Ekonomia i polityka

Tłumaczenie: Jan M. Fijor
Wydawnictwo: Fijorr Publishing
Economic policy : thoughts for today and tomorrow
ekonomia, liberalizm, libertarianizm,

EKONOMIA I POLITYKA" Profesora Ludwiga Misesa (1881-1973) jest bardzo przystępnym wprowadzeniem do podstawowych zasad ekonomicznych. W tych sześciu wykładach, Profesor Mises dyskutuje wiele z najważniejszych problemów ekonomicznej teorii i polityki, między innymi: zysku i straty, pieniądza i kredytu, kapitału i inwestycji, teorii cen.

źródło opisu: http://www.multibook.pl/29,ludwig-von-mises-ekonomia-i-polityka.html

Zbir | 2015-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2015

Zawarte w książce informacje nie stanowią jakiejś wiedzy tajemnej, ani niezrozumiałej, jednak chwilami czułem pewien niedosyt.
Wielokrotnie kiedy autor opisywał pewne zjawiska co prawda je rozumiałem, ale jednocześnie byłem zawiedziony, że dana myśl nie została szerzej rozwinięta.
Zlepek krótkich wykładów spisanych po śmierci przez osobę trzecią, z pewnością nie można stawiać na równi ze szczegółowo przemyślaną książką, napisaną przez samego autora. Jednak nie można również powiedzieć, że książka nie jest warta uwagi- jest ciekawa, przyjazna i z morałem :)
Mimo wszystko dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy i z tego powodu jestem wdzięczny i zadowolony ^^

Krótkie i zrozumiałe. Dobre dla ekonomicznego analfabety. Kupować i wciskać znajomym.

Tobiasz | 2016-09-27
Przeczytana: 2016 rok

Książka jest zbiorem sześciu wykładów Ludwiga von Misesa, nagranych podczas jego pobytu w Argentynie w 1959 roku. Zapis z nagrania został przeniesiony na papier przez żonę Misesa, Margit, już po jego śmierci. Taka forma siłą rzeczy nie czyni książki naukową, za to obrazuje podstawy liberalizmu szkoły austriackiej (jak i liberalizmu w ogóle) i staje się dobrą pozycją do próby przekonania osób o etatystycznych poglądach. To też właśnie usiłował wykonać Mises dając serię wykładów w kraju, który do niedawna rządzony byl totalitarnie przez Perona.
Dla osób zaznajomionych z nauką szkoły austriackiej, treść książki nie będzie stanowiła żadnego odkrycia. Co prawda znajduje się tam dużo przykładów historycznych z zakresu ekonomii politycznej, oraz odwołania do kilku argumentów anyliberałów (np. w kwestii monopolu kolejowego w USA), ale są one potraktowane tylko szczątkowo ze względu na już wspomnianą formę.

Krzysztof | 2015-08-19

Bardzo ciekawe wykłady geniusza i największego ekonomisty XX w. - Ludwiga von Misesa. Czyta się dobrze, język jest niesamowicie przystępny a argumentacja i przykłady z historii - genialne. Bardzo lekko rozprawia się z ideami interwencjonistycznymi.

ziombel | 2015-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2015

Jest to zbiór sześciu esejów(tak właściwie wykładów) dotyczących podstawowych spraw związanych z ekonomią i polityką. Dla osób zapoznanych z takimi dziełami jak choćby Ludzkie Działanie książka nie dostarczy im wiele nowej wiedzy. Jednak poziom książki jest dostosowany do przeciętnej osoby niezainteresowanej ekonomią. Dlatego też polecam jako prezent "lemingom" z ekonomii.

maszynistaGrot | 2015-11-07

Wysoka ocena bo klarownie,przyjemnie się to czyta, co w przypadku ekonomii nie zawsze jest regułą, bardzo dobre opracowanie elementarne dla osób niekoniecznie obeznanych z tematem. Choć ja już jakiś czas temu wyrosłem z dogmatu o nieskazitelności wolnego rynku to muszę przyznać że Mises ciekawie pisze i można wiele wynieść z lektury.

Skoorses | 2014-05-02

Pierwsze 3 wykłady zainteresowały mnie najbardziej, mimo że nie przedstawiają niczego odkrywczego (szczególnie dla ludzi, którzy choć trochę interesują się tematyką), to do dzisiaj uporządkowana i klarowna argumentacja robi wrażenie.

Krzysztof1993 | 2016-03-25
Przeczytana: 25 marca 2016

Zbiór ciekawych, a co najważniejsze, prostych wykładów prekursora austriackiej szkoły ekonomii, Ludwiga von Misesa, wygłoszonych podczas pobytu w Argentynie w latach 50 XX wieku, czyli w czasach, kiedy interwencjonizm państwowy oraz komunizm święciły ideologiczne triumfy, a apologeci wolnej gospodarki zostali odsunięci na bok. Nie zraziło to jednak profesora Misesa, który z wielką pasją i przekonaniem przekonywał audiencję o szkodliwości kontroli cen, ekspansji pieniężnej, protekcjonizmu czy przeregulowanej gospodarki. Wszystkie powyższe działania prowadzą jedynie do stopowania rozwoju.

Naardov | 2013-12-09
Przeczytana: 25 września 2014

Bardzo ekonomicznie podane podstawy ekonomii.

wilu9500 | 2013-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2013

Ludwig von Mises pokazuje jak politycy obiecują rzeczy wyborcą nie do spełniania.