Nikt

Państwowy Instytut Wydawniczy
1983-01-01
1983-01-01
literatura polska Odyseusz mit mitologia

Reinterpretacja losów Odyseusza, niejako kontynuacja tradycyjnego mitu, bo dzieje się po powrocie do Itaki. Książka dość trudna, wymagająca, pełna nawiązań, ale jednocześnie napisana płynnie i niepozbawiona humoru, chociaż dla niektórych momentów erotycznych okazałam się zbyt pruderyjna ;) Książka ciekawie pokazuje tworzenie się swojego własnego mitu, obsesyjne dążenie do wielkości i brak spełnienia, gdy życie nie spełnia naszych pragnień. Sporo innowacyjności wprowadza postać Śmieszka Płaczka, przypominającego dawnych błaznów, którzy jako jedyni mówili prawdę, czy wątek homoseksualnej miłości do Neomona, którą Odyseusz odrzuca, ponieważ przyzwyczaił się do relacji opartych na czystym pożądaniu. Jednocześnie jako osoba, która bardzo dużo czyta o tym micie ze względu na moje studia oraz własne zainteresowania, wiem, że inne motywy były już przerabiane w reintrpretacjach wiele razy, co samo w sobie nie jest złe, ale uważam, że Andrzejewski wcale nie zrobił tego najlepiej.

I unpopular opinion: jestem już trochę zmęczona tymi wszystkimi reinterpretacjami, gdzie kiedy Odys wraca, to okazuje się, że w sumie Penelopa jakoś bardzo go nie kochała, a nawet jeśli, to i tak już mu się nie podoba, bo nie jest wiecznie młoda i pociągająca, jak Kirke i Kalipso. Ja rozumiem, że to miało łamać stereotyp idealnych małżeństw i zwrócić uwagę na absurdalność stawiania za wzór związku, gdzie facet przez lata zdradza swoją żonę, ale naprawdę chętnie bym przeczytała wersję ich losów, z której nie wynika prosty stereotyp, że mężczyzn kręcą tylko młode i wyzwolone i żona w końcu musi przestać być dla nich atrakcyjna.

,,Nieszczęście milczy. To ostateczne."

Interesujący pomysł na przedstawienie życia Odysa po zdobyciu sławy. Mnóstwo nawiązań i, o dziwo, humoru. Nie sądziłam, że obdarzę bardzo sympatią jednego z bohaterów, którego sposób kreacji totalnie mnie kupił.

Życie bohatera wiele lat po podróży, która przyniosła mu sławę.
Książka doskonale pokazuje problemy rodzinne, presje ciążącą na każdym, kto osiągnął w życiu popularność, tęsknotę za młodością i chęć przeżycia czegoś poraz kolejny.

Życie bohatera wiele lat po podróży, która przyniosła mu sławę.

Pomysł znakomity - kontynuacja życia i śmieci Odyseusza,

Pomysł znakomity - kontynuacja życia i śmieci Odyseusza,