Nieprzyjemność w klubie Bellona

Tłumaczenie: Zofia Zinserling
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Klub Srebrnego Klucza". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
The unpleasantness at the Bellona Club
8320707838
Nieprzyjemność, klub, Bellona
dona

Dorothy L. Sayers znana angielska autorka powieści kryminalnych i kilku antologii opowiadań sensacyjnych, sławę i rozgłos zdobyła nie tylko dzięki maestrii w konstruowaniu zagadki kryminalnej, ale może przede wszystkim dzięki wyraźnie zarysowanemu tłu obyczajowemu, mocno osadzonemu w czasie i przestrzeni. Swe powieści zaludniła wspaniale nakreślonymi, żywymi postaciami, z których każda ma swoją indywidualność, przejawiającą się często w specjalnej dla niej stylistyce wypowiedzi. Bohaterem wszystkich utworów Sayers jest detektyw amator, bystry, inteligentny, energiczny, obdarzony wielkim poczuciem humoru, bardzo angielski lord Peter Wimsey. W prezentowanym kryminale rozwiązuje on zagadkę śmierci pewnego emerytowanego generała, stałego bywalca szacownego klubu byłych oficerów.

jabajbaj | 2016-03-03
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 02 marca 2016

I to jest właśnie to - klasyczny, uczciwy kryminał, bez zbędnych wątków sensacyjnych. Coś w stylu powieść Agathy Christie. Piękny język, cudownie odmalowane tło obyczajowe, wyraziści bohaterowie i kapka angielskiego humoru - no czegóż chcieć więcej? Lord Peter jest świetnym bohaterem, uwielbiam taki bardzo "angielski" typ postaci.
Książka jest niewielka objętościowo, ale bardzo konkretna w treści. Sama zagadka była świetnie skonstruowana, idealnie utrzymując czytelnika w niepewności do samego końca. Wszystko obraca się wokół wątku kryminalnego i tylko zagadka jest tu teoretycznie ważna. A jednocześnie autorka umiejętnie wplata rys obyczajowy w to wszystko, sprawiając, że nie mamy do czynienia z papierowymi bohaterami. Szkoda, że ta sztuka jest współcześnie rzadko stosowana przez autorów powieści kryminalnych, którzy muszą stworzyć grube tomiszcze, by nadać nieco życia swoim postaciom.

Kasia | 2014-08-26
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 26 sierpnia 2014

Polecam dla fanów Agathy Christie. Może nie do końca ten sam poziom, ale polubiłam Lorda Wimsey'a no i historia też niczego sobie. Szkoda tylko, że powieści autorki są u nas tak trudno dostępne...

harpijka | 2017-03-25
Przeczytana: 25 marca 2017

Pierwsze moje zetknięcie z Dorothy L. Sayers. Gdybym przeczytała oryginał, a nie przekład, ocena powędrowałaby zapewne do góry o jedną gwiazdkę. Standardowa historyjka o morderstwie, żadnych fajerwerków (co też ma swoje zalety); opowiedziana z werwą, w stylu, który mi bardzo odpowiada, podobnie jak lekko ironiczna charakterystyka postaci - wrócę więc po więcej.

Vievioora | 2012-06-14
Na półkach: Przeczytane, Kryminałki

Świetny kryminał, który może śmiało konkurować z powieściami Agathy Christi. Dobrze skonstruowana zagadka kryminalna, mnogość tropów oraz atmosfera Anglii z pierwszej połowy XX w. to to, co uwielbiam w kryminałach najbardziej. Książka bardzo przyjemnie mnie zdziwiła, z uśmiechem czytałam dalsze strony, do końca nie wiedząc, kto jest głównym winowajcą......

Kurczak | 2012-07-26
Przeczytana: 20 lipca 2012

Dla miłośnika kryminałów nic szczególnego, czytało się dobrze, ale elementu zaskoczenia brakowało.

ewa | 2017-05-03
juskaize | 2017-01-25