Siomga

Seria: Europejki
Wydawnictwo: Czarne
Сьомга
marsilje

Siomga to gatunek łososia, różowa, mięsista ryba, ale także potoczne określenie waginy. Sofija Andruchowycz wykorzystuje tę dwuznaczność i pisze o kobiecej seksualności, będącej jednocześnie jej podróżą w nieodlegle czasy dzieciństwa i dojrzewania - podróżą pełną smaków i zapachów, niewolną od erotycznych podtekstów. Siomga to rodzaj intymnej autobiografii – słodkiej i pikantnej zarazem.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarne, 2008

źródło okładki: czarne.com.pl

takisobiejac | 2011-09-13
Przeczytana: 12 września 2011

Niestety, książka pani Andruchowycz jest dość nierówna. Poszczególne historie z życia autorki bardzo się od siebie różnią, kilka jest ciekawych, ale większość mdła i zapyziała. O właśnie, zapyziałość to idealne słowo oddające klimat dzieciństwa i młodości autorki. Odrapane mury bloków, chwasty beztrosko rosnące sobie wszędzie tam, gdzie można (a raczej tam, gdzie nie można), drzwi pokoju zamykane na gwóźdź, pety w popielniczce i obowiązkowa flacha na stole. Wszystko to znamy z Polski, ale w ukraińskich realiach sprawy wyglądają jeszcze mniej kolorowo. OK, może i te wspomnienia byłyby niezłe, ale brakuje im... jaja. Często historyjki są o niczym, jakieś strzępki zapamiętanych zdarzeń. A to, co naprawdę mogłoby być ciekawe, jak choćby wspomnienie psychopatycznej opiekunki w przedszkolu, szybko się kończy. I znów wieje nudą. Nudą i zapyziałością.
"Siomga" to pierwsza książka ukraińskiego autora/ki, po którą sięgnąłem (gustuję raczej w nie-białych pisarzach). Pierwsza i chyba...

Anna | 2012-10-15
Przeczytana: 15 października 2012

Piękny język, pomysłowe soczyste porównania, tylko temat miałki i nieciekawy. Nużyły mnie rozwlekłe rozważania narratorki o obleśnym, odpychająco opisanym podglądaczu... kto zacz? jakie miał dzieciństwo? z jakiego powodu rozpoczął swój dziwny proceder? czy coś czytał? oglądał? jakiej muzyki słuchał? Na szczęście inne wątki są dość ciekawe.

Kontra | 2013-05-26
Przeczytana: 14 marca 2013

Momentami autorka zbyt zawile komponuje fabułę, jednak sama historia i język bardzo interesujące.

agnieshka | 2014-02-11

wysoka nota za sensualność.

Naia | 2016-09-11
Przeczytana: 17 października 2016