Żywot Modrzejewskiej

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
kalendarium, aktorka
bela

Józef Szczublewski, wybitny polski historyk teatru, ukazuje nam życie Heleny Modrzejewskiej od wczesnego dzieciństwa, rok po roku, aż po kres. To ściśle udokumentowane niemal kalendarium staje się pod jego piórem pasjonującą lekturą. Śledzimy z zapartym tchem, jak młoda, utalentowana dziewczyna wyrosła na wielką artystkę, jak stopień po stopniu zdobywa uznanie i sławę. Wiele było jej dane:...

Śledzimy z zapartym tchem, jak młoda, utalentowana dziewczyna wyrosła na wielką artystkę, jak stopień po stopniu zdobywa uznanie i sławę. Wiele było jej dane: talent, wspaniała uroda, wielki czar osobisty; i równie wiele było jej własnym udziałem: żelazna wola, wytrwałość i praca, praca, praca; i maksymalne wymagania stawiane swojej sztuce. Gdziekolwiek się pojawi, sięga po laury najwyższe i wszędzie je zdobywa.

Jej talent przekracza granice swego kraju i swego kontynentu. Przekracza też barierę językową. Ogromnym wysiłkiem opanowuje język Szekspira, by na angielskiej i amerykańskiej scenie grać go w oryginale. Przedsięwzięcie szalone. A przecież dosłownie podbija i Londyn, i Amerykę. Podbija nie tylko publiczność teatralną na każdej scenie, na której gra, zyskuje też wszędzie rzesze przyjaciół i wielbicieli. Najwybitniejsze postaci ze świata artystycznego, poeci, malarze, muzycy, pisarze, politycy, ofiarowują jej swoją przyjaźń, a często i serce. Wśród hołdów i chwały Modrzejewska umiała cenić wysoko swą godność osobistą i godność swej sztuki.

Tropiąc drogi wielkiej aktorki autor ukazuje nam wiernie nie tylko jej artystyczna karierę, ale i życie osobiste - nie pozbawione ludzkich słabostek, lecz przykrojone na nieprzeciętną miarę.

"Żywot" to fascynujący i fascynująca książka. Próba nowego typu powieści biograficznej.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1977

źródło okładki: http://www.conrada11.pl

bela | 2011-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2011

Trudno się czyta, choć postać ciekawa.

książek: 2090
beata | 2016-07-01