Niedziela nad Sekwaną

Okładka książki Niedziela nad Sekwaną
Susan Vreeland Wydawnictwo: Bukowy Las Seria: Impresjoniści biografia, autobiografia, pamiętnik
584 str. 9 godz. 44 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Impresjoniści
Tytuł oryginału:
Luncheon of the Boating Party
Wydawnictwo:
Bukowy Las
Data wydania:
2011-06-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-06-01
Liczba stron:
584
Czas czytania
9 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362478200
Tłumacz:
Krystyna Bartnik
Tagi:
malarze impresjonizm Francja
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
79 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
235
74

Na półkach: , , ,

Na ile można poznać człowieka, obserwując go przy pracy przez kilka tygodni? Po lekturze „Niedzieli nad Sekwaną” stwierdzam, że jeśli pisze o tym Susan Vreeland, można się w takim człowieku niemal zakochać. Kim jest Pierre-Auguste Renoir wie chyba każdy, a jego „Śniadanie wioślarzy” pewnie wszyscy widzieli choć raz. W powieści biograficznej „Niedziela nad Sekwaną” autorka nie ograniczyła się jednak do zarysowania sylwetki tego genialnego malarza - poprzez pryzmat powstawania „Śniadania wioślarzy” niezwykle umiejętnie ukazała ona także życie bohemy paryskiej w 1880 roku, obraz społeczeństwa wciąż leczącego rany po wojnie francusko-pruskiej oraz proces rozpadu grupy impresjonistów.

Wiedzę o faktach opisanych w książce autorka w dużej mierze zaczerpnęła z wcześniejszych biografii Renoira, dokumentów opisujących życie w Paryżu pod koniec XIX wieku oraz dziejów impresjonizmu. Czytelnik poznaje malarza w wieku 39 lat. Porzucony przez kochaną przez siebie modelkę, której nie podobał się impresjonistyczny sposób przedstawienia jej na obrazie, Renoir w chwili zawiązania akcji znajduje się na rozdrożu i jako artysta, i jako dojrzały mężczyzna. Nadal szuka swojej drogi w malarstwie. Zdaje sobie sprawę, że jego młodość nieubłaganie się kończy i dotychczasowy styl życia ulegnie zmianie. Do tego zapoczątkowany przez Edgara Degasa rozłam w grupie impresjonistów postawił przed nim problem wyboru kierunku, w którym powinien podążyć w swoim malarstwie.

Przełomem okazał się krytyczny artykuł Zoli (w rzeczywistości zamieścił on Le Voltaire” cztery artykuły w czerwcu i lipcu 1880 roku), w którym ten zarzucał impresjonistom, że zbyt łatwo zadowalają się pracami niedokończonymi, w pogoni za uchwyceniem chwili tracą upodobanie do prac wymagających długiego i przemyślanego przygotowania i generalnie nie dorastają do zadania, jakiego się podjęli. Żeby udowodnić Zoli, że można być impresjonistą, a jednocześnie tworzyć dzieła prawdziwie wybitne, Renoir zdecydował się na namalowanie obrazu niezwykłego nie tylko ze względu na rozmiar (scenka z udziałem aż czternastu osób), ale i treść oraz styl. Ta decyzja odmieniła życie malarza, a czytelnikom dała kilkanaście godzin wyśmienitej lektury przedstawiającej proces powstawania dzieła i losy ludzi, bez których entuzjastycznego zaangażowania nie byłoby to możliwe.

Każdy z bohaterów powieści został świetnie zarysowany. Nawet postacie trzecioplanowe są wyraziste, mają swoją historię i po prostu żyją w książce. W tle fabuły, ale niezwykle ważny dla jej przebiegu, został ukazany Paryż u schyłku XIX wieku – tętniący życiem, oddychający sztuką, ale i brudny oraz często niebezpieczny. Vreeland umiejętnie prowadząc narrację z perspektywy rożnych osób, wplatając w rozmowy bohaterów obserwacje otaczającego ich świata, świetnie przedstawiła nie tylko życie artystów, ale i przekrój społeczny ówczesnej stolicy sztuki oraz styl życia jej mieszkańców. Ponadto, choć opowiadana w książce historia powstawania obrazu tętni radością i pozytywnymi odczuciami, w wielu bohaterach tkwi zadra wojny prusko-francuskiej, a smutne wspomnienia z nią związane dopełniają paletę emocji.

Opisując kilka tygodni z życia Renoira, Vreeland przedstawiła czytelnikom fascynującego człowieka, a lato 1880 roku w Paryżu i jego okolicach, widziane oczyma malarza i jego przyjaciół, jest naprawdę intensywne - pełne nieprawdopodobnych kolorów oraz wielkich emocji. Lojalnie uprzedzam: ta książka jest tak wciągająca, że mimo jej znacznej objętości trzeba bardzo uważać, żeby lektura nie skończyła się zbyt szybko (ja ostatnie sto stron celowo czytałam w żółwim tempie - tak żal mi było rozstawać się z bohaterami „Niedzieli nad Sekwaną”). Susan Vreeland stworzyła książkę magiczną - piękną, jak lato nad Sekwaną, barwną jak obraz impresjonisty i tak pełną uczuć, że w trakcie lektury nie zostawia miejsca na nic poza powieścią.

Na koniec mała zagadka: postacie widoczne na obrazach Renoira zazwyczaj są mu bliskie – uważał on, że najpiękniej maluje wtedy, kiedy kocha modeli. Może ktoś pokusi się zatem o odgadnięcie, tylko patrząc na „Śniadanie wioślarzy”, która z przedstawionych na obrazie pań jest przyszłą żoną Renoira? Po rozwiązanie odsyłam do książki.

Na ile można poznać człowieka, obserwując go przy pracy przez kilka tygodni? Po lekturze „Niedzieli nad Sekwaną” stwierdzam, że jeśli pisze o tym Susan Vreeland, można się w takim człowieku niemal zakochać. Kim jest Pierre-Auguste Renoir wie chyba każdy, a jego „Śniadanie wioślarzy” pewnie wszyscy widzieli choć raz. W powieści biograficznej „Niedziela nad Sekwaną” autorka...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    212
  • Przeczytane
    100
  • Posiadam
    44
  • Teraz czytam
    5
  • Literatura amerykańska
    5
  • Ulubione
    5
  • Domowa biblioteczka
    3
  • Francja
    3
  • Powieść historyczna
    2
  • 2013
    2

Cytaty

Więcej
Susan Vreeland Niedziela nad Sekwaną Zobacz więcej
Susan Vreeland Niedziela nad Sekwaną Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także