Walizka z milionami

Okładka książki Walizka z milionami Jerzy Edigey
Okładka książki Walizka z milionami
Jerzy Edigey Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Seria z Jamnikiem kryminał, sensacja, thriller
Seria z Jamnikiem
Czytelnik
1975-01-01
1975-01-01
walizka z milionami kryminał polski

Wow, normalnie gotowy scenariusz, przeczytałam niemal ciurkiem. Bardzo lubię u Edigeya te warszawskie smaczki, tym razem pogoń od działek przy Międzynarodowej Waszyngtona, Skaryszewską i Grochowską aż pod Garwolin śledziłam z wypiekami.

Kolejny milicyjny kryminałek Jerzego Edigey’a w ramach resetu. Niezmiennie pogodny nastrój, mimo, że trup ściele się gęsto. Ciekawa zagadka: gdzie jest walizka ze zrabowanymi z banku milionami? Major Kaczanowski daje radę, ale żal, ze nie ma mecenasa Miecia. To zdecydowanie mój ulubieniec. I ten pościg samochodowy: wartburg, syrenka, milicyjne warszawy (bez szans przy wartburgu- sic!). Ale jeszcze jest duży fiat majora – na szczęście!

Na półkach: , , , , , ,

Major Kaczanowski przystępuje do śledztwa, które prowadzi do tajemniczego napadu na bank w Łowiczu. Rzeczywistość PRL-u lat 70.XX wieku, "Życie Warszawy" vel "Organ nieboszczyków" zyskuje nową nazwę z powodu dużej ilości nekrologów, paski klinowe do fiata są na wagę złota, nabywcy "kawalerek" podpisują umowę na zgodę bez posiadania piwnicy. Na tle niezwykle barwnych czasów społeczno-ekonomiczno-polityczno-socjologicznych zagineła walizka z milionami, trup gęsto ściele się. Ciekawym zabiegiem stylistycznym jest prowadzona fabuła i narracja, każdy z bohaterów przedstawia z własnego punktu widzenia każdą historię, różne perspektywy i okoliczności czynią ten kryminał niezwykle interesujący i trzymający napięcie. Autorowi udało się podrzucać fałszywe tropy. Świetne sceny pościgowe po Warszawie fiatem, wartburgiem i warszawą.

Powieść milicyjna stała się jedna z odmian powieści kryminalnej XX wieku, publikowana w latach 1955–1991 w krajach komunistycznych Europy Środkowo-Wschodniej. Dochodzenie prowadzone przez milicjanta / adwokata / sędziego w sprawie przestępstwa kryminalnego / zbrodni, by ukazać jego schemat / działanie , przyczyny i okoliczności.
Reżim komunistyczny, ideologia, koloryt socrealizmu, propaganda, walka z kapitalizmem, inicjatywą prywatną , przedstawicielami średniego aparatu państwowego.
Powieść milicyjna była odpowiedzią na światowe klasyki kryminalne i kapitalistyczne twórczości Agaty Christie, Edgara Wallace’a.
Przedstawiciele gatunki i prekursorzy:
9. Maciej Słomczyński vel Kazimierz Kwaśniewski
10. Krzysztof Teodor Toeplitz vel Krzysztof Deuter
11. Andrzej Wydrzyński vel Artur Morena
12. Zygmunt Zeydler-Zborowski.

Jerzy Edigey vel Jerzy Waldemar Korycki (1913 - 1983)
polski pisarz, adwokat i działacz społeczny pochodzenia tatarskiego.
Pochodzenie z tatarskiej rodziny szlacheckiej (herbu Koryca),osiadłej na Litwie w XVI wieku. Literacki pseudonim „Edigey” przyjął od zawołania „Edigiej-Emirza”, przodka emira Edigeya, który przewodził plemieniu Mangytów i Złotej Ordzie w latach 1400 do 1412.
W życiu zajmował się rożnymi profesjami od dziennikarstwa, prawa czy trenowania wioślarzy z zasługami dla sportu.
W 1962 roku postanowił na debiut literacki, rok poźniej wydano "Czek dla białego gangu", kilka powieści zostało sfilmowanych czy przełożonych na słuchowiska radiowe. Napisał około 50 pozycji, przetłumaczonych na wiele języków

Klasyczny kryminał milicyjny w wydaniu Edigeya - jak dla mnie majstersztyk gatunku, klasa sama dla siebie. Jest Kaczanowski, jest rabunek i dochodzenie, a trup ściele się gęsto, dzięki czemu wieczór z tą lekturą na pewno będzie udany!

Książka rewelacyjna, z pełną odpowiedzialnością polecam każdemu wielbicielowi kryminalnej literatury. Fabuła na bardzo wysokim poziomie, śmiało można nakręcić dobry film na podstawie tej książki.

