Umarli rzucają cień

Wydawnictwo: Śląsk
wildsky

Historia polskiego podziemia walczącego z niemieckim okupantem w czasie II wojny światowej. Wydarzenia opisują nie tylko członkowie ruchu oporu, ale też ich żony, matki, kochanki, a w końcu przeciwnicy - począwszy od wysokich wojskowych, kończąc na szeregowcach i kapusiach. Dzięki tak zróżnicowanej narracji, książka jest zupełnie niepodobna do innych ze swojego gatunku - bardziej wyraźnie niż one ukazuje ból poszczególnych jednostek, ich poświęcenie, głupotę i odwagę. To czyni ją tak wstrząsającą.

| 2015-04-02

Sposób narracji robi wrażenie, mogą podobać się opisy walk, przyglądanie się z bliska funkcjonowaniu polskiego i niemieckiego wywiadu, życiu w podziemiu i w partyzantce. Miałem wrażenie jak by to była książka napisana na podstawie scenariusza niezłego filmu. Jedynie opis scen miłosnych powodował u mnie albo irytację, albo opadanie powiek, na tym polu bitwa przegrana. Trzeba dodać , że rzecz dotyczy komunistycznego podziemia i sporo tej ideologii tam się przewija, da się to jednak przełknąć. Ja mam w głowie takie nożyczki, które automatycznie wycinają podobne głupoty.

Manuela90 | 2017-04-20
Przeczytana: marzec 2016