Okrutny szczyt. Kobiety na K2

Tłumaczenie: Piotr Pawlaczek
Seria: Z różą wiatrów
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Savage Summit: The True Stories of the First Five Women Who Climbed K2, the World's Most Feared Mountain
Ag2S

Przez wieki wyrażenie „kobieta wspinacz” stanowiło oksymoron, jednak pod koniec XIX wieku, gdy pierwsza kobieta obwiązała się liną wokół talii i wsunęła buty w raki, płeć piękna wypowiedziała wojnę dotychczasowemu status quo. Najodważniejsze ze współczesnych himalaistek marzyły o K2, jednym z najbardziej niebezpiecznych szczytów Ziemi, pochłaniającym o wiele więcej ofiar niż Mount Everest. Jennifer Jordan śledzi losy pięciu kobiet, które rzuciły wyzwanie tej bezwzględnej górze i stanęły na jej szczycie. Trzy z nich zginęły podczas zejścia z K2, dwie pozostałe, w tym Polka Wanda Rutkiewicz – w trakcie innych górskich wypraw.
Kim były? Dlaczego wybrały życie na krawędzi? Czy dogoniły swoje marzenia?

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2016

źródło okładki: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2016

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5629

Cena pasji bywa bardzo wysoka

Ona i one. Góra i pięć kobiet. Tematem książki amerykańskiej pisarki i dziennikarki, która sama zwędrowała pod pakistański szczyt do bazy, by poczuć i zobaczyć na własne oczy to, co widziały jej bohaterki, jest drugi pod względem wysokości szczyt na świecie i pięć nieustraszonych himalaistek. Efektem pracy Jennifer Jordan jest książka w pełni wyjątkowa. Łączy w sobie elementy literatury wysokogórskiej i biografii. Autorka przybliża czytelnikom sylwetki pięciu pierwszych kobiet, które stanęły na wierzchołku góry określanej mianem okrutnej. K2 nie jest najwyższa, ale w ocenie wspinaczy najtrudniejsza. Świadczą o tym też nieubłagane statystyki obrazujące liczbę wejść na szczyt i liczbę zgonów wspinaczy. Trudność dotyczy też położenia tego górskiego kolosa, oddalenia bazy o kilkadziesiąt kilometrów od cywilizacji, a także fakt, że na obecną chwilę nikt nie stanął na tym szczycie w sezonie zimowym. To jedyny z czternastu ośmiotysięczników, którego nie poskromiono zimą.

Bohaterkami lektury wydanej w serii Z różą wiatrów są Wanda Rutkiewicz, Liliane Barrard, Julie Tullis, Chantal Mauduit, Alison Hargreaves. Każda z nich postawiła nogę na szczycie K2. Żadna z nich już nie żyje. Ani jedna nie umarła ze starości czy wskutek jakiejś choroby. Niektóre zginęły w czasie zejścia z K2, inne rozstały się z życiem na innej górze. Można śmiało stwierdzić, że zabiła je ich pasja. Kim były? Co zawiodło je w góry? Co sprawiło, że poświęciły wszystko, w tym swoje rodziny, bliskich, dzieci, by zrealizować swoje marzenie? Dlaczego wybrały życie na krawędzi? Czy w grze góra-człowiek istotna jest płeć?

Na te wszystkie pytania znalazłam odpowiedź w lekturze, dzięki której na czas czytania straciłam kontakt ze światem zewnętrznym. Jedną z opisanych postaci znałam dość dobrze. Pierwsza kobieta, która osiągnęła wierzchołek K2 to nasza rodaczka Wanda Rutkiewicz. Sylwetki pozostałych wspinaczek nie były mi znane. Rozczytałam się i każda z pań stała mi się bliska. Niczym przyjaciółka, niczym ktoś mi dobrze znany. Jako osoba kochająca góry zrozumiałam ich pasję, ale i zaczęłam je podziwiać. Droga każdej z opisanych kobiet na szczyt Okrutnej Góry była trudna. Wymagała wyrzeczeń, pokonania trudności, zmierzenia się z dodatkowymi problemami, które dotyczą kobiet. Patrząc na ich sylwetki zrozumiałam, że w górach ważna jest nie tylko siła fizyczna, ale i moc psychiki, bez której nie ma mowy o sukcesie.

„Okrutny szczyt. Kobiety na K2” to książka ukazująca sylwetki odważnych himalaistek od dziecka po śmierć. To lektura wybitnie zajmująca napisana z aptekarską ciekawością, ukazująca świat piękny i brutalny. To opowieść o wysokościowej grze życia i śmierci, w której pomylić można się tylko raz, a przeciwnikiem jest natura i jej żywioły. To historia pięciu wspaniałych kobiet, które za życie w którym spełniały się marzenia zapłaciły najwyższą cenę.

