O pięknie

Wydawnictwo: Znak
On Beauty
Snoopy

Inne wydania

Nagroda Orange Prize for Fiction! Nominacja do Nagrody Bookera! Profesorów Belseya i Kippsa łączy zamiłowanie do piękna i podziw dla Rembrandta. Dzieli zaś stosunek do piękna i do Rembrandta, a to wystarczy, by zostali wrogami na śmierć i życie. Gdy Kippsowie przenoszą się za ocean i osiedlają w kampusie, gdzie mieszkają Belseyowie, losy ich rodzin splatają się w nieprzewidywalny sposób, a...

Nagroda Orange Prize for Fiction!
Nominacja do Nagrody Bookera!

Profesorów Belseya i Kippsa łączy zamiłowanie do piękna i podziw dla Rembrandta. Dzieli zaś stosunek do piękna i do Rembrandta, a to wystarczy, by zostali wrogami na śmierć i życie. Gdy Kippsowie przenoszą się za ocean i osiedlają w kampusie, gdzie mieszkają Belseyowie, losy ich rodzin splatają się w nieprzewidywalny sposób, a komplikacje mnożą się jak szalone.
Zadie Smith opowiada historię dwóch rodzin, a przy tym z dystansem i humorem porusza najważniejsze tematy współczesności: zagadnienia tożsamości, rasy, globalizmu i fanatyzmu religijnego.

„Zadie Smith ma wszystko, czego trzeba: jest dowcipna, błyskotliwa, obiektywna, pełna spokoju i empatii, wyczulona na samozadowolenie i obłudę i przede wszystkim dowcipna”. („The New York Times”)

Powieść amerykańska O pięknie Zadie Smith jednoznacznie dowodzi, że na narrację postetniczną nie nadszedł jeszcze czas w ponowoczesnym świecie. Jak widać i ponowoczesność jest mniej uniwersalna niż chcieliby tego piewcy ładnych terminów i postprostych rozwiązań. ...

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

książek: 1991

Nie nazwałabym 'O pięknie' najlepszą pozycją w dorobku Zadie Smith. W moim odczuciu ustępuje tylko 'Białym zębom'.
Ta książka swoje odczekała na mojej półce, aż nadszedł jej czas. Trudno mi jednoznacznie stwierdzić, o czym jest 'O pięknie'. Historia Belseyów i Kippsów to nie tylko nawiązanie do powieści E.M. Forstera 'Powrót do Howard's End'. Całość porusza wiele zagadnień, ale najważniejszym z nich jest kwestia rodziny i małżeństwa. Nie znalazłam jednak tego humoru, o którym pisze wydawca - mam wrażenie, że nie pasowałby do całości. To nie jest zarzut z mojej strony, ale czasem nie warto tak koloryzować przy książce, która sama w sobie jest ciekawa i warta naszej uwagi.
'O pięknie' to bardzo dobra lektura, która zachęca do odświeżenia sobie fabuły z książki Forstera.

Bed | 2011-07-18
Na półkach: Czytadła, Przeczytane
Przeczytana: 16 lipca 2011

Wiele słyszałam o Zadie Smith jako o autorce, która otrzymała kilka nagród za swoje książki. Pomyślałam, ze warto coś przeczytać i zaznajomić się z twórczością tej pisarki. W ten sposób poznałam bohaterów i rzeczywistość z tej powieści. Akcja przebiega naprzemiennie: w Anglii w domu Kippsów a potem w USA u Belseyów. W sumie poznajemy obie rodziny, o których sama autorka powiedziała, że są swoim lustrzanym odbiciem. Mieszkający niedaleko uczelni i Bostonu Belseyowie to rodzina liberałów. U nich o wszystkim się mówi; może prawie o wszystkim, bo jak się z biegiem czasu okazuje każdy stara się mieć swoje tajemnice, choć wszystko i tak szybko wychodzi na jaw. Oczywiście w rodzinie wiedzą, że ojciec ma nieprzejednanego wroga profesora Kippsa i na gruncie zawodowym panowie nie znoszą się. Dla Belseyów nadeszły ciężkie chwile nie dość, że spokój i równowaga u nich chwieje się w posadach, to jeszcze Kippsowie wprowadzają się na sąsiednią ulicę. W ich domu jest zawsze konserwatywnie,...

