W Kawagoe. Antropolog wobec życia codziennego Japończyków

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Oblicza Japonii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
83-7436-079-1
popularnonaukowa
Yanadis

Książka Igi Rutkowskiej zaskakująco dobrze wpisuje się w najnowszy nurt przedstawiania problematyki odmienności kulturowej, jest bez zarzutu skonstruowana i naukowo atrakcyjna - do tego stopnia, że może stać się jednym z najistotniejszych wkładów do japonistyki, nie tylko polskiej. - prof. Alfred F. Majewicz

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-26
Na półkach: Japonia, Przeczytane
Przeczytana: grudzień 2007

Wzbudziła we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony pozycja o tyle ciekawa, że pokazuje codzienne życie Japończyków oglądane oczami osoby z zewnątrz, antropologa (bardzo się różniące od ochów i achów Bator i pełnego zrozumienia Bruczkowskiego), z drugiej- bardzo brakuje własnych spostrzeżeń autorki, drażni też napuszona, naukowa forma przy tak, przepraszam, błahej treści. I tak, muszę to napisać- ze względu na koszmarny styl i interpunkcję (sic!!) kolejna książka z gatunku „test na poczytalność czytelnika”.

Miały być gwiazdki cztery, ale... czegoś mi jednak zabrakło. Może wnikliwszej analizy, jednak. Może wejrzenia w źródła inne niż obserwacje własne, trudno powiedzieć. Niemniej, pozycja warta uwagi - nieczęsto mówi się o japońskich weselach, o ich (współczesnej) kiczowatej wręcz słodkości, sztuczności. Kto ciekawy japońskich wesel, targów ślubnych czy pracy w kwiaciarni, niech przeczyta. Stron niewiele ponad sto, więc to lektura na jeden dzień tylko. Szkoda.

malotka | 2012-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2012

Krótka książka, która jest próbą połączenia opisu codzienności gaijina w obcym, ale jednak nie do końca nieznanym kraju i zebraniem myśli antropologicznych o narodzie japońskim.
Czyta się szybko, lekko i całkiem przyjemnie, język jest jaki jest, jednym się spodoba, a innym nie - jest to mimo wszystko dość nietypowa praca naukowa.

mikens | 2015-08-13
polskajaponka | 2015-07-28