Mózg kobiety

The Female Brain
83-60072-70-1
poradnik, uczucia, płeć
Mateusz

" W moim instytucie odkryliśmy, że mózg kobiety tak głęboko pozostaje pod wpływem hormonów, że w zasadzie można powiedzieć, iż to one decydują o formule jej świata, kształtując wartości i pragnienia oraz dzień po dniu mówiąc jej, co naprawdę jest ważne ". Ta książka to fascynującą opowieścią o tym, jak unikalna budowa kobiecego mózgu determinuje świat kobiecych pragnień i potrzeb, a nawet...

Ta książka to fascynującą opowieścią o tym, jak unikalna budowa kobiecego mózgu determinuje świat kobiecych pragnień i potrzeb, a nawet więcej, niż determinuje – jak go tworzy. Można z niej dowiedzieć się na przykład:
•Dlaczego kobiety wypowiadają średnio dwadzieścia tysięcy słów dziennie, a mężczyźni prawie trzy razy mniej.
•Dlaczego kobiety pamiętają kłótnie, które – jak twierdzą ich partnerzy – nigdy się nie zdarzyły.
•Dlaczego nastolatki tak przejmują się swoim wyglądem i bez przerwy gadają przez telefon
•Dlaczego kobieta myśli o seksie przeciętnie co kilka dni, a mężczyzna – co minutę.
•Dlaczego kobiety potrafią rozpoznawać cudze emocje, a przeciętny mężczyzna orientuje się, że coś dzieje się źle, dopiero po wrzasku.
•Dlaczego kobiety po pięćdziesiątce częściej wnoszą o rozwód niż ich rówieśnicy.

Brizendine wyrządziła wielką przysługę wszystkim facetom, którzy głowią się nad wielką zagadką kobiecości. To wspaniały przewodnik po kobiecym świecie, każdy powinien przeczytać tę książkę.

Papusza | 2018-05-27
Przeczytana: 27 maja 2018

Książka „Mózg kobiety” L. Brizendine zaliczyć należy do książek napisanych w oparciu o badania naukowe, które pozwoliły zrozumieć wpływ hormonów na typowe zachowania kobiece. Jak sama autorka przyznaje, możliwość obserwacji reakcji mózgu w czasie teraźniejszym, stało się możliwe dopiero po wprowadzeniu do badań tomografu, rezonansu magnetycznego. Poprzednie badania były możliwe na organizmach martwych i nie pozwalały ujrzeć reakcji mózgu w procesie wytwarzania hormonów, m.in. takich jak; estrogen, progesteron, testosteron, serotonina, oraz ich bezpośredniego wpływu na zachowanie kobiet.

To, że poszczególny, dominujący w danej chwili hormon niejako narzuca kobietom sposób ich zachowania aż takim zaskoczeniem nie jest. Natomiast wiedza, kiedy i pod wpływem jakich czynników obwody zaopatrujące w hormony kobiecy mózg najbardziej się uaktywniają, nie jest już tak dobrze nam znana. Poznanie tych prawideł pozwoli, nie tylko kobietom, ale również mężczyznom, zrozumieć, że kłótliwość...

Carmel | 2018-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2018

Nie za często udaje mi się trafić na książkę, która ciekawie łączy opis doświadczenia z uprawianej przez autora praktyki lekarskiej z ogólnymi zasadami, które można by wprost odnieść do własnego życia. Neuropsychiatra Louann Brizendine prowadząc ponad 20 lat Klinikę Kobiecych Hormonów i Nastrojów pomogła tysiącu pacjentkom. W "Mózgu kobiety" postanowiła zebrać tak nabyte doświadczenie opisując fazy przemian hormonalnych, których doświadczają kobiety w życiu.

Książka jest zgrabnym połączeniem opisu kobiecych zmian somatycznych w wyniku zmienności gospodarki hormonalnej z ich konsekwencjami na relacje z otaczającym światem. Organizm człowieka, jako skomplikowana maszyneria interakcji różnych ‘podzespołów’, trudno się opisuje jednym językiem. Jeśli do tego dodamy, że zmiany w życiu biologiczno-neuronalno-hormonalnym kobiety są w wielu elementach zdecydowanie bardziej głębokie, niż u mężczyzn, to próba pokazania nawet najistotniejszych procesów w niewielkiej książce (ok. 180 stron...

Ula | 2014-03-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Poradniki
Przeczytana: 03 marca 2014

Świetna, dobrze napisana książka traktująca o tym, co się dzieje w głowie kobiety i jak jest ona sterowana poprzez hormony na różnych etapach swojego życia. Autorka wiele wyjaśnia, wskazuje trafne różnice pomiędzy kobietami a mężczyznami, a wszystko to przedstawia w naukowy, aczkolwiek bardzo przystępny, sposób. Czytałam książkę zachłannie i w każdym rozdziale znalazłam mnóstwo podobieństw do własnego "ja". Wiele się nauczyłam oraz wiele kwestii zostało mi wytłumaczonych. Z pewnością polecam i to nie tylko kobietom. Mężczyznom również przyda się taka "ściągawka" z tego, co tak naprawdę nami kieruje, co myślimy i czujemy w konkretnych sytuacjach.

Zuba | 2018-07-16
Przeczytana: 10 lipca 2018

No cóż, ekhm, jakby tu zacząć...
Książka przedstawia wpływ hormonów na mózg kobiety - jego strukturę, działanie i powiązane z nimi zachowania kobiece. I jakkolwiek mocno nie podoba mi się to, że jakieś substancje, nad którymi nie mam żadnej kontroli, same kierują moimi postawami, wyborami, reakcjami, nie mogę zignorować informacji zawartych w tj pozycji. Kocham Platona, ale prawdę kocham bardziej - czyż nie tak powinno być?

