od pierwszych stron po ostatnie zdanie. Na pewno sięgnę po inne książki tego autora.

• Przeczytane w 2016
  • Perła wśród książek