Eminencje i bałłabancje

Książka i Wiedza
1975-01-01
1975-01-01
propaganda praca inżynier

Całe dzieciństwo, które przypadło na czas późnego PRLu, obracałam się wśród budowlańców, a i teraz, z racji wykonywanego zawodu jest to temat bliski mojemu sercu. Książkę przeczytałam z zachwytem. Niziurski wspaniale nakreślił postaci, przedstawił sieć zależności i intryg, jakie oplatają głównego bohatera. Epoka, problemy, sposób działania i myślenia, jednym słowem klimat tamtych czasów oddany po mistrzowsku. Produkcyjniak, czy nie, warto było po nią sięgnąć.

W większości PRL-owski produkcyjniak, napisany niestety bez tego polotu, z jakim Niziurski tworzył książki dla młodzieży. Humoru prawie brak, bohater niby postępuje konsekwentnie, ale ostatecznie wychodzi na to, że nie bardzo wie, czego chce i zawsze kończy niezadowolony. Kilka dobrych scen w tym jest, ale jeśli ktoś chce poczytać, jak było za nieboszczki Polski Ludowej, zdecydowanie lepiej sięgnąć po "Skiroławki" Nienackiego. Może i nie trzymają dzisiejszych standardów "poprawności idiotycznej", ale za to jak są napisane!

Inżynier Bałłaban miota się pomiędzy odruchami serca a rozumu. Nawet w przaśnej, późnogierkowskiej Polsce, nie trudno o takie dylematy. Niziurski używa swego wspaniałego języka opisując przyziemność rur, syfonów i prowincjonalne budowy w taki sposób, że człowiek pędziłby od razu na polibudę i szukał swoich Omańców.

Są takie książki. Kończę czytać i najchętniej zaczęłabym od nowa.
Nie dalsze części, dalsze losy, perypetie i zawiłe akcje lub pościgi. Nie, dokładnie tę książkę którą przed chwilą przeczytałam chcę czytać znów od początku.
Edmund Niziurski: Eminencje i bałłabancje. Powieść produkcyjna dla widzów dorosłych, tj. czytelników nienastoletnich.
Zupełnie niedoceniona. Schowana w szufladzie o kłopotach z zaopatrzeniem w materiały budowlane. W najlepszym razie oceniona jako zmagania o silikonowe uszczelniacze.
Chyba nie jest czytana. Odstrasza to Polska Ludowa. Mnie nie zniechęca ani odrobinę.
Czekają tam na mnie smakowite kąski w postaci bohaterów, między innymi: inżynier Zbigniew, tytułowy Bałłaban, ("Pan jest ten czarny, zabiedzony i smutny...z tym starym samochodem, Pan jest ten Binio") Więckowa (nie Więckowska) z kurami, skąd my ją znamy, zakrzyknąć by się chciało. Jest redaktor Curyłło który brał natrysk i co z tego wynikło, gdy zażywał tego orzeźwienia bądź otrzeźwienia.
Jest Fryderyk Pontyś ze swoją aurą. Jest doktor Rozporowicz, który cóż za zaskoczenie - lubi leczyć! Są też Chęciny i są korepetycje z Gigą. Między innymi.
Ten humor, ten żart, ten język, ta fraza, ten styl - mnie uwodzi.
To jest książka dla tych którzy mimo upływu lat nadal mają w sobie pierwiastek młodości. Którzy wtajemniczania nie potrzebują bo są już wtajemniczeni i nie zapominają.

Są takie książki. Kończę czytać i najchętniej zaczęłabym od nowa.
Zupełnie niedoceniona. Schowana w...

• Przeczytane przed 2011
  • Dzieciństwo
  • Posiadam/Przeczytane
  • Biblioteka B.
  • NASZ KSIĘGOZBIÓR DOMOWY
  • Literatura młodzieżowa
  • Biblioteczka

Dodaj cytat z książki Eminencje i bałłabancje