Isadora | 2011-06-02
Na półkach: Powieść, Przeczytane
Przeczytana: 02 czerwca 2011

Profesorzy Howard Belsey i Montague Kipps od lat prowadzą eskalujący, akademicki spór, którego przedmiotem jest ich odmienny stosunek do twórczości Rembrandta. Ci dwaj zażarci antagoniści nie przepuszczą żadnej okazji, by dowieść słuszności własnych argumentów jednocześnie wykazując bezzasadność kontrargumentów przeciwnika. Wzajemna głęboka niechęć i nieustanna polemika wzbudza wielkie emocje w środowisku uniwersyteckim oraz rzutuje na stosunki łączące nie tylko poszczególnych członków każdej rodziny, ale również na relacje, które nieoczekiwanie połączą obie familie doprowadzając do szalonych i nieprzewidywalnych komplikacji.
Wkrótce staje się jasne, że antagonizm Belseya i Kippsa nie ogranicza się do różnych zapatrywań na sztukę, lecz dotyczy spraw fundamentalnych - zasadza się na krańcowo odmiennych systemach wartości i światopoglądzie, jaki każdy z nich reprezentuje.
Podczas gdy poważni profesorowie zajęci są wykrwawianiem rywala, członkowie ich rodzin próbują po prostu...

kasandra_85 | 2011-08-23
Przeczytana: sierpień 2011

Jenny_89 | 2011-10-04
Przeczytana: wrzesień 2011

Twórczość Z.Smith jest sztuką, którą jestem w stanie docenić dopiero po jakimś czasie, a nie zaraz po przeczytaniu. Początkowo "O pięknie" odebrałam jako tradycyjną opowieść o zwaśnionych rodzinach borykających się z problemami takimi jak: zdrada, rasizm, brak porozumienia miedzy sobą itp. Dopiero później zaczęłam dostrzegać "głębsze dno" tej powieści - zagadnienia dotyczące własnej tożsamości, moralności, religijności i jeszcze wiele innych. Im bliżej końca tym więcej dzieje się między bohaterami. Ich rozmowy, relacje, uczucia, emocje, postępowanie i wybory stają się z biegiem wydarzeń coraz poważniejsze, ciekawsze, intensywniejsze i odsłaniają ich prawdziwe osobowości skryte dotychczas pod maską codzienności i rutyny.

chiara | 2013-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2013

Znakomita powieść wielowątkowa i wielowarstwowa. Można ją potraktować jako historię rodzin dwóch profesorów skłóconych z powodu odmiennego podejścia do Rembrandta, ale też jako historię zdrady małżeńskiej, zapis poszukiwań własnej tożsamości, opis życia kampusowego i wreszcie jako bardzo aktualny spór między liberalizmem a konserwatyzmem.

