Polska sztuka gotycka

Okładka książki Polska sztuka gotycka Janusz Kębłowski
Okładka książki Polska sztuka gotycka
Janusz Kębłowski Wydawnictwo: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe Seria: Sztuka Polska sztuka
sztuka
Sztuka Polska
Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe
1976-01-01
1976-01-01
sztuka polska gotyk średniowiecze

mam wrażenie, że w książce jest więcej opisów samych dzieł niż epoki.

mam wrażenie, że w książce jest więcej opisów samych dzieł niż epoki.

Książka zawiera bardzo wiele informacji (tak wiele, że nie mogę jej dać oceny 6/10 bardziej zgodnej z odczuciami po lekturze).
Ogromną wadą tej pozycji są nieliczne i na domiar złego głównie czarno-białe ilustracje (nie najwyższej jakości--o papierze kredowym można pomarzyć--w efekcie mało co widać). Dochodzi do sytuacji, że na jednej stronie mamy opis 5-6 dzieł, z których tylko jedno jest zilustrowane czarno-białą fotografią, w dodatku dość często fragmentu, a nie całości dzieła, co gorsza przeważnie nie na stronie z tekstem, ale o jedną dalej lub wcześniej... To BARDZO utrudnia odbiór treści.
Mamy tu 265 stron tekstu, w którym wyodrębnione są 3 zasadnicze obszary sztuki gotyckiej w Polsce: architektura, rzeźba, malarstwo.
Moim zdaniem, każda z tych części, po wyposażeniu w odpowiedni materiał ilustracyjny, wystarczyłaby na 300-stronicowy album z osobna.
Chodzi mi po głowie, aby tę książkę jeszcze raz przerobić i zrobić właśnie takie opracowanie z obszernym materiałem fotograficznym na jej podstawie. Ale skąd wziąć czas?... I jaki wordprocessor to "udźwignie"?

Niestety, napisana w dość niestrawny sposób. Zdarzają się kawałki ciekawe i nawet dość fajnie ujęte, ale znam lepsze opracowania z historii sztuki (a w sztuce gotyku "siedzę" namiętnie). Groch i kapustą, okraszony garścią niewyjaśnionych nigdzie nazw nurtów i szkół (nie widzę, jak czyta ją ktoś, kto nie ma o sprawie pojęcia).

• Historia sztuki
  • Sztuka
  • Historia Sztuki, Historia, o artystach, o sztuce. biografie
  • Historia Sztuki
  • Na składzie
  • sztuka

Dodaj cytat z książki Polska sztuka gotycka