Dudek

„Niekochana” Adolfa Rudnickiego to bodajże najpopularniejsza książka tegoż autora. To minipowieść o toksycznym związku, o miłości niemożliwej do spełnienia. Dwoje ludzi, Kamil i Noemi, szarpiąc się ze sobą od roku w chorobliwym związku doprowadza się nawzajem do granicy szaleństwa. Kamil przyznaje przed sobą, że nie kocha Noemi, ale tak naprawdę nie potrafi określić swoich uczuć. Związek z dziewczyną odczuwa jako pogwałcenie swojej wolności, z drugiej jednak strony nie umie się rozstać z Noe...

Marta | 2012-12-28

Niezwykle irytujący bohaterzy. Bawią się w dorosłe uczucia, nie do końca znając reguły tej gry. Pozują na dorosłych, a tak naprawdę nie potrafią o siebie zadbać, nie są w stanie podjąć racjonalnych decyzji. Prawdopodobnie to tak się odbywa, to całe uzależnienie od drugiej osoby. Z jednej strony serce mówi 'nie', ale ciało i duch boją się samotności i odrzucenia, więc na siłę trzymają się drugiej osoby.
Opowiadanie porusza problem samotności pośród ludzi, niespełnionej miłości i poszukiwania własnego ja. Bez żadnych fajerwerków, mimo wszystko wydaje mi się, że każdy kawałek literatury jest wartościowy, nawet ten stworzony przez Rudnickiego.

Midsummer12 | 2015-02-25
Przeczytana: 2012 rok

W tym opowiadaniu jest bardzo mało akcji, w sensie wydarzeń czy zmian. "Niekochana" toczy się właściwie w głowach, a może w sercach, pomiędzy dwójką głównych bohaterów, czyli tytułową niekochaną i mężczyzną jej życia. Nie jest to trudny tekst, ale jak ktoś nie przepada za literaturą o psychologicznym zacięciu, to niech lepiej nie sięga po to opowiadanie.

Dotka76 | 2010-10-23
Przeczytana: 1994 rok

Piękna historia o uzależnieniu od drugiej osoby, o "miłości" chorej, niszczącej , ale przez to niestety wcale nie mniej bolesnej.

analogman | 2012-08-21
Przeczytana: 20 sierpnia 2012

Książka nudna, męcząca. Rozwlekła, nieskładna opowieść - prawdopodobnie zamierzone działanie pana Rudnickiego - o rozstaniach i powrotach dwóch nastolatków. Historia nieliniowa, wiele zdarzeń przeplata się, trzeba uważać by nie zgubić wątku. Przyznam, że w trakcie czytania nie wiedziałem gdzie całość zmierza, zgubiłem się w trakcie.

A może chodzi jedynie o zabawę formą stylu Robbe-Grilleta?

lolipop13 | 2016-11-05
Przeczytana: 29 października 2016

Rudnicki w opowiadaniu "Niekochana" przedstawia historię burzliwego związku Kamila i Noemi. Bohaterowie mają 20 lat i próbują żyć jak dorośli ludzie, choć emocjonalnie chyba nie dojrzali jeszcze do tego. Zwłaszcza Kamil ma problem z nazwaniem swoich uczuć i podjęciem jednoznacznych i ostatecznych decyzji. Zakochana w nim Noemi próbuje z cierpliwością znosić jego niestałość i emocjonalne wybuchy. Początkowo nawet gotowa jest na rozstanie. Kamil z jednej strony przyznaje się przed sobą, że jej nie kocha i że czuje się pozbawiony wolności w tym związku, z drugiej jednak strony, nie potrafi uwolnić ich obojga od wzajemnych zobowiązań.

Rudnicki ciekawie przedstawia portrety psychologiczne bohaterów. Pokazuje ten rodzaj miłości, który potrafi doprowadzić do szaleństwa. Niezdecydowanie Kamila i jego niestabilność uczuciowa bardzo silnie odbija się na psychice Noemi. Dziewczynie z czasem coraz trudniej znosić oskarżenia, wybuchy i ucieczki ukochanego, a jednocześnie czuje się do niego na...

Koleja | 2014-03-21
Przeczytana: 20 marca 2014

Jestem osobą rozumującą logicznie, więc ta książka była nie lada wyzwaniem. No bo, jak można być tak dziecinnym, zarozumiałym dupkiem i tak masochistyczną idiotką? Przepraszam, jeśli kogoś obraziłam. Po prostu inaczej nie potrafię tego wyrazić.

Martyna | 2016-11-30
gallowdance | 2016-11-30