Olga | 2014-04-04
Przeczytana: 02 kwietnia 2014

"Nie, nie możemy sporządzić wykazu grzechów, których nie mogą nam wybaczyć." Poszukiwanie tożsamości, swojego miejsca w świecie, problemy rasistowskie, kwestie wiary, religii, w końcu zdrada, kłamstwo, obłuda i próba odnalezienia się w sytuacjach skrajnych... Mnóstwo wątków, tematów i jedna wrażliwa Zadie Smith. "Słowa są uroczo bezradne"... Zadie Smith nie ocenia, nie podaje lekarstwa na toczącą zwaśnione rodziny chorobę. Pokazuje różne oblicza jednej sytuacji, pozwala czytelnikowi wybrać, zrozumieć. Prawda jest tylko jedna, ale sami musimy ją odkryć. Bunt Kiki jest buntem każdego z nas, kiedy jesteśmy postawieni w trudnej sytuacji życiowej. Co wybrać, jak się zachować w obliczu kryzysu wartości, które dotąd uznawaliśmy za trwałe, nienaruszalne... Książka jest "zachętą, by otworzyć kopniakiem drzwi rezydencji małżeństwa, wejść do przedsionka katastrofy" i poznać PRAWDĘ - płacząc, ale z czystymi oczami, wynurzyć się na światło.
Cudowna, głęboka książka... Na pewno zajmie honorowe...

| 2012-02-25
Przeczytana: 23 lutego 2012

Chciałoby się napisać "powieść kampusowa" i mieć spokój. Niby wszystko jest, jak trzeba: studenci, studentki, profesorowie, żony profesorów, spory etyczne i estetyczne, potajemne romanse i burdy na radach wydziału. I dużo inteligentnych konwersacji, ogromnie dużo. Wszelkie skojarzenia z twórczością Davide'a Lodge'a byłyby najzupełniej słuszne, gdyby Zadie Smith nie okazywała się co i rusz tak bezlitosna dla swoich biednych, zagubionych w świecie bohaterów. Niech współczują sobie nawzajem, nie wiedząc nawet, że w lustrze cudzych mikrotragedii widzą siebie samych.

Ach! Książka trafia na honorowe miejsce na mojej honorowej półce za szczególne zasługi w zakresie obnażania pustki dominujących dyskursów naukowych. Od prawa do lewa, od konserwy do postpostów. Dobranoc.

astaldohil | 2011-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2011

Wyjątkowo męcząca pozycja, która sprawia wrażenie opartej na telenowelowych kliszach literatury "z głębszym przesłaniem", tudzież satyry społecznej. Niestety, w kwestii "satyry" nie mogłem oprzeć się odczuciu, że ja jakoś nie wychwytuję podtekstów i nie rozumiem żartu. Po części wynika to z zupełnie obcego dla mnie tła opowieści (na wielu jego płaszczyznach, od problemów mieszanych małżeństw, poprzez kwestie nierówności społecznych, aż do konsekwencji wynikających z mezaliansów akademickich, klasowych i innych) i kompletnie niejasnego dla mnie kontekstu.

Warsztatowo bardzo dobrze, jakkolwiek sama historia średnio interesująca i nieangażująca. Polecam zwolennikom "trochę poważniejszych" oper mydlanych.

Ronja | 2012-09-18
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 15 września 2012

Najpierw wydawała mi się nudna. Później jednak dość przyjemnie weszłam w świat bohaterów, zaczęłam zastanawiać się nad ich relacjami, problemami, postawami. Choć nie przemówiła do mnie jako arcydzieło to jednak miło czasem przeczytać spokojną opowieść o ludziach inteligentnych i chcących ze sobą rozmawiać.

Dobrze wyjść z pisarzem: Zadie Smith

Czas nie jest tym, czym jest w istocie, tylko tym, jak się go odczuwa. To słowa z powieści Zadie Smith „O pięknie”. Od tej książki zaczęła się nasza wspólna historia. Jednak bliską mi pisarką stała się po publikacji „Jak zmieniałam zdanie”, zbioru esejów poświęconych m.in. takim ważkim kwestiom jak pisanie i czytanie.

15 inspirujących pisarek, które warto znać

W zeszłym tygodniu pewien 84-letni amerykański pisarz – konkretnie Gay Talese – znalazł się w centrum zainteresowania mediów społecznościowych. W czasie wykładu, jaki prowadził w Boston University, zapytany o pisarki, które go zainspirowały, odpowiedział: „Żadna”. Dziennikarze i internauci zasypali go nazwiskami autorek, które wobec takiego powinien poznać.