Sienkiewicz. Żywot pisarza

Seria: Fortuna i fatum
Wydawnictwo: W.A.B.
Sienkiewicz
Pistacia

Natura stworzyła go w chwili bardzo dobrego humoru. Piękny jest, wymowny, genialny, a w oczach ma jakiś ogień posępny, świadczący o cierpieniach, które zapewne miarą swą dosięgają miary człowieka, w którym mieszkają – w 1880 roku pisała o Sienkiewiczu Eliza Orzeszkowa. Książka wybitnego monografisty to tworzona szczególną metodą, w formie łączącej cechy biografii, zbioru anegdot kronikarskich zapisków, opowieść o jednym z najbardziej ukochanych przez czytelników i najbardziej znanych na świecie polskich pisarzy. Z zebranych w układzie chronologicznym dokumentów, listów, fragmentów pamiętników, relacji współczesnych wyłania się sylwetka niedoszłego lekarza, który wybrał karierę dziennikarską, by w końcu oddać się w służbę literaturze, patrioty, podróżnika i dandysa, przyjaciela wielu wybitnych postaci swego czasu, a przede wszystkim – autora powieści, które w 1905 roku przyniosły mu literacką Nagrodę Nobla. Hołubiony przez naród „krzepiciel serc”, bożyszcze kobiet, przez jednych uznany za geniusza, przez innych nazywany złośliwie „pierwszorzędnym autorem drugorzędnym”, okazuje się człowiekiem wielowymiarowym, często rozdartym wewnętrznie, pełnym namiętności. Józef Szczublewski w sposób wnikliwy i błyskotliwy ukazuje na nowo postać pisarza, który mimo osobistych dramatów nie ustawał w pracy twórczej, przekonany o szczególnej misji literatury, i którego dzieła, choć od jego śmierci mija dziewięćdziesiąt lat, wciąż kształtują wyobraźnię kolejnych pokoleń Polaków.

[opis wydawcy]

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

Koronczarka | 2012-09-24
Przeczytana: 24 września 2012

Interesująca forma książki. Dzięki podziałowi na hasła-akapity czyta się wygodnie. Można niemalże w każdej chwili przerwać i lecieć do kuchni pomieszać w garnku. Książka w znakomitej części jest kompilacją tekstów samego Sienkiewicza (teksty książek, listy) i różnych opinii o nim. Bardzo interesujące fragmenty dotyczące znajomości z Heleną Modrzejewską, wokół której narosło wiele plotek, czy wzruszające fragmenty dotyczące relacji z dziećmi. Sama twórczość oceniona trochę zbyt jednostronnie, choć jestem wielbicielką języka pisarza, to trochę mi brakło głosów krytyki wobec niego, a te, jak wiemy były i to wcale nie odosobnione.

blackbird | 2015-04-11

Rzeźbiarz, muzyk, pisarz i malarz to zawody, które teraz wykonuje każdy, kto chce, nie tak jak było dawniej – tylko wybrani, najlepsi. Wystarczy dłużej przysiedzieć fałdy, mieć cierpliwość i chcieć osiągnąć dany cel. I najważniejsze – mieć pomysł, kreatywność, by zostać zauważonym i docenionym. Wyróżniać się czymś albo nawet być pionierem. Teraz, w czasach kontrastów, jesteśmy zalewani jednocześnie Wciąż Tym Samym, ale zdarzają się także powiewy nowości, które, jeśli osiągną odpowiedni rozgłos, stają się pożywką dla naśladowców. Jednak próbę czasu wytrzymują tylko te najlepsze, najoryginalniejsze i najciekawsze – za jakieś sto lat mało kto będzie pamiętał o Amandzie Hocking (pamięta jeszcze ktoś tę panią od trylogii Trylle?), ale Suzanne Collins ma szansę przeżycia. Mało kto kojarzy, kim była Maria Rodziewiczówna, ale Nabokova od słynnej Lolity znają chyba nawet ci, dla których książki nie są pasją. W...

| 2014-02-05

Hm, zszokowało mnie, że mam tyle zaległości w recenzjach. Po prostu zdołowało, szczerze mówię. A ja myślę o tym, żeby napisać recenzje książek, które czytałam, kiedy nawet nie przyszło mi na myśl, żeby pisać bloga. Jak zwykle jestem śmieszna. I leniwa.
Moja kochana wieś (no dobra, miasteczko, żeby nie obrażać nikogo, kto toto uważa za metropolię, bo jest już galeria handlowa!) ma to do siebie, że nie ma kina ani Empiku, ani innej porządnej księgarni i trzeba zamawiać przez Internet (czego moja mama nie lubi, bo jeszcze trzeba zapłacić poczcie), albo pojechać do Torunia. No niestety. Życie potrafi dać człowiekowi w kość.
Z rok temu byliśmy na Nocy Muzeów w Toruniu i razem z moją wychowawczynią poszłyśmy do księgarni, w Centrum Sztuki Współczesnej. Wszystko było po pół ceny i oprócz wielkiego słownika Kopalińskiego kupiłam tę książkę. Byłam zafascynowana. Poznanie bliżej autora Quo Vadis i...

GeeN | 2016-10-14
Przeczytana: 2013 rok