Urok codzienności. Psychologia emocjonalnego przepływu

Okładka książki Urok codzienności. Psychologia emocjonalnego przepływu Mihály Csíkszentmihályi
Okładka książki Urok codzienności. Psychologia emocjonalnego przepływu
Mihály Csíkszentmihályi Wydawnictwo: CiS, W.A.B. nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Finding flow in everyday life
CiS, W.A.B.
1998-01-01
1998-01-01
83-85458-31-X
Barbara Odymała
psychologia psychologia pozytywna przepływ

Ciekawa książka.

Autor ukazuje wyniki badań nad uczuciem przepływu w różnych obszarach życia: pracy, relacjach i czasie wolnym. Pokazuje kiedy ludzie doświadczają w danym obszarze uczucia przepływu. I przyznam, że w niektórych sytuacjach wyniki zaskoczyły mnie.

Książka pokazuje też obraz osoby autotelicznej czyli takiej, która robi różne rzeczy dla samego faktu robienia i dzięki temu doświadcza przepływu we wszystkich obszarach życia.

Polecam do przeczytania, chociażby dlatego, że czytając zaczynasz zastanawiać się nad swoim życiem i sobą samym i sprawdzić czy to co robisz teraz i jak to robisz, satysfakcjonuje cię, czy może chcesz coś zmienić.

Ciekawa książka.

Ta książka uczy jak cieszyć się życiem. Warta polecenia

Ta książka uczy jak cieszyć się życiem. Warta polecenia

Książka wartościowa. Podobała mi się nawet bardziej niż "Przepływ" (nieco późniejsza i bardziej dopracowana książka Csikszentmihalyiego). Możemy zobaczyć, na czym autor opiera swoją koncepcję przepływu - z jakich przemyśleń ona wyrasta i co leży u jej źródeł. Całość nie jest też oderwana od wiedzy dotychczas zgromadzonej, i to zarówno tej psychologicznej, filozoficznej, jak i religijnej. Widać, że jest on osobą poszukująą i próbującą naprawdę zrozumieć człowieka oraz to, jak doświadcza życia. Choć nie ze wszystkimi interpretacjami bym się zgodziła, to z książki tej można wiele się nauczyć i nie będzie to sucha wiedza, lecz coś, co możemy natychmiast wprowadzić w życie.

Samo nazwisko autora odstrasza, na początku fonetyczna mordownia :P. Treść książki natomiast przyjemna i przejrzysta, poparta badaniami. Czytają ją kilkunastokrotnie łapałem się na tym, iż dany fragment opisuje moje zachowania i odczucia. Podczas aktywnego wypoczynku odczuwam osławione "flow", natomiast siedząc przed telewizorem jest odwrotnie. Generalnie część zachowań z codziennego życia pokrywa się z faktami z książki, aczkolwiek jest kilka ciekawych niuansów, które z warto przetestować, ba może nawet wdrożyć w życie.

Jest to poradnik typu jak żyć szczęśliwie pt. „Urok codzienności. Psychologia emocjonalnego przepływu.” Takie są moje wnioski na temat tej książki:
- przyszłość i przeszłość wiąże teraźniejszość, czyli jeżeli nie zaakceptowałeś swojej trudnej przeszłości to odbije się ona na widzenie przyszłości w teraźniejszości, czyli tak naprawdę pierwszym krokiem do szczęścia jest akceptacja trudów przeszłego życia,
- trzeba skupić się na realizacji małych celów, które prowadzą do celów dużych to się też tyczy spędzania wolnego czasu np. małym celem może być zainteresowanie typu mitologia nordycka to prowadzi człowieka do zainteresowania kulturą oraz historią państw skandynawskich a ostatecznie do zwiedzenia tych państw, co nadaje sens przeżyciu,
- autor pisze o umiejętności koncentracji uwagi, lecz nie pisze jak ją osiągnąć, dlatego postawiam swoją propozycję myślę, że analiza dzieł sztuki może przynieść tę umiejętność gdyż skupiamy całą swoją uwagę na poszczególnych elementach danego dzieła,
- drugi człowiek, jako że towarzystwo poprawia, jakość życia i możliwość wyzwolenia się z przygnębiających sytuacji nasz przyjaciel powinien wyrażać zbliżone poglądy a także winien być kimś o podobnych zainteresowaniach, co daje możliwość zbieżności celów z drugim człowiekiem oraz daje to możliwość okazania zainteresowania i respektowania potrzeb innej osoby, jako że produktywna rozmowa jest stymulująca dla obu osób,

Właściwie to są straszne oczywistości i szczerze nie wiem, dlaczego takie książki w ogóle powstają chyba tylko po to, aby ktoś mógł sobie dorobić do pensji. xD

Fajna książka. Autor udowadnia, że nawet zwykłe sadzenie kwiatów może być w życiu źródłem szczęścia. To, co robimy na co dzień, może nam sprawiać radość, wystarczy tylko odpowiednio na to spojrzeć, zmienić perspektywę. Po przeczytaniu tej pozycji przez długi okres miałem dobre samopoczucie. Myślę, że to prawdziwa perełka wśród ogromu głównie bezwartościowych poradników typu "jak być szczęśliwym....".

B.przystępnie napisana, rzeczywiście o składnikach codzienności, emocjach, czasie wolnym, związkami z innym i rolą pracy oraz wypoczynku. Autor zauważa,że cenną umiejętnością jest bycie jednocześnie ekstrawertykiem i introwertykiem. Dla ubarwienia opisu podaje przykłady wzięte z życia, stąd książkę trudno odłożyć. Nienużący, nienamolny poradnik charakteryzujący tworzenie środowiska sukcesu i szczęścia. Tylko w tym miejscu zetknąłem się z MPD - metoda próbkowania dnia. Tezy tutaj zawarte powtarzane są w wielu publikacjach, jednak tutaj, prowadzą do "flow experience",ciekawego uogólnienia. Pozycja niezbędna dla wszystkich,którzy chcą rozrysować składniki życia i szczęścia.Mimo upływu 12 lat od jej przeczytania jest nadal aktualna.

• Rozwój osobisty
  • Psychologia
  • Rozwój, psychologia
  • Do kupienia

Mihály Csíkszentmihályi Urok codzienności. Psychologia emocjonalnego przepływu Zobacz więcej