Afgańska Ruletka

Great gamble : the Soviet war in Afghanistan
Afganista, ZSRR, wojna, xx woek
historia
Michał

W grudniu 1979 roku przeszkoleni przez KGB komandosi wylądowali w Kabulu, rozpoczynając trwającą dziewięć lat wojnę w Afganistanie. Elitarne jednostki radzieckie starły się z bojownikami islamskimi. Propaganda sowiecka przedstawiała inwazję jako sukces. Jednak w oczach żołnierzy była to upokarzająca, druzgocąca klęska, która niezaprzeczalnie przyczyniła się do upadku Związku Radzieckiego. Jednocześnie barbarzyńskie metody walki z wykorzystaniem napalmu i min zabawek, palenie żywcem cywilów i stosowanie taktyki spalonej ziemi nastawiły wrogo do ZSRR opinię publiczną.
Afgańska ruletka przedstawia konflikt z perspektywy żołnierza frontowego. Gregory Feifer kreśli realistyczny obraz inwazji na surowy górzysty kraj, którego żadne mocarstwo nie zdołało ujarzmić. Historia próby spacyfikowania Afgańczyków wydaje się aktualna zwłaszcza dziś, w kontekście zaangażowania na tym terenie amerykańskich, a także polskich oddziałów.

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: www.empik.com

Lekko i ciekawie napisana historia konfliktu sowiecko-afgańskiego. Autor w reporterskim stylu opisuje tę wojnę, płynnie przechodząc od opisów akcji bojowych do wspomnień zwykłych żołnierzy. Wszystko to jest poprzeplatane historią Afganistanu (od starożytności) i opisem codzienności w dotkniętym wojną, biednym kraju, gdzie rosyjscy żołnierze musieli kraść jedzenie miejscowym (nie rzadko w trakcie akcji bojowych mordując i ograbiając ludność cywilną), a wolne chwile tracili na pijaństwo i rozbój.

patrycjaa | 2012-09-06

Godna polecenia,autor w bardzo przejrzysty sposób opisuje inwazję sowietów na Afganistan,co przyczyniło się w znacznym stopniu na obecną sytuację tego kraju.

spec_johny | 2016-07-21

Bardzo ciekawa książka opisująca ''interwencję'' radziecką w Afganistanie. Autor w barwny i składny sposób przelata między sobą historię Afganistanu, przebieg konfliktu jak i obraz dnia codziennego zwykłego żołnierza.

Całość czyta się lekko i szybko, a niektóre opisy zachowań radzieckich żołnierzy przyprawiały o gęsią skórkę.

Całość liczy ponad dwieście stron i jest to dobra pozycja do poznania konfliktu, który ostatecznie wbił ostatni gwóźdź do trumny dla rozpadu ZSRR.

Polecam :)

Dawid | 2017-03-11