Urok codzienności. Psychologia emocjonalnego przepływu

Tłumaczenie: Barbara Odymała
Książka jest przypisana do serii/cyklu "MasterMinds". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: CiS, W.A.B.
Finding flow in everyday life
83-85458-31-X
Wadjejka

Doskonałe studium codziennej aktywności człowieka, a zarazem poradnik dla tych, którzy pragną żyć ciekawiej. Dzięki licznym badaniom i rozmowom z ludźmi, którzy czują się zrealizowani, autor stworzył katalog zasad pozwalających zmienią nasze życie. Kluczem do szczęścia jest według niego aktywność i podejmowanie wyzwań. Możemy wtedy osiągnąć stan "emocjonalnego przepływu": tracąc poczucie czasu, działamy bez wysiłku, a później nie odczuwamy zmęczenia, lecz odprężenie i satysfakcję. Ważne są: jasny cel, konsekwentna metoda i życzliwa krytyka otoczenia. Nie należy też skupiać się wyłącznie na celu - najistotniejsze jest samo dążenie.

źródło opisu: http://www.lideria.pl/sklep/opis?nr=1121

źródło okładki: http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://empikmed...»

Krzysiek | 2013-04-25

Fajna książka. Autor udowadnia, że nawet zwykłe sadzenie kwiatów może być w życiu źródłem szczęścia. To, co robimy na co dzień, może nam sprawiać radość, wystarczy tylko odpowiednio na to spojrzeć, zmienić perspektywę. Po przeczytaniu tej pozycji przez długi okres miałem dobre samopoczucie. Myślę, że to prawdziwa perełka wśród ogromu głównie bezwartościowych poradników typu "jak być szczęśliwym....".

Horus | 2016-09-20
Na półkach: Przeczytane, Psychologia
Przeczytana: 14 sierpnia 2016

Jest to poradnik typu jak żyć szczęśliwie pt. „Urok codzienności. Psychologia emocjonalnego przepływu.” Takie są moje wnioski na temat tej książki:
- przyszłość i przeszłość wiąże teraźniejszość, czyli jeżeli nie zaakceptowałeś swojej trudnej przeszłości to odbije się ona na widzenie przyszłości w teraźniejszości, czyli tak naprawdę pierwszym krokiem do szczęścia jest akceptacja trudów przeszłego życia,
- trzeba skupić się na realizacji małych celów, które prowadzą do celów dużych to się też tyczy spędzania wolnego czasu np. małym celem może być zainteresowanie typu mitologia nordycka to prowadzi człowieka do zainteresowania kulturą oraz historią państw skandynawskich a ostatecznie do zwiedzenia tych państw, co nadaje sens przeżyciu,
- autor pisze o umiejętności koncentracji uwagi, lecz nie pisze jak ją osiągnąć, dlatego postawiam swoją propozycję myślę, że analiza dzieł sztuki może przynieść tę umiejętność gdyż skupiamy całą swoją uwagę na poszczególnych elementach danego...

dystans | 2012-11-03
Przeczytana: 03 stycznia 2001

B.przystępnie napisana, rzeczywiście o składnikach codzienności, emocjach, czasie wolnym, związkami z innym i rolą pracy oraz wypoczynku. Autor zauważa,że cenną umiejętnością jest bycie jednocześnie ekstrawertykiem i introwertykiem. Dla ubarwienia opisu podaje przykłady wzięte z życia, stąd książkę trudno odłożyć. Nienużący, nienamolny poradnik charakteryzujący tworzenie środowiska sukcesu i szczęścia. Tylko w tym miejscu zetknąłem się z MPD - metoda próbkowania dnia. Tezy tutaj zawarte powtarzane są w wielu publikacjach, jednak tutaj, prowadzą do "flow experience",ciekawego uogólnienia. Pozycja niezbędna dla wszystkich,którzy chcą rozrysować składniki życia i szczęścia.Mimo upływu 12 lat od jej przeczytania jest nadal aktualna.

Kuba | 2017-01-16

Samo nazwisko autora odstrasza, na początku fonetyczna mordownia :P. Treść książki natomiast przyjemna i przejrzysta, poparta badaniami. Czytają ją kilkunastokrotnie łapałem się na tym, iż dany fragment opisuje moje zachowania i odczucia. Podczas aktywnego wypoczynku odczuwam osławione "flow", natomiast siedząc przed telewizorem jest odwrotnie. Generalnie część zachowań z codziennego życia pokrywa się z faktami z książki, aczkolwiek jest kilka ciekawych niuansów, które z warto przetestować, ba może nawet wdrożyć w życie.

Hanna | 2017-08-08

Książka wartościowa. Podobała mi się nawet bardziej niż "Przepływ" (nieco późniejsza i bardziej dopracowana książka Csikszentmihalyiego). Możemy zobaczyć, na czym autor opiera swoją koncepcję przepływu - z jakich przemyśleń ona wyrasta i co leży u jej źródeł. Całość nie jest też oderwana od wiedzy dotychczas zgromadzonej, i to zarówno tej psychologicznej, filozoficznej, jak i religijnej. Widać, że jest on osobą poszukująą i próbującą naprawdę zrozumieć człowieka oraz to, jak doświadcza życia. Choć nie ze wszystkimi interpretacjami bym się zgodziła, to z książki tej można wiele się nauczyć i nie będzie to sucha wiedza, lecz coś, co możemy natychmiast wprowadzić w życie.

Emilia | 2017-12-27
Przeczytana: 26 grudnia 2017