Polska sztuka gotycka

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Sztuka polska". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe
sztuka
Nifelinord

Poniższa książka prezentuje rozwój polskiej sztuki gotyckiej w takich dziedzinach jak: architektura, rzeźba, malarstwo i grafika oraz rzemiosło artystyczne. Opisuje ona wpływy, artystów i najważniejsze dzieła powstałe na ziemiach polskich.

źródło opisu: Opis autorski

Przemek | 2014-05-25
Przeczytana: 25 maja 2014

Książka zawiera bardzo wiele informacji (tak wiele, że nie mogę jej dać oceny 6/10 bardziej zgodnej z odczuciami po lekturze).
Ogromną wadą tej pozycji są nieliczne i na domiar złego głównie czarno-białe ilustracje (nie najwyższej jakości--o papierze kredowym można pomarzyć--w efekcie mało co widać). Dochodzi do sytuacji, że na jednej stronie mamy opis 5-6 dzieł, z których tylko jedno jest zilustrowane czarno-białą fotografią, w dodatku dość często fragmentu, a nie całości dzieła, co gorsza przeważnie nie na stronie z tekstem, ale o jedną dalej lub wcześniej... To BARDZO utrudnia odbiór treści.
Mamy tu 265 stron tekstu, w którym wyodrębnione są 3 zasadnicze obszary sztuki gotyckiej w Polsce: architektura, rzeźba, malarstwo.
Moim zdaniem, każda z tych części, po wyposażeniu w odpowiedni materiał ilustracyjny, wystarczyłaby na 300-stronicowy album z osobna.
Chodzi mi po głowie, aby tę książkę jeszcze raz przerobić i zrobić właśnie takie opracowanie z obszernym materiałem...

Ludi | 2013-03-06

Niestety, napisana w dość niestrawny sposób. Zdarzają się kawałki ciekawe i nawet dość fajnie ujęte, ale znam lepsze opracowania z historii sztuki (a w sztuce gotyku "siedzę" namiętnie). Groch i kapustą, okraszony garścią niewyjaśnionych nigdzie nazw nurtów i szkół (nie widzę, jak czyta ją ktoś, kto nie ma o sprawie pojęcia).

cavier | 2017-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2017