W trakcie lektury są momenty, gdy wzruszenie i łzy zmuszają do przerwania czytania, do zastanowienia się na tym, co w życiu ważne. Jennifer Jordan zadedykowała swoją publikacją tym, które zginęły, a których noga stanęła na K2. Ich postacie to wyjątkowe osobowości, które zasługują na szacunek i podziw. Poznajcie owe Damy z liną i czekanem w ręku. Zajrzycie do świata, w którym nie da się żyć dłużej niż kilka dni. Wejdźcie na szczyt, który zabija częściej niż inne. Przeżyjcie wyjątkową przygodę w której stawka nie ma sobie równych w towarzystwie dzielnych, wybitnych alpinistek.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

czytam_ksiazki | 2019-04-13

K2 i pięć nieustraszonych kobiet.
Tematem książki Jennifer Jordan jest drugi pod względem wysokości szczyt na świecie i pięć odważnych i piekielnie ambitnych himalaistek.
Książka pod każdym względem wyjątkowa. Jest to połączenie literatury faktu z najlepszym dreszczowcem. Autorka opisuje wyprawy, ale również przedstawia pokrótce biografie kobiet, które były na tyle zmotywowane i odważne, aby wbrew przeróżnym przeciwnościom stanąć na upragnionym szczycie jednej z najgroźniejszych gór.

Wanda Rutkiewicz ( 1943 - 1992 ) zdobyła K2 w 1986 roku, zginęła na stokach Kanczendzongi

Liliane Berrard ( 1948 - 1986 ) zmarła wraz z mężem w trakcie zejścia z K2

Julie Tullis ( 1939 - 1986 ) zmarła w trakcie zejścia z K2

Chantal Mouduit ( 1964 - 1998 ) zdobyła K2 w 1992 roku, zginęła podczas zdobywania szczytu Dhaulagiri

Alison Hargreaves ( 1962 - 1995 ) zmarła w trakcie zejścia z K2

Możliwość przyjrzenia się z bliska tym nieustraszonym kobietom jest niesamowita. Są one w 100 % bohaterkami,...

Aroxanne | 2019-03-10
Przeczytana: 10 marca 2019

Niesamowite historie Kobiet gór, ktore mialy wspolny cel 🏔🔝
Oraz zapoczatkowaly damska wspinaczke wysokogorska w himalajach. Pomimo ogromnej krytki I oburzenia ze strony panow, one dokonaly 'niemozliwego' ☺
Cieszę się, że spelnily swoje marzenia - pokazaly, ze kobiety są na RÓWNI z mężczyznami I również moga I mają PRAWO przekraczać swoje granice.

magdaandbooks | 2019-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2019

Okrutny szczyt. Kobiety na K2 📖 Jennifer Jordan
Cudowna książka, o świecie niedostępnym dla większości ludzi. Okrutny szczyta to tytuł, który całkowicie oddaje tragiczne historie, które wydarzyły się na drugiej co do wysokości góry świata, opisywana przez wspinaczy jako najtrudniejsza do zdobycia. Autorka, która wie o czym pisze, skupiła się na sylwetkach pięciu wyjątkowych himalaistek, wśród których znalazła się i nasza rodaczka, sławna Wanda Rutkiewicz. Książka napisana na faktach, ale opisywane historie nadawały by się do najstraszniejszych thrillera. Jestem pod dużym wrażeniem i znowu poczułam potęgę gór i zmroziło mnie w czasie czytania doszczętnie 💙💙💙

Krystian Ozon | 2018-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2018

K2, okrutny szczyt złożony z samej “skały, lodu, burz i przepaści” stał się obsesją wielu himalaistów. Jennifer Jordan przybliża ich szczególną grupę - kobiety. I chociaż życiorysy piękne, pełne determinacji, walki ze słabościami, uprzedzeniami i szowinizmem to książka nie porywa. Drażnią odtworzenia sytuacji (przede wszystkim emocji) i “amerykański” punkt widzenia (np. na historię). Autorce zdarzają się powtórzenia i pomyłki, które w polskim wydaniu zgrabnie prostuje tłumacz Piotr Pawlaczek.

Moni | 2018-03-31
Przeczytana: 31 marca 2018

Ten rok obfituje u mnie w książki o tematyce wysokogórskiej. W związku z tym obawiałam się sięgnąć po tę pozycję, mając niejasne obawy, że znuży mnie kompletnie. Byłam w błędzie!

