Rymowanki wrażliwe na tematy kłopotliwe

Wydawnictwo: Impuls
9 (3 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
978-83-7308-952-5
rymowanki, wierszyki, dla dzieci

Książka jest adresowana do wszystkich dzieci, jednak powinna być im czytana przez rodziców, opiekunów, nauczycieli. Krótkie rymowanki nie zawierają odpowiedzi na pytania, a jedynie zachęcają do rozmowy. Dorośli powinni się najpierw zapoznać z całością, a następnie wybierać odpowiednie teksty. Wiersze mogą być również wprowadzeniem do zajęć grupowych w przedszkolu i szkole. Można na ich...

Można na ich podstawie opracować program profilaktyczny. Po przeczytaniu każdego utworu osoba dorosła powinna omowić tekst, zadając dziecku proste pytania, np.: „O czym opowiada wiersz?”, „Co się wydarzyło?”, „Jaki kłopot ma główny bohater?”, a następnie odnieść się do sytuacji rzeczywistej – zapytać, czy dziecko zetknęło się z podobnym problemem.

W grupie przedszkolaków można przeprowadzić dyskusję za pomocą metod aktywizujących. Należy rozmawiać w sposób odpowiedni do wieku, tzn. nie podawać dzieciom zbyt wielu szczegółów, a jedynie udzielać prostych odpowiedzi i pozwolić im samym dochodzić do wiedzy.

Książka została podzielona na dwie części: „Kłopotliwe tematy” i „Każdy jest wyjątkowy”. Pierwsza z nich dotyczy sytuacji trudnych, m.in. samotności, choroby oraz przestrzega przed postępowaniem, które może być tragiczne w skutkach. Druga pokazuje różne cechy osobowości, charakteru, a także mocne i słabe strony dzieci. Po przeprowadzonej rozmowie można zachęcić malca do namalowania własnej ilustracji lub zaproponować mu pokolorowanie obrazka konturowego zamieszczonego w książce. Pamiętajmy, że każdy maluch jest wyjątkowy. Ma niepowtarzalny temperament, indywidualne potrzeby i możliwości. Mimo zaledwie kilku lat życia niesie ze sobą bagaż doświadczeń, czasem pozytywnych, nierzadko jednak bolesnych. Starajmy się go zrozumieć i wspierać. Dzieci to mali ludzie. Uczucia, którymi ich obdarzymy, na pewno zaprocentują w ich dorosłym życiu.

źródło opisu: Oficyna Wydawnicza Impuls, 2011

źródło okładki: http://impulsoficyna.com.pl

jasmina | 2012-01-09
Przeczytana: styczeń 2012

Rymowanki wrażliwe na tematy kłopotliwe to zbiór wierszy terapeutycznych dla dzieci. Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza to " Kłopotliwe tematy" i porusza tak trudne zagadnienia jak choroba, kłamstwo, kradzież czy smutek. W drugiej częście poznamy przeróżne rodzaje charakterów oraz osobowości ludzi.

Często zastanawiamy się jak rozmawiać z dziećmi na kłopotliwe tematy. Język dorosłych jest dla nich trudny i niezrozumiały. Zdarza się więc, że zamiast wyjaśnić dany problem wywołujemy niepokój lub wręcz przerażenie. Jeszcze gorszym sposobem jest unikanie dyskusji. Nie możemy przecież uchronić dzieci przed trudnymi sytuacjami. Świat nie zawsze jest dobry i kolorowy. Mały człowiek powinien wiedzieć co to jest niepełnosprawność, choroba czy śmierć. Musi zdawać sobie sprawę z tego, że może spotkać na swojej drodze ludzi złych i nieuczciwych i musi wiedzieć jak się przed nimi bronić.

"Rymowanki wrażliwe na tematy kłopotliwe" zachwyciły mnie od pierwszej strony. Ja też...

Agnieszka Troć | 2012-02-10

Są to wierszyki , tak zwane, terapeutyczne. Dotykają różnych problemów z jakimi może się spotkać dziecko i pomagają mu je zrozumieć, przezwyciężyć i pokonać . Uczą jak radzić sobie w różnych sytuacjach bo świat w jakim żyją nasze dzieci nie zawsze jet tak piękny jak w bajce. Wszyscy musimy sprostać różnym sytuacją. W książce tej znajdziecie między innymi wierszyki poruszające tematy, choroby, porzucenia, potrzeby bliskości i zrozumienia, o przekleństwach, telewizji, plotkach, kłamstwo, nałogach, inności i wiele wiele innych. Mimo trudnych tematów jakie poruszają, są napisane w tak prosty i przyjemny sposób, że czyta się je z wielką lekkością i przyjemnością, tak że nawet mój przedszkolak chętnie ich słucha. Krótkie rymowanki ubrane w proste słowa , świetnie wpadają w ucho i zostają w głowie :)
Każda z rymowanek może być wstępem do rozmowy z dzieckiem. Wspaniałe narzędzie nie tylko rodziców ale i nauczycieli.
Dodatkowo każdy z wierszyków jest zilustrowany a obrazek mu towarzyszący...

Grzegorz Skrzeczek | 2012-05-07
Przeczytana: 30 grudnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To jest super książka, mam nadzieję, że takich książek będzie więcej.

justynka777 | 2016-01-28
Just | 2013-11-07