Major Janusz Kaczanowski, dzielny milicjant na tropie sprawców napadu na bank. Bandyci sami się wykruszają, a śledczy szuka nowych tropów. Milicyjna opowiastka mistrza Edigeya.

Uwaga, uwaga! Spółdzielczy Bank Ludowy w Łowiczu obrabowany! Po drodze strzały! Cztery miliony wyparowały, podobnie jak czterech „bandziorów”. Wszystko idzie jak z płatka i wydaje się, że teraz została już najłatwiejsza i najprzyjemniejsza część: nacieszyć się „nalepkami” (tj. forsą). Jednak „jak to często w życiu bywa, jeden głupi przypadek pokrzyżował idealnie skonstruowane plany.” Zaczyna się pasmo nieszczęść, pecha i wszystko jest nie takie jak być powinno. Wygrana smakuje gorzko a przyznanie się do porażki, z czasem, wydaje się najlepszą opcją.

Edigey należał do czołówki pisarzy tzw. polskiej powieści milicyjnej; I gdyby nie śmierć w wypadku samochodowym, z pewnością stworzyłby więcej niebanalnych kryminałów.

Tym razem to nie jest książka w stylu Agathy Christie (patrz: „Pensjonat na Strandvägen” Edigeya). Tym razem to świetny kryminał osadzony w polskich realiach. Lata 70-te; milicja obywatelska, paski klinowe do fiatów na wagę złota, zapisy na 3 lata do przodu i wiele innych smaczków. Jerzy Edigey zna się na ludziach, co udowodnił w tej historii, wystarczy spojrzeć na postaci „bandziorów”.

Książka jest oczywiście pisana na serio, niebezpieczeństwo czyha na każdym kroku. Jednak ja od początku jakoś miałem mimowolnie uniesione kąciki ust podczas czytania. Właściwie trudno powiedzieć dlaczego, chyba ta historia podszyta jest dużą dawką humoru, budzi sentyment, wywołuje wspomnienia z własnego życia lub z opowieści naszej rodzinnej starszyzny. Są pewne zwroty i sceny nie do podrobienia – główna w tym zasługa minionej epoki, dawnego ustroju, ale także samego autora.

Bardzo dobre jest rozwijanie fabuły z punktu widzenia danego bohatera, następnie cofanie się, aby swój punkt widzenia tego samego opowiedziała inna postać. Najlepiej to się sprawdza, gdy długo nie mamy wieści od danej osoby, ciekawość automatycznie wzrasta, bo akcja toczy się dalej, a my nie wiemy, co dzieje się w tym czasie u pozostałych. Na koniec wszystkie relacje zbiegają się w jeden punkt prowadząc do pasjonującej rozgrywki.

Kawał zagadki; historia rozrasta się zaskakująco, a autor dba abyśmy z
każdą stroną wiedzieli mniej. Dosłownie do ostatniego zdania nie wiadomo, kim jest morderca…. chyba, że komuś uda się rozgryźć go wcześniej, co będzie dużą sztuką.
Pościgi warszawy za wartburgiem w biały dzień! Warszawy są skazane na porażkę, wartburg jest o wiele szybszy, a może go dogonić tylko fiat! Co za przeżycie. To trzeba przeczytać! Dla miłośników tego, co odeszło.

Więcej na:

Fajny, PEERELOWSKI kryminał. Polecam miłośnikom gatunku.

Fajny, PEERELOWSKI kryminał. Polecam miłośnikom gatunku.

Łowicz. Szary, deszczowy poranek. Pracownicy miejscowego Banku Spółdzielczego nie przypuszczali, że ponury dzień przyniesie im tyle wrażeń. Dwa strzały w sufit. Napad. Ręce w górze. Zamaskowani napastnicy wchodzą do skarbca i opróżniają kasy. Rabowane banknoty wkładają do tytułowej walizy. Waliza jest bardzo ciężka. Nic dziwnego, wciśnięto do niej ponad 4 miliony złotych. Przestępcy zamykają personel w banku i odjeżdżają w niewiadomym kierunku. Wszystko potoczyło się tak jak zaplanowali. W tym momencie pracownicy mogą odetchnąć z ulgą. Ich rola w książce się kończy. Natomiast rabusie przekonają się wkrótce, że nie ma napadów idealnych. Nie zdają sobie sprawy, że być może nie będzie im dane cieszyć się łupem. W tym momencie tylko jedna osoba wie, jakie czekają ich kłopoty. Jest nią Jerzy Edigey.

Więcej na:

Rewelacja

Rewelacja

• Kryminał
  • Legimi audio
  • Powieść milicyjna

Dodaj cytat z książki Walizka z milionami