To pasjonująca opowieść, którą pochłania się jak genialny serial! Napisana tak kompletnie, dokładnie i porywająco, iż można odnieść wrażenie, że dostało się dostęp do myśli i przeżyć nieżyjących już himalaistek, że towarzyszy się im podczas drogi w skale, śniegu i lodzie, aż po kres niebezpiecznej wędrówki, gdzieś tam, ponad chmurami, w białym świecie górskiej śmierci.

Wanda Rutkiewicz, Liliane Barrard, Julie Tullis, Chantal Maudit i Alison Hargreaves- pięć kobiet, które do 2004 roku były jedynymi i wówczas już nieżyjącymi zdobywczyniami K2, staje się naszymi przewodniczkami po morderczej górze.

Uwiodła mnie ta opowieść, choć zdaję sobie sprawę z jej nieco diabolicznej symboliczności, która została na szczęście przełamana udanym zdobyciem K2 i zejściem z niej do bazy Edurne Pasaban w 2004 roku....

Ella | 2018-03-30

Co prawda po przeczytaniu tej książki nie przybliżyłam się do zrozumienia ludzi, którzy idą w góry niemal na pewną śmierć, ale przybliżyłam sobie sylwetkę naszej legendarnej Wandy Rutkiewicz i innych kobiet himalaistek, które w zdobywaniu szczytów miały o wiele bardziej - nomen omen - pod górę niż faceci. A jednak wspinały się na ośmiotysięczniki i wiele z nich pozostało w górach na zawsze.
Nie rozumiem ale szanuję i szczerze podziwiam.
Książka na pewno warta przeczytania - zwłaszcza dla miłośników gór.

Kaś | 2018-02-23
Przeczytana: luty 2018

Moja fascynacja Himalajami i ludźmi, który wspinają się na ośmiotysięczniki powoduje, że książki o tej tematyce pochłaniam momentalnie. Historia kobiet z ogromną pasją i miłością do gór, w tym również Polek - werdykt może być jeden: bardzo ciekawa i dobrze napisana książka. Autorka (choć często używa wielokrotnych powtórzeń, co dla niektórych może być irytujące) moim zdaniem włożyła wiele pracy, aby jej opisy sytuacji, składowych osobowości i stylu życia bohaterek, były rzetelne oraz obiektywne. Polecam!

asiouek | 2018-02-12

Mam mieszane uczucia. Z jednej strony książka mocno trzymająca w napięciu - bo autorka pisze bardzo emocjonalnie, wyciąga "rodzynki" z życiorysów himalaistek i podaje je w dość przystępny i wciągający sposób. Z drugiej - raziło mnie tłumaczenie (bardzo nieskładne zdania, zbyt dosłownie tłumaczone, niespójności w nazewnictwie geograficznym i stosowanie nazw, które rzadko są używane w literaturze górskiej, np. Falchan Kangri zamiast Broad Peak) oraz skłonność autorki do ubarwiania życiorysów, przeinaczania faktów (ciała Wandy jednak nie odnaleziono), dodawania dramatyzmu (Halina zmarła we śnie, nie w trakcie rozmowy telefonicznej), interpretowania przeżyć i wymyślania, co też bohaterki mogły czuć w danej chwili. Jak dla mnie zbyt amerykańska stylistyka...

alanka | 2018-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2018

Merytorycznie książka pozostawia wiele do życzenia.
O tłumaczeniu tez ciężko napisać "idealne" ale co mnie najbardziej raziło to przedłużanie opowieści jakby Pani Jordan miała materiału na 2 strony a kazano jej napisać artykuł do wydania specjalnego.
Przypuszczenia co bohaterka czuła, co myślała gryzą w oczy a "ochy" i "achy" nad Wandą Rutkiewicz przyprawiają o mdłości, szczególnie jeśli opisane sytuacje rozmijają się z faktami.
Z ciekawością przeczytałam nieznane mi historie Chantal czy Alison aczkolwiek po pierwszej części z brakiem zaufania co do rzetelności.

Mimo wszystko polecam - może kogoś zachęci do wgłębienia się w historie życia 5 himalaistek. Mnie zachęciło.

Kasia | 2017-08-16
Przeczytana: grudzień 2016

Jedna góra, pięć kobiet i pięć różnych historii. Każda ma w sobie coś innego, po każdej z nich przerwa, bo trzeba pomyśleć i przemyśleć zanim zagłębię się w kolejną.
Jak najbardziej do polecenia nie tylko dla miłośników gór, bo w tej książce jest też coś o wiele więcej.