W kręgu tradycji dworu Heian

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Oblicza Japonii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
978-83-7436-150-7
japonia, heian, kultura, historia,
historia

Zbiór esejów polskich japonistów pod redakcją Iwony Korodzińskiej-Nawrockiej, prezentujący wybrane elementy kultury i tradycji dworu cesarskiego i zgromadzonej przy nim arystokracji w okresie japońskiego średniowiecza - okresu Heian. Wyrafinowanie, szczególne znaczenie estetyki, rozwój poezji i epistolografii, subtelności i niuanse rządzące sposobem ubioru to tylko niektóre tematy poruszone w tej doskonale przygotowanej książce.

źródło okładki: empik.com

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-07
Przeczytana: maj 2008

Poza tym skończyłam czytać fenomenalną książkę: „W kręgu tradycji dworu Heian” pod redakcją Kordzińskiej- Nawrockiej, tej od „Japońskiej miłości dworskiej”. Jest to zbiór artykułów, esejów, poświęconych różnym aspektom kultury Heian- począwszy od wzorca kobiety w literaturze i roli damy dworu przez opracowanie dotyczące Genji monogatari emaki, aż po kwestie dotyczące ubioru i urody, żeby wymienić tylko te najważniejsze. Książka zasługuję na uwagę również z tego względu, że w literaturze polskiej tak naprawdę poza „Światem Księcia Promienistego” Ivana Morrisa nie ma żadnej tak szczegółowo opracowanej monografii na temat tej epoki, a z oczywistych względów Morris nie mógł skupić się na każdym zagadnieniu z taką samą uwagą.
Pomijając już samą wartość merytoryczną i jej…unikatowość, tak to sobie nazwijmy, dużym plusem tej ksiązki jest całkiem równy poziom i spójność. Oczywiście, część esejów uważam za sprawniej napisaną, część możnaby doszlifować i wygładzić, ale ogólnie nie ma...

chiave | 2011-05-18
Przeczytana: 17 maja 2011

Zbiór tekstów dotyczących różnych aspektów kultury dworskiej okresu Heian - zjawiska niezwykle ciekawego i bez odpowiednika w naszym kręgu cywilizacyjnym. Bardzo dobra rzecz, choć niektóre z esejów pozostawiają uczucie pewnego niedosytu i nie udzielają odpowiedzi na szereg nasuwających się pytań. Generalnie jednak poziom tekstów jest dość wyrównany (co w pracy zbiorowej tego rodzaju nie jest wcale rzeczą oczywistą), a dobór omawianych kwestii różnorodny i wszechstronny. Walorem jest także komunikatywny, klarowny język, dzięki któremu książką mogą cieszyć się także osoby spoza wąskiego kręgu specjalistów.

malotka | 2012-08-05
Przeczytana: czerwiec 2012

Książka jest świetna. Jest zbiorem esejów różnych autorów, z których każdy dotyczy epoki Heian. Czyta się szybko, łatwo i przyjemnie. Na pewno jest także pozycją unikatową, dlatego polecam!

| 2014-05-09
Przeczytana: kwiecień 2014

Książka zawiera wiele ciekawych informacji i znacząco poszerzyła moją wiedzę, jednak poziom poszczególnych esejów jest zróżnicowany. Niezbyt przypadła mi do gustu forma książki.

Klaudia | 2011-04-06
Przeczytana: 13 kwietnia 2008

Kolejna z moich pozycji, z cyklu "Dwór okresu Heian i wszystko co z nim związane" ;)

Iheartzombies | 2016-03-18
nina-faust | 2015-12-28