Yoshiwara. Miasto zmysłów

Yoshiwara: City of the Senses
japonia, erotyka, historia
historia
Merist

Przez ponad sto lat Zachód karmił się plotkami na temat Yoshiwary – otoczonej murami dzielnicy rozkoszy usytuowanej w samym sercu Edo, które dziś nosi nazwę Tokio. To tam znajdował się Wschodni Park Jeleni, ulubione miejsce wszystkich hedonistów, kobieciarzy i żądnych zmysłowych rozkoszy mieszkańców dawnej Japonii. Tajemnica Yoshiwary zrodziła wiele mitów i legend – i nadal rodzi. (...) Niniejsza książka stanowi próbę zajrzenia za kurtynę owych mitów, próbę przyjrzenia się temu, co inspirowało tysiące obrazów przedstawiające pozujące, tańczące, kąpiące się i usługujące dziewczęta, które za sprawą drzeworytników stały się sławne na całym świecie. Spróbujemy zgłębić historię tego miasta w mieście, poznać jego założycieli, zwyczaje, rytuały i urok tego miejsca.

źródło opisu: Diamond Books, 2008

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Dunya | 2013-06-10
Przeczytana: 10 lipca 2011

Książka mi się podobała, ale nic poza tym, choć możliwe, że jest to spowodowane moim młodym wiekiem.
Fajne było to, że opisano tam zwyczajne życie kobiet w Yoshiwarze, a nie to, jak zabawiają klientów.
Książka naprawdę dobrze przedstawia zwyczaje panujące w raju dla mężczyzn, który nieraz stawał się piekłem dla kobiet.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: marzec 2009

Zaczęłam od „Yoshiwary” Ethel i Stephena Longstreetów i cóż. Uważam, że wydawcy powinni powiesić sobie nad biurkami przypomnienie o konieczności dbania o lasy, a więc nie zużywanie większych ilości papieru niż jest to konieczne – nie wiem, po co Longstreetowie napisali swoje dziełko, ale jedno jest pewne: do tematu nie wniosło nic nowego, pomimo sążnistej bibliografii i jeszcze dłuższych podziękowań dla tych, którzy udostępnili oryginały japońskie pornograficznej literatury tamtego okresu. Poza garstką informacji nie ma tam nic, czego nie można by znaleźć w każdym opracowaniu o gejszach, kimonach czy kulturze materialnej Edo. Najbardziej rozbawiła mnie bibliografia, gdzie dopatrzyłam się „Córki samuraja” Estu Iganaki Sugimoto, a że byłam na świeżo po lekturze tejże książki, bardzo długo zachodziłam w głowę, co tak w zasadzie zostało z niej zaczerpnięte.

Ola | 2012-02-17

Rewelacji nie ma, bo i informacji ksiazka za wiele nie dostarcza, ale biorac pod uwage, ze jest to jedna z nielicznych pozycji na polskim rynku poswieconych japonskiej erotyce, a wiekszosc z tych istniejacych to zupelna zenada - coz, jak sie nie ma co sie lubi, to sie lubi co sie ma. Plusem jest na pewno swobodny jezyk, w jakim jest napisana. Lektura niewymagajaca, dobra jako wprowadzenie do tematu.

windermere | 2016-07-31
Iheartzombies | 2016-02-11