Dzieje sztuki polskiej

Wydawnictwo: Arkady
szrtuka polska, malarstwo, rzeźba
sztuka
maja5

W zamierzeniu niniejszego opracowania(...)leżała chęć stworzenia panoramicznego obrazu artystycznych dokonań - z różnych powodów uznanych za ważne: prezentujących różne kierunki rozwojowe i tendencje artystyczne, związanych z doniosłymi ideami - religijnymi czy społeczno-politycznymi - wyrażających i formujących świadomość społeczną i narodową, służących ideologii a czasem konkretnej działalności politycznej, kształtujących stosunek człowieka do otaczającego go świata. Były to procesy i dzieła ukazujące powiązania powstających i rozwijających się w Polsce środowisk fundatorów, artystów i odbiorców z zagranicznymi, bliższymi i dalszymi centrami kulturowymi, mówiące o sposobach korzystania z ich osiągnięć. Penetracja taka ma podstawowe znaczenie dla uchwycenia odrębności sztuki polskiej, rozpatrywanej zarówno w płaszczyźnie twórczej, jako wynik zdolności odkrywania nowych środków artystycznych(...) jak też umiejętności oryginalnego wykorzystywania środków artystycznych wypracowanych w innych centrach sztuki.

źródło opisu: Wydawnictwo Arkady, 1987

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Marysieńka | 2012-02-17

Pozycja ta to bardzo interesująca podróż przez epoki i style w sztuce i architekturze od epoki kamienia po czasy współczesne. Pokazuje nam rozwój kulturowy na ziemiach polskich, przejawiający się we wszystkich dziedzinach z zakresu sztuk pięknych. Jest bogato ilustrowana zdjęciami obiektów architektonicznych i rzeźb a także rzutami wybranych budynków na płaszczyznę. Poznajemy jedną z piękniejszych rzeźb polichromowanych przedstawiających Madonnę z dzieciątkiem, którą widziałam kiedyś na żywo w Muzeum Szołajskich w Krakowie ale też wiele innych cudownych obrazów i rzeźb od gotyku po współczesność. Całość bardzo ciekawie i przejrzyście napisana. Polecam.

szopenfeldziarz | 2016-03-12
Przeczytana: 12 marca 2016

Przeczytałam Rozdział o Sztuce Romańskiej... Jakoś mnie nie uwiódł. No ale czego można wymagać od literatury obowiązkowej od wykładowcy :)

Kamil Siekierzyński | 2016-09-18
książek: 2009