Z maską na twarzy

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Małe Formy Literackie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
83-06-03023-0
Jula

Nowa książka Marii Lewińskiej napisana bogatym, żywym językiem zawiera szkice nowelistyczne i eseje pisane w dużej mierze w okresie zainicjowanej przez USA interwencji w Iraku. Autorka śledzi życie Żydów polskich przybyłych do Izraela, ich codzienne zmagania z islamskim terrorem. Z całkowitą szczerością pisze o wymuszonym niejako lękiem poczuciu rozluźnienia więzi łączącej ją i jej środowisko z Polską. Będąc stroną (zagrożoną atakiem rakietowym) w konflikcie z Saddamem Husajnem, zajmuje postawę stronniczą, trudno jednak odmawiać jej do tego prawa - warto wysłuchać tych poglądów i próbować je zrozumieć.

źródło opisu: Internet

źródło okładki: jw.

Ewa K | 2012-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2011

Podejrzewam, że większość czytelników wie, kim jest Hanna Krall. Ba, niemal wszyscy potrafią wymienić chociaż jeden tytuł jej książki. A Maria Lewińska? W przeciwieństwie do tej pierwszej pani, tę drugą chyba niewielu kojarzy. Mało kto wie również, że obie te panie coś łączy.

Hanna Krall i Maria Lewińska dorastały równolegle. Obie urodziły się w Warszawie i są pochodzenia żydowskiego. Z tą jednak różnicą, że jak twierdzi Lewińska, jej wychowaniem zajął się Stalin, a Krallówny – Hitler. Lewińska bowiem w latach młodości mieszkała w ZSRR, podczas gdy Hanna Krall, jak większość Żydów w okupowanej Polsce, z dnia na dzień walczyła o własne życie. Niespodziewanie dla nich samych, obie kobiety spotkały się na Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego- uznawanego w latach 50. XX wieku za forpocztę socjalizmu. Po ukończeniu studiów, losy późniejszych pisarek potoczyły się jednak zupełnie inaczej. Hanna Krall pozostała w Warszawie, pracowała jako dziennikarka, a z czasem zaczęła...

Koronczarka | 2013-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2013

Maria Lewińska od lat mieszka w Izraelu i pisze po polsku. Emigrowała z Polski w późnych latach pięćdziesiątych i daje świadectwo losom tych, którzy do tej emigracji zostali zmuszeni. Dla mnie książka ta jest odkryciem. Do tej pory ta wstydliwa karta naszych dziejów kończyła się obrazem dworca gdańskiego i odjeżdżającego pociągu z ludźmi, o których wiadomo było, że już tu nie wrócą. Rozpłynęli się gdzieś po szerokim świecie i słuch o nich zaginął. Teraz usłyszałam głos tych ludzi. Wiem, co myślą, czy pamiętają, czy nadal ich boli krzywda wyrządzona im przed laty, czy wybaczyli. Książeczka to niewielka, ale istotna. Nie ma tu akcji, są wspomnienia o ludziach, drobnych, a znamiennych wydarzeniach, o rzeczywistości Izraela w przeddzień wojny z Irakiem, o życiu po prostu. Książka pisana jest w pierwszej osobie, co dodaje autentyzmu i szczerości, przedstawia taką polsko-izraelską tożsamość. Bardzo interesujące.

Leśna_czytelnia | 2013-09-01

Tę i inne książki posiadam do sprzedania w bardzo atrakcyjnych cenach. Zapraszam na moją małą wrześniową wyprzedaż:

Niktbylekto | 2014-04-06
RottenApple | 2013-12-11