Ale po kolei. Autorka przedstawia wyniki badań nad rozwojem mózgu kobiecego (a w wielu przypadkach mózgów samic innych gatunków), jego budową i funkcjonowaniem. Kreśli obraz wpływu wydzielanych w różnych ilościach hormonów, nie tylko stricte płciowych, na podejmowane decyzje, preferencje aktywności, reakcje na stres itp. Tłumaczy dlaczego inaczej widzimy świat w okresie dojrzewania, inaczej w ciąży a jeszcze inaczej w okresie menopauzy. Fascynujące dla mnie było rozpoznawanie we własnych doświadczeniach opisywanych zjawisk.

Mam wrażenie, że wiedza na temat...

lbadura | 2018-07-11
Przeczytana: 10 lipca 2018

Niedawno przesłuchałem audiobooka odnośnie męskiego mózgu. Ponieważ zaimponowała mi ta lektura pod względem fachowości, nie czekałem długo, aby sięgnąć po drugą książkę autorki, która dotyczy specyfiki kobiecego mózgu.
Temat może wydawać się dość kontrowersyjny, gdyż stwierdzenie, iż mężczyźni i kobiety mają inny mózg może być pożywką dla męskich szowinistów, którzy doszukują się przewagi męskiego mózgu nad kobiecym, z drugiej strony może też to być argument dla kobiet, które doszukują się przewagi żeńskiego mózgu nad męskim. Autorka jednak zajmuje neutralną pozycje i nie opowiada się ani po jednej, ani po drugiej stronie. Mózg ludzki jest mózgiem ludzkim, niezależnie od płci. Różnice biologiczne między kobietą, a mężczyzną w postaci narządów rozrodczych, które odpowiedzialne są za występowanie większej lub mniejszej ilości niektórych hormonów powodują pewne predyspozycje u jednej lub drugiej płci. Jednak mózg ludzki pozostaje mózgiem ludzkim niezależnie od płci.
Nawet u kobiet w...

redlime | 2015-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Najpierw tę książkę przeczytał mój mąż - i zastanawiałam się dlaczego tak dziwnie się na mnie patrzy. Potem przeczytałam ją sama i już go rozumiem.
Według autorki kobietą sterują hormony i praktycznie nic innego. Jej porady dla pacjentek były trochę na zasadzie: "weź pigułkę".
Kobieca kobieta: ma dużo przyjaciółek, z którymi często gada; gotuje obiadki mężowi; koniecznie chce zostać matką; a potem całkowicie zatraca się w macierzyństwie; unika konfliktów za wszelką cenę. A jeśli tak nie jest to powinnaś wziąć pigułkę.
Po przeczytaniu tej książki stwierdziłam, ze kobitka ma troszkę nierówno pod sufitem.
Albo może ja jestem dziwna...

Ann | 2014-03-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Rozwój

Po przeczytaniu tej książki totalnie się załamałam, widząc jak olbrzymi wpływ mana nas nasza gospodarka hormonalna. Jak bardzo na nasze nastroje, wybory i zachowania wpływa etap rozwoju, cykl miesiączkowy itp. To niesamowicie fascynujące, bardzo podobają mi się obrazowe porównania do zachować i organizmu mężczyzn, którym po przeczytaniu tej książki zazdroszczę o wiele "łatwiejszego" opanowanego i świadomego funkcjonowania.

WhiteRabbit | 2014-08-22
Na półkach: Przeczytane, Feminizm

To jedna z tych książek, do których zajrzeć powinny zapalone feministki, które chcą uparcie wszystkim wmawiać, że kobiety są "takie same" jak mężczyźni, jak i osoby niezainteresowane tematem. W prosty i przystępny sposób opisane są różnice biologiczne i behawioralne pomiędzy kobietą a mężczyzną i wyjaśnionych jest wiele motywów zachowań (zarówno kobiet, jak i mężczyzn), które tak często są powodem konfliktów. Zrozumienie siebie i własnego ciała to pierwszy krok ku rozwojowi własnej tożsamości i bardziej świadomemu życiu. Pozwolę sobie zacytować:
"(...)jeśli w imię wolnej woli - i poprawności politycznej - próbujemy zanegować wpływ biologii naszego mózgu, to przeciwstawiamy się własnej naturze. Jeśli przyjmiemy do wiadomości fakt, że na naszą biologię wpływają różne czynniki, wliczając w to hormony i ich ciągłe zmiany, będziemy w stanie zapobiec tworzeniu się silnych wpływów, które nami rządzą." (tłumaczenie własne)

Przeczytana: 10 października 2016

Niemal każda strona tej książki to kolejne odkrycie dla mojego samczego mózgu, jak bardzo kobiety różnią się od nas w percepcji otaczającego świata.
Na pewno pomoże mi ona lepiej rozumieć samice, a przez to lepiej funkcjonować w społeczeństwie. Czytam do pary z "Mózgiem mężczyzny", ale książki częściowo się powielają, więc dla zabieganych jedna wystarczy.

yoshimitsu1 | 2017-04-26

Rewelacja. Książka pozwala zrozumieć funkcjonowanie mózgu kobiety już od najmłodszych lat. Tłumaczy różnice pomiędzy kobietami a mężczyznami, podpowiada jak żyć mimo tych różnic. Pozycja bardzo dobra zarówno dla kobiet, które chcą zrozumieć siebie lub swoje córki, jak i mężczyzn, którzy chcą zrozumieć swoje kobiety. Polecam!